Cameron: azoknak üzenünk, akik a szociális juttatásokért jönnének
A brit kormány azoknak kíván "világos üzenetet" küldeni a külföldi EU-munkavállalók szociális juttatásainak szigorítását célzó tervek bejelentésével, akik úgy gondolják, hogy Nagy-Britanniában könnyűszerrel hozzájuthatnak e kedvezményekhez, és csak ezért akarnak betelepülni - mondta szerdán a brit kormányfő.
David Cameron a szerdai Financial Timesnak írt - komoly hazai és nemzetközi feltűnést keltő, az Európai Bizottság több tagját kritikus hangvételű reagálásra késztető - cikkében részletezte a szigorítási terveket. A BBC televíziónak adott, szerda délután sugárzott interjúban kijelentette: e szigorítások nemcsak a román és a bolgár állampolgárokra vonatkoznak, akikkel szemben januárban lejárnak az átmeneti korlátozások, hanem minden külföldi uniós munkavállalóra.
Hozzátette: aki dolgozni akar, annak továbbra is joga lesz munkavállalásra Nagy-Britanniában, ám ez nem jelentheti a személyek szabad mozgásához fűződő jog érvényesítésének automatikus követelhetőségét.
A miniszterelnök szerint a bevándorlást a brit kormány nem csupán a határokon kívánja ellenőrzés alá vonni. Az új bevándorlási törvénytervezet intézkedik arról is, hogy ne vehessék igénybe az ingyenes brit állami egészségügyi ellátórendszer (NHS) szolgáltatásait olyanok, akik nem szereztek jogot erre, és ne juthassanak tanácsi szociális lakáshoz, akiknek nincs tartózkodási jogosultságuk Nagy-Britanniában.
"Nem láttuk előre"
Cameron kijelentette: akik az Európai Uniót annak idején megalapozták, nem láthatták előre, hogy Nagy-Britanniába 1,5 millió kelet-európai költözik. Ezért kell átalakítani az EU-t, és ezért kell újratárgyalni Nagy-Britannia pozícióját az EU-n belül - tette hozzá. Szerinte a jelenlegi szabályozás a szegényebb EU-országok számára sem megfelelő. Ezek az országok ugyanis "kiürülnek", mivel fiatal munkavállalóik máshol keresnek munkát, tekintettel a hatalmas bérkülönbségekre.
Cameron közölte: ezért kívánja "alapvető mértékben" újratárgyalni az EU-val a személyek szabad mozgásának szabályait, annak érdekében, hogy a korlátozásokat a jelenleginél sokkal hosszabb ideig érvényben lehessen tartani. Szerinte "nem járja az sem", hogy gyermekeik után Nagy-Britanniában részesülhetnek családi pótlékban olyan "egyébként keményen dolgozó" munkavállalók, akiknek gyermekei "például Magyarországon vagy Lengyelországban élnek", ahol általában alacsonyabbak a megélhetési költségek.
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34232 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni