FRISSÍTVE - Szkripal-ügy: kitiltottak 23 orosz diplomatát Nagy-Britanniából


-A A+

FRISSÍTVE: A brit kormány kiutasít 23 orosz diplomatát, válaszul arra, hogy Moszkva nem adott hiteles magyarázatot az angliai Salisbury városában múlt héten történt gyilkossági kísérletre, amelyet Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese és lánya, Julija Szkripal ellen követtek el idegméreg felhasználásával. FRISSÍTÉS: Az orosz külügyminisztérium durva provokációnak minősítetteTheresa May brit miniszterelnök döntését.

A brit kormányfő ugyanakkor azt is elmondta, hogy országa felfüggeszt minden tervezett magas szintű kétoldalú diplomáciai érintkezést Oroszországgal, de a párbeszédet nem akarja teljesen megszakítani az orosz kormánnyal. Theresa May miniszterelnök továbbá bejelentette, visszavonták Szergej Lavrov orosz külügyminiszter londoni meghívását, és brit illetékesek nem lesznek jelen a nyári oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. A diplomatáknak egy hetük van arra, hogy elhagyják az Egyesült Királyságot.

Az intézkedések előzménye a délnyugat-angliai Salisbury városában - a brit szakértői vizsgálat megállapítása szerint orosz fejlesztésű, fegyverben is használható minőségű - idegméreggel elkövetett gyilkossági kísérlet, amelynek célpontja Szergej Szkripal, a brit külső hírszerzés (MI6) volt orosz ügynöke, az orosz katonai hírszerzés egykori ezredese és lánya, Julija Szkripal volt. Mindkettőjüket válságos állapotban kezelik Salisbury kórházában. Mérgezést szenvedett egy brit rendőr is, aki az elsők között ért az incidens helyszínére; ő súlyos állapotban van. A Scotland Yard a héten felfedte, hogy Szergej Szkripal, aki 2010-ben, egy orosz-amerikai kémcsere során szabadult oroszországi fegyházbüntetéséből, és Nagy-Britanniában telepedett le, azóta brit állampolgárságot is kapott.

Theresa May az alsóházi képviselőknek tartott szerdai tájékoztatójában közölte: egyéb lehetőségre utaló hiteles orosz magyarázat híján a brit kormány kénytelen volt arra a következtetésre jutni, hogy az orosz államot felelősség terheli a Salisburyben történtekért. A miniszterelnök hozzátette: a brit kormány szerint az idegméreggel elkövetett gyilkossági kísérlet azt jelenti, hogy Oroszország törvénysértő módon erőt alkalmazott az Egyesült Királyság ellen.

Ezeket az intézkedéseket hozta meg London

A brit kormányfő által szerdán bejelentett intézkedések között szerepel, hogy visszavonták Szergej Lavrov orosz külügyminiszter londoni meghívását, és sem brit kormányilletékesek, sem a brit királyi család tagjai nem lesznek jelen a nyári oroszországi labdarúgó-világbajnokságon. Az angol labdarúgó szövetség (FA) elnöke Vilmos herceg, a brit trón majdani várományosa, II. Erzsébet királynő unokája. Theresa May szerdai bejelentése azt jelenti, hogy a nyári oroszországi világbajnokságon Vilmos herceg sem lesz jelen.

Theresa May szerint a diplomaták kiutasításával London a következő évekre "alapvető mértékben leépítette" Oroszország nagy-britanniai hírszerzési tevékenységét, és ha Moszkva ezt a kapacitást újjá akarja építeni, azt a brit kormány meg fogja akadályozni.

A brit miniszterelnök szerint több mint harminc éve ez a legnagyobb egyedi kiutasítási akció, és a lépés tükrözi azt a tényt, hogy az orosz állam nem először hajtott végre cselekményeket az Egyesült Királyság ellen. Theresa May felidézte, hogy Alekszandr Litvinyenko egykori orosz állambiztonsági tiszt tizenkét évvel ezelőtti londoni meggyilkolása után az akkori brit kormány mindössze négy orosz diplomatát utasított ki.

A brit kormány kedd éjfélig szabott határidőt arra, hogy Moszkva adjon magyarázatot a gyilkossági kísérletre. Boris Johnson brit külügyminiszter már keddi nyilatkozatában jelezte, hogy London szerdán válaszintézkedéseket jelent be, ha addig nem kap hiteles magyarázatot Oroszországtól.

Két magyarázat van a Salisburyben történtekre

Theresa May szerdai alsóházi felszólalásában közölte: két lehetséges magyarázat kínálkozott a március 4-én Salisburyben történtekre. Az egyik az, hogy "az orosz állam által közvetlenül országunk ellen elkövetett cselekményről" van szó, a másik az, hogy az orosz kormány elveszítette az ellenőrzést a katonai használatra is alkalmas idegméreg felett, és lehetővé tette, hogy az mások kezére jusson.

