Obama Anglia EU-tagsága mellett foglalt állást, a Brexitesek kikérték maguknak
Beavatkozásként értékelték és visszautasították szombati nyilatkozataikban a brit belpolitika EU-szkeptikus táborának képviselői Barack Obama amerikai elnök állásfoglalását arról, hogy Nagy-Britanniának az Európai Unióban kellene maradnia.
Obama, aki előző este David Cameron miniszterelnökkel tárgyalt a Downing Streeten, a megbeszélés utáni londoni sajtótájékoztatóján rendkívüli feltűnést keltő, erőteljes érveléssel állt ki Nagy-Britannia további EU-tagsága mellett.
A The Times című tekintélyes konzervatív brit napilap szombati kiadásának elsőoldalas főcímében „Obama EU-ultimátumának" nevezte az amerikai elnök azon kijelentését, hogy ha Nagy-Britannia kilép az Európai Unióból, akkor nem számíthatna egyhamar külön kereskedelmi megállapodásra az Egyesült Államokkal.
Obama szerint az Egyesült Államok az EU-val folytatott kereskedelmi tárgyalásokra összpontosítja figyelmét, Nagy-Britannia pedig „a sor végére kerülne", ha távozna az unióból.
Nigel Farage, az Egyesült Királyság Függetlenségi Pártjának (UKIP) vezetője - akinek elsődleges politikai programja a Brexit, vagyis Nagy-Britannia távozása az EU-ból - a BBC-nek nyilatkozva szombaton kijelentette: gyanúja szerint az amerikai elnök „ezt a szöveget" a brit kormányfő sugallatára mondta. Farage szerint ennek „árulkodó, szégyenletes jele", hogy Obama a nagy-britanniai angol nyelv szótárkészletében honos kifejezést használta (back of the queue), ahelyett, hogy az amerikai angolban szokásos kifejezéssel (back of the line) élt volna, amikor azt mondta, hogy Nagy-Britannia Brexit esetén „a sor végére kerülne" az Egyesült Államokkal folytatott kereskedelmi tárgyalások folyamatában.
A Downing Street szombaton cáfolta, hogy a brit kormányfő bármilyen módon befolyásolta volna Obamát mondandójában. A londoni miniszterelnöki hivatal szerint az amerikai elnök saját véleményének adott hangot a sajtótájékoztatón.
Boris Johnson, London konzervatív párti polgármestere - a Brexit-tábor egyik legbefolyásosabb tagja, aki a brit sajtó egyöntetű véleménye szerint a következő, 2020-as választásokon a miniszterelnöki tisztségért már nem induló David Cameron egyik legesélyesebb utódjelöltje - a BBC-nek szombaton kijelentette: „nagyon furcsa és paradox jelenség", hogy a saját szuverenitását „oly megszállott féltékenységgel őrző Egyesült Államok tart előadást nekünk arról", hogy a szuverén Nagy-Britanniának miért kellene „e föderális rendszerhez" - vagyis az Európai Unióhoz - tartoznia.
A Sky News brit hírtelevízió saját közvélemény-kutató részlegének szombaton ismertetett gyorsfelmérése szerint a britek többsége sem helyesli Barack Obama nyílt állásfoglalását a brit EU-tagság kérdésében. A válaszadók 60 százaléka nemleges választ adott az úgy megfogalmazott a kérdésre, hogy az amerikai elnöknek „be kellene-e avatkoznia" a népszavazás kampányába. Obama véleménynyilvánítását 29 százalék helyeselte.
A felmérés kimutatta ugyanakkor azt is, hogy a választók többségét nem befolyásolja döntésében az amerikai elnök véleménye. Arra a kérdésre, hogy Obamának a brit EU-tagságot pártoló álláspontja valószínűbbé, vagy kevésbé valószínűvé teszi-e, hogy a megkérdezettek a brit EU-tagság sorsáról júniusra kiírt népszavazáson a bennmaradásra voksolnak, a válaszadók 57 százaléka nyilatkozott úgy, hogy számára ebből a szempontból közömbös az amerikai elnök véleménye. A felmérés részvevőinek 25 százaléka valószínűbbnek, 17 százalékuk kevésbé valószínűnek nevezte, hogy Obama állásfoglalásának hatására Nagy-Britannia további EU-tagságára szavazna.
- Évente ötezer fontot is veszthetnek a háztartások a Brexittel
Gazdaság - A brit pénzügyminiszter szerint veszteséges lenne a Brexit
Gazdaság - Új felmérés: többségben a Brexit-pártiak
Külföld - Brexit: milyen álláspontra helyezkedik II. Erzsébet királynő?
Külföld - Brexit esetén Angliába települhet a calais-i Dzsungel
Külföld - „Mindenki rosszul járna a Brexittel” – Winkler Gyula EP-képviselőt kérdeztük
Külföld - Cameron: a kilépés ugrás lenne a sötétbe
Külföld - Június 23-án szavaznak a britek az EU-ban maradásról
Külföld
- 35687 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35689 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35689 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35690 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35692 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35692 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni