Cameron: történt előrelépés, de még nincs egyezség a brit uniós reformigényekről


-A A+

Bár a tárgyalásokon történt némi előrelépés, még nem sikerült megállapodni Nagy-Britannia uniós reformigényeiről - közölte David Cameron brit miniszterelnök a brüsszeli EU-csúcstalálkozó pénteki zárónapján.

Cameron tájékoztatása szerint hajnalba nyúlóan, reggel 6 óráig tárgyalt kormánya követeléseiről, egyelőre azonban nem jutottak egyezségre. "Mint mondtam, csak akkor kötök megállapodást, ha megkapjuk, amire Nagy-Britanniának szüksége van" - hangsúlyozta a brit kormányfő.

Donald Tusk, az uniós állam- és kormányfőket tömörítő Európai Tanács elnöke új megállapodástervezetet készít a brit reformkövetelésekről, miután kétoldalú egyeztetéseket folytatott több tagállami vezetővel - közölték diplomáciai források.

"Tuskon áll, hogy kidolgozza a kompromisszumos javaslatot, és meggyőzzön mindenkit" - mondták a nevük elhallgatását kérve nyilatkozó illetékesek. Az európai tanácsi elnök állítólag reggel 8 órakor hagyta el az előző napon kezdődött csúcstalálkozó helyszínét.

Más források beszámolója szerint a hajnalba nyúló tárgyalásokon eddig egyik főbb vitás pontot sem sikerült rendezni. Angela Merkel német kancellár péntek délelőtt hangsúlyozta, országa készen áll a kompromisszumra annak érdekében, hogy Nagy-Britannia tagja maradjon az Európai Uniónak.

Martin Schulz, az Európai Parlament elnöke pedig kijelentette, szerinte pénteken sikerül megállapodásra jutni a brit reformkövetelésekről. "Komolyan bízom benne, hogy Nagy-Britannia benne marad az EU-ban" - mondta.

Hasonló véleményének adott hangot Mariano Rajoy spanyol ügyvivő miniszterelnök is. "Úgy gondolom, hogy egyezményre jutunk, és szerintem ez nagyon jó Európa, a britek és a magunk számára is" - vélekedett a kormányfő.

Nagy-Britanniában legkésőbb 2017 végéig népszavazást tartanak az ország EU-tagságáról, a brit kormány pedig a referendum előtt újra akarja tárgyalni az Európai Unióhoz fűződő viszonyrendszerét Brüsszellel, valamint a többi tagállammal, és a brit választók e tárgyalások eredményei alapján dönthetnének arról, hogy az EU-n belül, vagy azon kívül akarják-e tudni hazájukat.

A brit miniszterelnök pártja tavaly májusi parlamenti választási győzelme óta komoly erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megszerezze a reformokhoz szükséges támogatást. David Cameron e célból minden egyes tagállami vezetővel legalább két alkalommal egyeztetett, húsz tagországba ellátogatott, Jean-Claude Junckerrel, az Európai Bizottság elnökével, Martin Schulz európai parlamenti elnökkel és Donald Tuskkal, az Európai Tanács elnökével pedig közel harminc megbeszélést folytatott.








EZT OLVASTA MÁR?

X