London a határidőig nem kapott olyan hiteles magyarázatot Moszkvától, amely a második lehetőségre utalna, sem arra, hogy miként került az Egyesült Királyságba a Salisburyben használt idegméreg-hatóanyag, és arra sem, hogy Oroszországnak miért van be nem jelentett, a nemzetközi jogot sértő vegyifegyver-programja.

Az orosz kormány magyarázat helyett "gúnnyal, megvetéssel és daccal" kezelte azt a tényt, hogy katonai felhasználásra is alkalmas minőségű idegméreg-hatóanyag került Európába, és azt használták is - fogalmazott a brit kormányfő. Theresa May szerint ugyanakkor a brit ellenintézkedéseknek robusztusnak kell lenniük, ugyanakkor tükrözniük kell, hogy Nagy-Britannia liberális demokráciaként hisz a jogállamiságban, és nem szolgálná a brit nemzeti érdekeket a párbeszéd teljes megszakítása Oroszországgal.

Hozzátette: sok törvénytisztelő orosz állampolgár él Nagy-Britanniában, és őket a brit kormány továbbra is szívesen látja, azokat azonban nem, akik ártani akarnak az országnak. Az ő kiszűrésük érdekében a brit kormány megerősíti a brit repülőtereken leszálló magánrepülőgépek ellenőrzését, valamint a vám- és a teheráru-ellenőrzéseket.

Theresa May elmondta: London értesítette a hágai székhelyű Vegyifegyver-tilalmi Szervezetet arról, hogy Oroszország idegmérget alkalmazott Nagy-Britanniában, és kérte, hogy a szervezet igazolja a brit szakértői vizsgálat e következtetését.

Megszólalt Moszkva

Precedens nélküli, a normális nemzetközi párbeszéd alapjait aláásó durva provokációnak minősítette az orosz külügyminisztérium szerdán Theresa May brit miniszterelnöknek a Szkripal-ügy kapcsán Oroszország "megbüntetéséről" elmondott beszédét, egyúttal közölte, hogy a brit lépésekre adandó válasz nem várat sokat magára.

Az orosz diplomáciai tárca ellenségesnek nevezte a London által bevezetendő büntetőintézkedéseket, egyebek között a diplomaták kiutasítását. A moszkvai külügyminisztérium kifogásolta, hogy a brit kormány az Oroszországgal való konfrontálódást választotta ahelyett, hogy az egyebek között a Vegyifegyver-tilalmi Szervezet (OPCW) által megállapított nemzetközi szabályoknak megfelelően folytassa le a nyomozást, amire Moszkva egyébként készen állt.

Gyenyisz Manturov orosz ipari és kereskedelmi miniszter Moszkvában újságíróknak kijelentette, hogy Oroszország tavaly novemberben maradéktalanul megsemmisítette a még a szovjet korszakban gyártott vegyifegyver-készletét. Emlékeztetett rá, hogy az utolsó vegyi töltet megsemmisítését élő televíziós kapcsolásban rendelte el Vlagyimir Putyin elnök "Ezért nekünk egyáltalán nincsen vegyi fegyverünk" - mondta Manturov arra a kérdésre válaszolva, hogy lehetett-e Oroszországnak a Szkripal merénylet elkövetéséhez szükséges vegyi eszköze.

Valentyina Matvijenko, az orosz törvényhozás felsőházának elnöke "nagyon operatív és nagyon kemény" reagálást sürgetett a "bizonyíték nélkül" hangoztatott brit vádaskodásokkal kapcsolatban. Vlagyimir Dzsabarov, a felsőház külügyi bizottságának alelnöke úgy vélekedett, hogy Moszkva válaszképpen 23-nál több brit diplomatát fog kiutasítani.

Marija Zaharova külügyi szóvivő Facebook-bejegyzésében úgy vélekedett, hogy Theresa May brit kormányfő nem döntheti el, hogy Szergej Lavrov méltó-e az orosz külügyminiszteri posztra. Leszögezte, hogy a tárcavezetőt csakis az orosz elnök ítélheti meg. "Theresa, Lavrov orosz, nem pedig brit külügyminiszter. És miniszterként őt Oroszország elnöke értékeli. Értem én, hogy ön ezt szeretné másképp gondolni, de az ön minisztere Boris Johnson" - írta a moszkvai diplomáciai tárca szóvivője.

Zaharova a Reuters hírügynökségnek arra a megjegyzésére, miszerint nem világos, hogy a szóvivő May mely kijelentésére utal, nehezen fordítható szójátékkal felelt, azt sugallva, hogy a bírálat "nagy valószínűséggel" elhangzott. Közlése szerint egyébként a brit bejelentéssel ellentétben Lavrov nem fogadott el Nagy-Britanniába szóló viszontmeghívást Johnson moszkvai vizitjét követően.

Cikkünk frissül








EZT OLVASTA MÁR?

X