Csak viszonossági alapon garantálnák a britek az EU-bevándorlók jogait


-A A+

A Nagy-Britanniában letelepedő és munkát vállaló külföldi EU-polgárok jogai nem változtak azután sem, hogy a brit EU-tagságról tartott népszavazáson a választók többsége a kilépésre szavazott, Nagy-Britannia távozása után azonban e jogok garantálása csak viszonossági alapon lehetséges - mondta hétfőn a brit belügyminisztérium bevándorlásügyi államtitkára.

James Brokenshire az alsóházban, képviselői kérdésre válaszolva kijelentette: továbbra sem lesznek "azonnali" változások a külföldi EU-bevándorlók jogosultságaiban.

"Nem lenne bölcs dolog" azonban, ha a brit kormány hosszú távra szóló garanciákat adna e jogok érvényesülésére, még mielőtt az EU-társállamoktól hasonló biztosítékokat kap arra, hogy a más uniós országokban élő 1,2 millió brit állampolgár jogai sem csorbulnak Nagy-Britannia kilépése után - tette hozzá.

Philip Hammond nem sokkal később, a BBC televíziónak kijelentette: a brit kormány addig nem tehet érdemi nyilatkozatokat ebben az ügyben, amíg az erről szóló tárgyalások le nem zajlottak, mivel e kérdésről kétoldalú megállapodást kell majd kötni az EU-val. A külügyminiszter szerint "szimmetrikusan" kell eljárni az EU-tagországokban élő britek és a Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárok jogainak érvényesítésében.

Hammond hangsúlyozta: reméli, hogy sikerül e kérdésben egyezségre jutni az EU-társállamokkal, és így a Nagy-Britanniában élő uniós és a EU-ban élő brit állampolgárok helyzetében nem következik be változás, de London erre nem tud egyoldalú kötelezettséget vállalni. Philip Hammond kijelentette: a brit kormány kész erről "akár a jövő héten" nem hivatalos tárgyalásokat kezdeni a többi EU-tagállammal, mivel így a hivatalos tárgyalásokig ebben az adott kérdésben már egyetértésre lehetne jutni. A brit külügyminiszter szerint az azonban teljesen valószínűtlen, hogy a már Nagy-Britanniában élő EU-állampolgárokat távozásra szólítanák fel.

 








EZT OLVASTA MÁR?

X