Aggódik a német államfő Trump esetleges győzelme miatt
Kiszámíthatatlannak nevezte az amerikai republikánusok elnökjelöltjét, Donald Trumpot a német államfő egy vasárnapi interjúban.
Joachim Gauck a Spiegel Online német hírportálon megjelent interjúban kiemelte: aggodalommal tekint Washingtonra, és reméli, hogy a november 8-i elnökválasztás után is fennmarad a fékek és ellensúlyok rendszerén nyugvó amerikai demokrácia, amelyben "az elnök nem válhat zsarnokká".
Arra a felvetésre, hogy Donald Trump populista, rasszista, megveti a nőket, és sokan biztosak abban, hogy a még a legutóbbi republikánus elnök, George W. Bush tevékenységénél is rosszabb teljesítmény várható tőle, ha elnyeri az Egyesült Államok elnöki tisztségét, Joachim Gauck azt mondta: "egyebek között a megbízhatatlansága miatt kell aggódnunk".
Nem lehet megmondani, hogy mire lehetne számítani Donald Trumptól, ha győzne a választáson. Ezt "sokan másokkal együtt problémának tartom" - mondta a német államfő.
Mások is kommentáltak
A német kormány tagjai közül csak szociáldemokrata párti (SPD) politikusok kommentálták az amerikai elnökválasztási kampányt. Sigmar Gabriel alkancellár, az SPD elnöke augusztusban egy lapinterjúban Donald Trumpról szólva kiemelte: az Egyesült Államokban az történik, amit "itt nálunk átélünk az AfD-vel" - az Alternatíva Németországnak nevű parlamenten (Bundestag-) kívüli párttal -, vagyis egy "nacionalista, megosztó és az embereket megvető választási kampány zajlik".
A német alkancellár hozzátette: mély aggodalommal szemléli az Egyesült Államokban kibontakozott folyamatokat, mert "egy irracionális Amerika az egész világra veszélyes lenne". Korábban az SPD egy másik tekintélyes politikusa, Frank-Walter Steinmeier külügyminiszter is élesen bírálta a republikánus jelöltet. Úgy vélte, Donald Trump a "gyűlölet prédikátora".
Tisztelet az alap?
Az SPD-vel kormányzó jobboldali CDU/CSU pártszövetség részéről kevésbé egyértelmű nyilatkozatokat tettek. Horst Seehofer bajor miniszterelnök, a CSU elnöke a Bild am Sonntag című vasárnapi lapnak azt mondta, hogy Bajorországban minden megválasztott amerikai elnököt egyenlő tisztelettel fogadnak. Így "Donald Trumppal ugyanúgy bánnánk, mint Hillary Clintonnal: mindkettejüket szívesen látnánk Münchenben".
Horst Seehofer hozzátette: Németország nem léphet fel kioktató módon, "az egész világ főtanítójaként", az amerikaiaknak pedig "az amerikai nép választ vezetőt, senki más".
- FBI-ügynökök menekítették le a színpadról Donald Trumpot
Külföld - Három nap múlva szavaz Amerika: kinek áll a zászló?
Külföld - Így töltötte meg kortárs művészettel a Fehér Házat Obama
Kultúra - Bevándorlónak nevezte magát Melania Trump
Külföld - Az ingadozó államokban kampányolnak az amerikai elnökjelöltek
Külföld - Clinton ismét biztosan vezet egy friss felmérés szerint
Külföld
- 34232 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34235 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34235 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34236 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34237 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34238 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni