Félárbocon az amerikai zászlók: Kennedyre emlékeznek


-A A+

Barack Obama amerikai elnök elrendelte, hogy pénteken, néhai hivatali elődje, John F. Kennedy meggyilkolásának 50. évfordulóján, eresszék félárbocra a nemzeti lobogókat a hivatali épületek előtt. Dallas ma először emlékezik meg hivatalosan a merényletről.

Obama, aki november 22-ét a Kennedy elnökről való megemlékezés napjának nyilvánította, arra kérte honfitársait, hogy a házaik előtt felvont zászlók leeresztésével szintén fejezzék ki tiszteletüket a néhai elnök előtt, aki "átfogó látóképességével és szárnyaló, de józan idealizmusával" egy egész nemzedéket hívott Amerika szolgálatába, annak naggyá tétele érdekében. Obama a nap folyamán a Fehér Házban fogadja a Kennedy rendeletével 1961 létrehívott Békehadtest önkénteseit.

Proklamációjában az elnök kitért Kennedynek a kubai rakétaválságban játszott szerepére, arra, hogy a megosztott Berlinben fellépett a szabadság védelmében. Megemlítette, hogy a meggyilkolt elnök kezdeményezte a polgári jogok törvényének elfogadását, amely a szegregáció megszüntetését célozta, és aláírta a nők egyenlő bérezéséről rendelkező jogszabályt.

"Ma és az elkövetkező évtizedekben vigyük tovább az ő örökségét. Nézzünk szembe a mai megpróbáltatásokkal annak szellemnek a tudatában, amelyet ő testesített meg" - hangoztatta Obama.

A jelentősebb amerikai lapok, amelyek az utóbbi hetekben cikkek sokaságát szentelték a tragédiának, pénteken a címlapjukon emlékeztek meg az évfordulóról.

Egy perces csend Dallasban

Dallasban - a merénylet óta eltelt fél évszádban először - egyperces csenddel emlékeznek majd a merényletről. A texasi nagyváros központjában megszólalnak a harangok, majd a Dealey Plaza történelmi negyedben közép-európai idő szerint este fél hétkor torpan meg az élet. A merénylet helyszínén emlékművet avatnak, az eseményen beszédet mond a város polgármestere, Mike Rawlings, és a szertartás alatt katonai gépek szállnak majd el a kiosztott jegyek alapján mintegy 5 ezer fősre becsült tömeg felett. Megemlékezést tartanak abban a kórházban, a Parkland Memorial Hospitalban, ahol az elnököt halottnak nyilvánították. Az összeesküvés-elméletek hívei külön rendezvényeken gyűlnek majd össze Dallasban.

Bostonban a JFK Könyvtár és Múzeum eddig sosem kiállított relikviákat készül bemutatni Kennedy állami temetéséről. Egyebek között közszemlére teszik a zászlót is, amellyel az elnök koporsóját borították be. Az intézményben zárt körű zenei megemlékezést is tartanak.








EZT OLVASTA MÁR?

X