Donald Trump fogadta Klaus Johannist a Fehér Házban
FRISSÍTVE: Fogadta a Fehér Házban pénteken Klaus Johannist az amerikai elnök. A találkozó utáni közös sajtótájékoztatón Donald Trump megköszönte a román államfőnek, hogy vezető szerepet tölt be a korrupcióellenes küzdelemben.
"Megtiszteltetés számunkra, hogy itt fogadhatjuk! Románia megbízható szövetségesünk, nagyszerű ország, amellyel kiváló a kapcsolatunk" - fogalmazott Donald Trump a Fehér Ház Ovális Irodájában, amikor Klaus Johannist fogadta.
"Számomra is megtiszteltetés, és örülök, hogy itt lehetek. Várom, hogy tárgyaljunk az országaink közötti partnerségről" - válaszolt a román államfő. Erre reagálva Trump így fogalmazott: "Igen, ez egy nagyszerű partnerség". A találkozó után az amerikai elnök és a román államfő közös sajtótájékoztatót tartott.
Bátorította a korrupcióellenes fellépést
A közös sajtótájékoztatón az Amerikai Egyesült Államok elnöke elismerését fejezte ki Romániának, amiért bruttó nemzeti terméke 2 százalékát védelmi kiadásokra fordítja, példát mutatva ezzel a NATO-tagállamoknak. Hangsúlyozta, Románia is hozzájárul fegyveres erőivel a terrorizmusellenes harchoz, 23 katonája adta életét ezért.
Az amerikai elnök megköszönte a román államfőnek, hogy vezető szerepet tölt be a korrupcióellenes küzdelemben. "Elnök úr, dicsérem a bátorságát és erőfeszítését, amellyel küzd a korrupció ellen és a jogállam megerősítése érdekében. Erre a munkára feltétlen szükség van ahhoz, hogy olyan környezetet tudjanak teremteni, amelyben virágozhat a gazdaság, az emberek pedig jól élnek. Türelmetlenül várom, hogy együttműködhessek önnel, hogy elmélyítsük mind kereskedelmi, mind kulturális kapcsolatainkat" - mondta.
Egy romániai újságíró kérdésére válaszolva Trump leszögezte: az amerikai kormány maximálisan tiszteletben tartja a NATO alapszerződésének 5. cikkelyét, vagyis elkötelezett az európai NATO-szövetségesek biztonságának szavatolása mellett. "Nyilvánvalóan azért vagyunk Európában, hogy biztosítsuk a védelmet" - fogalmazott az amerikai elnök.
Klaus Johannis arról beszélt, hogy meg kell erősíteni a Románia és az Amerikai Egyesült Államok közötti stratégiai partnerséget, ennek kell meghatároznia a kétoldalú kapcsolatokat. Emlékeztet, hogy a két ország húsz évvel ezelőtt kötött szövetséget, és mindkét fél számára fontos az idei esztendő.
"Az USA-val való partnerségi viszony is alakítja az országot, hozzájárult ahhoz, hogy Románia a szilárd demokrácia, a szilárd gazdaság, a jelentős gazdasági növekedés országa legyen, olyan ország, amelynek katonái az amerikai csapatok mellett harcolnak Afganisztánban és Irakban. Ez a partnerség nagy mértékben hozzájárult ahhoz, hogy Románia olyanná váljon, amilyennek jelenleg láthatjuk. Ez a partnerség rendkívül fontos, ezt nem csak hogy folytatni kell, de meg is kell erősíteni, ennek kell meghatároznia a kétoldalú kapcsolatokat, számos probléma megoldásához kell hozzájárulnia" - fogalmazott Johannis.
A NATO keleti szárnyán elhelyezkedő országként Románia számít az Amerikai Egyesült Államokkal való partnerségre - hangsúlyozta az államfő. "Románia tudatában van annak, hogy a keleti szárnyon helyezkedik el, és számít az önökkel való partnerségre, mert nem maradhatunk ott egymagunkban, az USA nélkül" - fogalmazott Johannis, hozzátéve, hogy a két ország közötti partnerség nem csak a védelem és biztonság, hanem a gazdaság, a kereskedelem terén is óriási lehetőségeket rejt.
A NATO a legerősebb szövetség
A román államfő méltatta hivatali kollégájának a terrorizmus elleni küzdelem terén tett erőfeszítéseit. "Az ön erőfeszítései számos nemzetben tudatosították a NATO-n belüli tehermegosztás fontosságát, és ha nem tévedek, Románia volt az ön mandátuma alatt az első állam, amely GDP-je 2 százalékának megfelelő összegre emelte védelmi kiadásait. E költségvetés jelentős részét stratégiai beszerzésekre szánjuk, és remélem, közösen megtaláljuk majd a módját annak, hogy a lehető legjobban használjuk fel ezt a pénzt" - mondta.
Az elnök a téma kapcsán kifejtette még, az Észak-atlanti Szerződés Szervezete "a legerősebb szövetség a Földön", és ennek így kell maradnia. "Pénzt kell fordítani a védelemre, és egy szövetségben fontos a tagok közötti tehermegosztás. E tekintetben teljesen egyetértek Trump elnökkel. Ez egyeseknek tetszik, másoknak nem, de ez a helyzet. Ezt kell tennünk, hogy erősek legyünk, hogy megvédhessük nemzetünket" - mutatott rá az államfő.
Johannis ugyanakkor hangsúlyozta, a román-amerikai és a transzatlanti kapcsolatok életfontosságúak. "A transzatlanti kapcsolat nem csak a diplomáciáról szól - ez alapozza meg civilizációnkat. És együtt még szilárdabbá, még jobbá tesszük ezt a kapcsolatot. A NATO-nak és az EU-nak nem kell versengenie egymással, inkább együtt kell működniük a szinergiahatás érdekében, hogy a NATO-t is, Európát is, és az Amerikai Egyesült Államokat is megerősítsék" - tette hozzá a román államfő.
- 35692 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35694 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35694 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35695 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35697 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35697 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni