Szijjártó: a legmagasabb szintre került a magyar-kínai együttműködés
Az átfogó stratégiai partnerség szintjére emelte a kínai kormány a magyar-kínai kétoldalú együttműködést, ami Kínában a legmagasabb kategória – nyilatkozta Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter szombaton Pekingben a közmédiának, az Orbán Viktor miniszterelnök vezetésével folytatott hivatalos tárgyalások után.
A kormányfő helyi idő szerint szombat délelőtt megbeszélést folytatott Hszi Csin-ping kínai államfővel, Li Ko-csiang miniszterelnökkel, majd a két kormányfő jelenlétében több megállapodás is született a két ország között.
A tárgyalások és a megállapodások után Szijjártó Péter a közmédiának elmondta: Kínában azokat az országokat tartják számon átfogó stratégiai partnerként, amelyekhez fűződő kétoldalú együttműködésnek a legnagyobb jelentőséget tulajdonít a pekingi kormány.
Értékelése szerint így a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok előtt újabb lehetőségek nyílnak. Ezzel kapcsolatban kiemelte, hogy megkapták a Budapest–Belgrád-vasútvonalra a kínai Eximbank finanszírozási ajánlatát, amely 20 éves lejáratú, 2,5 százalékos hitelkamatot előirányzó, dolláralapú hitelajánlat.
Ha viszonylag gyorsan sikerül lezárni a tárgyalásokat, az őszi Kína–Közép-Európa miniszterelnöki csúcstalálkozóig – amelyet Budapesten tartanak – elkészíthető lesz a tenderkiírás is – tette hozzá a politikus.
Frissítés: a mongol miniszterelnökkel tárgyalt Orbán Viktor
Vízgazdálkodási, gyógyszeripari és sportügyi együttműködési lehetőségekről is tárgyalt Orbán Viktor miniszterelnök mongol kollégájával, Dzsargaltulga Erdenebattal szombaton Pekingben – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője a kínai fővárosban az MTI-vel.
A kormányfők az Egy övezet, egy út elnevezésű nemzetközi együttműködési fórumra érkeztek Pekingbe, ahol 28 állam- és kormányfő részvételével kezdődik vasárnap a találkozó. A magyar-mongol miniszterelnöki tárgyalásról beszámolva Havasi Bertalan azt is elmondta: Orbán Viktor és a mongol kormányfő a két ország közötti ösztöndíjprogrammal kapcsolatban aláhúzta annak fontosságát, hogy magyar és mongol diákok a másik államban felsőfokú tanulmányokat folytathatnak.
Orbán és Erdogan a kétoldalú kapcsolatokról tárgyalt
A magyar-török kétoldalú kapcsolatok helyzetének áttekintése volt a fő napirendi pont Orbán Viktor kormányfő és Recep Tayyip Erdogan török elnök szombati pekingi megbeszélésén – közölte Havasi Bertalan, a Miniszterelnöki Sajtóiroda vezetője a kínai fővárosban az MTI-vel.
A politikusok a Pekingben vasárnap kezdődő nemzetközi együttműködési fórum előtt folytattak kétoldalú tárgyalást. A megbeszélésről tájékoztatva Havasi Bertalan elmondta: hamarosan átadják Budapesten a felújított Gül Baba türbéjét, és az ünnepségen várhatóan Recep Tayyip Erdogan is részt vesz majd.A török elnök pedig meghívta hivatalos látogatásra Ankarába Orbán Viktort, amit a magyar miniszterelnök köszönettel elfogadott – közölte.
- Szentpétervárra indít járatot a Wizz Air Budapestről
Gazdaság - Szijjártó Kijevben: a konkrét segítség „ára” a magyar kisebbség jogainak szavatolása
Külföld - Tiltakozik a Fidelitas a marosvásárhelyi katolikus líceum ellehetetlenítése ellen
Külföld - Donald Trump tanácsadóival tárgyalt Szijjártó Péter Washingtonban
Külföld - Egy hét magyarságpolitikai írásaiból (március 8-14.)
Nemzetpolitikai lapszemle - A román külügy ünnepelni küldi diplomatáit március 15-én
Belföld
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni