Strasbourgi bíróság: jogsértő az orosz „homoszexuális propagandát” tiltó törvény
Orosz melegjogi aktivisták adtak be keresetet a törvény ellen, a strasbourgi bíróság nekik adott igazat.
Elmarasztalta Oroszországot az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB), amely kedden kimondta, hogy több ponton is jogsértő a "homoszexuális propagandát" tiltó, sokak által bírált orosz törvény.
A bírói testület keddi döntése szerint az orosz hatóságok a jogszabállyal megsértették az Emberi Jogok Európai Egyezményének a véleménynyilvánítás szabadságáról, illetve a megkülönböztetés tilalmáról szóló cikkelyét.
Közleményében az EJEB hangsúlyozta: a szabályozás ugyan a kiskorúak védelmére hivatkozik, a korlátai azonban nincsenek világosan definiálva, így a rendelkezések alkalmazása önkényes, a törvény ráadásul diszkriminatív, és nem szolgál jogos közérdeket. Az ehhez hasonló szabályok csak erősítik az előítéleteket és a homofóbiát, ami pedig összeegyeztethetetlen a demokratikus társadalmak értékeivel – mutattak rá.
A 6:1 arányban elfogadott strasbourgi ítélet értelmében az orosz államnak a jogsértések miatt összesen 43 225 euró kártérítést és 5963 euró perköltséget kell kifizetnie a három felperesnek.
A panaszosok orosz melegjogi aktivisták, akik beadványukban kitértek arra, hogy a jogszabály nem pusztán közéleti tevékenységükre, hanem a mindennapjaikra is hatással van, annak értelmében például titkolniuk kell szexuális irányultságukat kiskorúak jelenlétében. Mint írták, nyilvánosan akár csak megemlíteni is tilos a homoszexualitást Oroszországban.
A "nem hagyományos szexuális kapcsolatok propagálását" tiltó törvény értelmében büntetik például, ha valaki kiskorú jelenlétében bármilyen módon a homoszexuális életmódot "népszerűsíti". A gyerekek védelmére hivatkozó szabályozás megsértőire 15 napos börtönbüntetést és pénzbüntetést szabhatnak ki.
A törvényt 2013-as életbe lépése óta bírálják a nemzetközi jogvédő szervezetek, mondván, hogy a homoszexuálisok elleni erőszakcselekmények, a melegek körében pedig az öngyilkosságok elszaporodásához vezetett. A bírálók szerint különösen aggasztó a propaganda homályos definíciója, mely a melegek folyamatos üldözéséhez vezet.
Oroszországban 1993-ig bűncselekmény volt a homoszexualitást.
Az Európa Tanács égisze alatt működő bírósághoz az Emberi Jogok Európai Egyezménye előírásainak megsértésére hivatkozva lehet fordulni, ha a panaszos már minden tagállami jogorvoslati lehetőséget igénybe vett, de mégsem szolgáltattak számára igazságot. A keddi döntés még nem jogerős.
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34953 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34953 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34954 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34956 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni