Nem csak az EU, Nagy-Britannia is szétszakadhat – a Brexit percről percre
A brexit győzelme után a skótok és az északírek meglebegtették a függetlenségi népszavazást, sőt már a londoniak egy része is függetlenedni akar. Közben az EU döntéshozói egy rugalmasabb Unió tervezetén dolgoznak. Követjük a szombati nap eseményeit. A pénteki nap eseményeiről itt olvashat.
Az Európai Unió elődjének hat alapító tagországa azt szeretné, ha Nagy-Britannia a lehető leghamarabb elkezdené az unióból való kiválás folyamatát - jelentette ki Frank-Walter Steinmeier német külügyminiszter a hatok külügyminisztereinek szombati berlini tanácskozásán.
"Az a közös álláspontunk, hogy az eljárást mihamarabb el kell kezdeni, hogy ne maradjunk hosszú ideig bizonytalanságban, és hogy koncentrálni tudjunk Európa jövőjére. Tiszteletben tartjuk a népszavazás eredményét, és megértjük, hogy Nagy-Britannia mostantól magára összpontosít, de Nagy-Britannia nem csak magáért felelős. Nekünk pedig meg kell mutatnunk az európaiaknak, hogy Európa fontos, de nem csak fontos, hanem el is tudja végezni a feladatát" - mondta Steinmeier, miközben ott állt mellette francia, olasz, holland, belga és luxemburgi hivatali kollégája.
Megkezdődtek az újabb skóciai függetlenségi népszavazás kiírásának jogi előkészületei - mondta június 25-én, szombaton Nicola Sturgeon skót miniszterelnök.
Sturgeon a skót kabinet rendkívüli ülése után bejelentette: haladéktalanul tárgyalásokat kezd Brüsszellel arról, hogy miként lehetne megőrizni Skócia helyét az Európai Unióban. A brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók szűk többsége országosan a kilépésre, Skóciában ugyanakkor a nagy többség a bennmaradásra voksolt.
Az Independent szerint már több mint egymillió ember írta alá az EU-tagságról szóló újabb brit referendum kiírását célzó petíciót a brit parlament internetes oldalán. A parlamentnek ennyi aláíróval már kötelezően fontolóra kell vennie a petíció vitára bocsátását.
Mint korábban írtuk, a petíció egy új szabály elfogadását célozza, amelynek értelmében a népszavazáson legalább 60 százalékkal kell nyernie valamelyik oldalnak, 75 százalékos részvétel mellett. Ellenkező esetben újabb fordulót, azaz újabb népszavazást kell kiírni. A britek pénteken olyan rohamtempóban látogatták a parlament petíciós oldalát, hogy egy időre össze is omlott.
Hazai gazdasági szakemberek még az Európai Unióból történő kilépés mellett döntő nagy-britanniai népszavazás előtt úgy vélték, hogy a Brexitnek nem lesznek túlzottan negatív hatásai Romániára. A referendum után is hasonló az álláspontjuk, bár azért most már vannak ellenkező vélemények is.
Nagy-Britanniának az országban megtartott népszavazás eredményével összhangban azonnal be kellene nyújtania írásban az Európai Unióból való kilépési szándékát, hogy a kiválási folyamat a lehető leggyorsabb és legfájdalommentesebb legyen - jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke.
„Ez nem békés válás volt, amint a szerelem sem volt nagy. Nem értem, a brit kormánynak miért kell várnia októberig annak eldöntésével, hogy elküldi-e Brüsszelnek a kiválásáról szóló levelet. Azt szeretném, ha azonnal elküldené" - mondta Juncker az ARD német közszolgálati rádiónak nyilatkozva péntek késő este.
Miután végleges lett: a britek az EU-ból kilépésre szavaztak a csütörtöki Brexit-referendumon, máris érkeznek a piaci jelzések arról, hogy milyen súlyos árat fizethetnek ezért. A font és tőzsdék mélyrepülése is jelzi ezt, az is, hogy munkahelyek ezrei szűnhetnek meg. De már péntek este lépett az első hitelminősítő is.
Az MTI híre szerint a leminősítés lehetőségére utaló negatívra rontotta az eddigi stabilról Nagy-Britannia hosszú távú államadós-besorolásának kilátását pénteken a Moody s. Természetesen elsősorban azzal a véleményével indokolva a döntést, hogy a kilépést pártolók győzelmével végződött EU-tagsági népszavazás után hosszasan elhúzódó bizonytalan időszak vár a brit gazdaságra.
A Die Welt megszerzett német szövetségi pénzügyminisztérium munkadokumentumát, amely szerint a Brexit után további négy EU-tagállam is kacérkodni kezdhet az unió elhagyásával: Hollandia, Ausztria, Finnország és Magyarország. A minisztérium azt javasolja a német kormánynak, hogy próbálják megkönnyíteni a brit kilépést, és az EU ajánljon fel a briteknek partneri státuszt. (Reuters, 444)
Egy rugalmasabb Európai Unióról szóló tervezetet kíván bemutatni a német és a francia külügyminiszter az Európai Unió alapító tagjainak szombaton – derült ki pénteken diplomáciai forrásokból, miután Nagy-Britannia az EU-ból való kilépésre szavazott. Európának most iránymutatásra van szüksége, Németország és Franciaország ezért pedig különösen felelősséggel tartozik – mondta Frank-Walter Steinmeier német külügyi tárcavezető a Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungnak (FAS).
Ennek fényében Steinmeier és francia kollégája, Jean-Marc Ayrault szombaton Berlinben közös tervezetet kíván terjeszteni az EU négy további alapító tagországának – Belgium, Luxemburg, Hollandia és Olaszország – külügyminiszterei elé. A dokumentumban egy olyan rugalmas Európa tervét vázolták fel a tárcavezetők, amely több teret adna azoknak a partnerországoknak, akik az integráció további lépéseit nem akarják vagy nem tudják véghezvinni. (MTI)
Londoniak tízezrei írtak alá pénteken egy petíciót, amelyben azt követelik, hogy a főváros váljon függetlenné, és maradjon az Európai Unió tagja. Elszakadna az Egyesült Királyságtól Skócia és Észak-Írország is.
Délutánig több mint 40 ezren írták alá az interneten a Sadiq Khan főpolgármesterhez intézett felhívást, hogy nyilvánítsa függetlennek Londont az Egyesült Királyságtól, és nyújtsa be a csatlakozási kérelmet az Európai Unióhoz. Az indoklás szerint: London nemzetközi város, és Európa szívében akarunk maradni!
- 35690 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35692 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35693 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35694 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35695 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35695 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni