Aktívabb lesz Törökország a szíriai konfliktus rendezésében
Törökország a következő fél évben aktívabb szerepre törekszik majd a szíriai konfliktus rendezésében - mondta szombaton újságíróknak Binali Yıldırım török miniszterelnök.
Yıldırım arról is beszélt, szeretnék megakadályozni, hogy az ország az etnikai vonalak mentén darabjaira essen szét. Szíria északi részén ugyanis a kurd milíciák hatékonyan vették fel a harcot az Iszlám Állammal, és az Aszad-rezsim ellen küzdő arab csoportokkal is szembeszállnak - gyakorlatilag autonómiát vívtak ki maguknak a török határ mentén. Törökország attól tart, hogy megerősödésük a törökországi kurd szeparatistákat is felbátorítja.
Yıldırım szerint viszont szó sem lehet arról, hogy ismét párbeszéd kezdődjön a törökországi autonómiáért küzdő kurd lázadókkal. Nem lesz új békefolyamat. Terrorszervezetekkel nem állunk szóba - szögezte le a török miniszterelnök.
Pénteken szíriai kurd fegyveresek állásait támadta a damaszkuszi kormány légiereje Haszakánál. Yıldırım arról beszélt, hogy a szíriai kormányerők légicsapásai azt jelentik, hogy szerintük is fenyegetést jelentenek a kurdok. Korábban egy szíriai kormánytisztviselő is úgy nyilatkozott, hogy a haszakai légi támadás üzenet volt a kurdoknak, hogy tegyenek le területi követeléseikről, amelyek sértik Szíria szuverenitását.
Az esetleges szíriai politikai átmenettel kapcsolatban a török álláspont eddig következetesen az volt, hogy Bassár el-Aszadnak távoznia kell a hatalomból. Yıldırım most úgy fogalmazott, hogy az átmenetben lehet szerepe Aszadnak, de Szíria jövőjében nincs keresnivalója.
Az USA stratégiai partner
Binali Yıldırım az Egyesült Államokra és Fethullah Gülenre is kitért, akit a török kormány a júliusi puccskísérlet fő felelősének tekint. A miniszterelnök szerint Amerikának fel kellene gyorsítania Gülen kiadását. Az önkéntes száműzetésben élő, 75 éves hitszónok viszont tagadja, hogy köze lett volna a történtekhez. Az USA álláspontja az, hogy akkor adják ki Gülent, ha Törökország bizonyítékokkal támasztja alá a vele szembeni vádjait.
Yıldırım Törökország és az Egyesült Államok kapcsolatáról azt mondta, hogy lehetnek hűvösebb és szívélyesebb időszakok két ország diplomáciájában, de az USA nem ellenségük, hanem stratégiai partnerük.
- Hat év után kibékül Törökország és Izrael
Külföld - Elkobozták kétszáz török üzletember vagyonát
Külföld - Tagadja Bukarest, hogy befogadná az amerikai atomfegyvereket
Belföld - Elhatárolódott a német külügy a német belügy Törökországot bíráló dokumentumától
Külföld - Újabb merénylet Törökországban, három ember meghalt
Külföld - Civileket vittek magukkal élő pajzsnak a kiűzött dzsihadisták
Külföld
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34233 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34236 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni