Tovább csökkent Merkel népszerűsége, erősödött a szélsőjobboldali AfD
Németországban tovább csökkent, és idei mélypontjára süllyedt Angela Merkel kancellár népszerűségi mutatója egy szerdán ismertetett felmérés alapján, amely azt is kimutatta, hogy a konzervatív CDU/CSU pártszövetség támogatottsága is visszaesett, és elkezdett erősödni a legnagyobb parlamenten (Bundestag) kívüli erő, az Alternatíva Németországnak (AfD) nevű jobboldali populista párt.
A főleg a volt NDK területén népszerű, idegen-, bevándorlás-, menekült- és muzulmánellenes Európai Hazafiak a Nyugat Iszlamizálódása Ellen (Pegida) nevű mozgalom szövetségeseként számon tartott AfD-re a Forsa közvélemény-kutató intézet felmérése alapján a választók 7 százaléka szavazna, ha most vasárnap lennének a Bundestag-választások.
Az AfD támogatottsága egy hét alatt 2 százalékponttal emelkedett, az idén először érte el a 7 százalékot. A párt támogatottsága így stabilan a Bundestagba bejutáshoz szükséges 5 százalék felett áll. Az AfD az ország keleti részén, a volt NDK területén már 12 százalékon áll. A CDU/CSU pártszövetséget a választók 39 százaléka támogatja, ami 2,5 százalékpontos csökkenés a legutóbbi, 2013-ban tartott Bundestag-választáson elért eredményhez képest. A CDU az ország nyugati részén 1,6 százalékponttal gyengült, a keleti tartományokban pedig jóval nagyobb mértékben, 3,5 százalékponttal.
Még ennél is nagyobb veszteséget kénytelen elkönyvelni a CDU Bajorországban működő testvérpártja, a CSU, amelynek támogatottsága 5,3 százalékponttal csökkent.
A bajor miniszterelnök, CSU-elnök "Horst Seehofer támadásai Angela Merkel ellen az AfD-hez terelik a CSU jobbszélén elhelyezkedő választókat, méghozzá nem kis számban" - emelte ki Manfred Güllner, a Forsa igazgatója a kutatásról kiadott közleményben.
Ha Bajorországban most vasárnap helyi törvényhozási (Landtag) választások lennének, a CSU 43 százalékot szerezne, ami 4,7 százalékos visszaesés a szintén 2013-ban tartott legutóbbi Landtag-választáshoz képest, az AfD pedig a szavazatok 6 százalékát kapná meg, és így bejutna a tartományi gyűlésbe.
Mindez megerősíti az a régi tapasztalatot, hogy jobboldali témák felkarolása mindig csak az adott témát hitelesebben képviselő, radikálisabb párt megerősödéséhez, és a saját tábor gyengüléséhez vezet - mutatott rá Manfred Güllner, utalva arra, hogy a CSU hevesen bírálja Angela Merkel menekültpolitikáját és erélyesen sürgeti a menedékkérők befogadásának korlátozását, ami az AfD-nél és a Pegidánál is a legfőbb követelések között szerepel.
Angela Merkel személyes támogatottsága tovább csökkent. Arra a kérdésre, kire szavaznának, ha közvetlen választással lehetne betölteni a kancellári pozíciót, a reprezentatív felmérésben megkérdezettek 47 százalék jelölte meg Angela Merkelt, míg egy héttel korábban még 49 százalék volt ez az arány.
A Forsa a Stern hírmagazin és az RTL kereskedelmi televízió megbízásából hetente elvégzett, stern-RTL-Wahltrend című felmérésének aktuális adatfelvétele során 2505 embert kérdezett meg szeptember 28. és október 2. között.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35688 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35688 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35691 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni