Az iráni elnök megfenyegette Trumpot
Haszan Róháni iráni elnök hétfőn azt üzente Donald Trump amerikai elnöknek, hogy megbánja, ha felmondja a 2015-ös nemzetközi atomalkut, mert Irán válasza keményebb lesz, mint képzeli.
"Irán nem fogja megsérteni a nukleáris megállapodást, de ha az Egyesült Államok kilép, minden bizonnyal megbánja" - mondta az iráni állami televízióban élőben közvetített beszédében Róháni. Sokkal jobban fel vagyunk készülve, mint hiszik, és ezt az egyezmény felmondása esetén egy héten belül megtapasztalják majd - tette hozzá a nukleáris technológia nemzeti napján megszólaló elnök.
Ha Washington visszatáncol a megállapodástól, az azt jelenti, hogy "nem tartja a szavát" - szögezte le. "Ez pedig megtépázná jó hírét és méltóságát a nemzetközi színtéren" - fűzte hozzá.
Róháni elmondta, hogy az iszlám köztársaság felkészült az összes eshetőségre, köztük arra, hogy az amerikaiak részvétele nélkül fennmarad az egyezmény, de annak teljes megszűnésére is.
Az európai országok új büntetőintézkedéseket fontolgatnak Iránnal szemben rakétaprogramja és szíriai szerepvállalása miatt. A szankciók másik célja az lenne, hogy meggyőzzék vele Trumpot: ne mondja fel az atomalkut. Az iráni elnök hétfőn hangsúlyozta, hogy országának rakétaprogramja kizárólag védelmi célokat szolgál.
"Készek vagyunk bármilyen fegyvert kifejleszteni, amely országunk védelmét szolgálhatja egy ilyen viharos térségben" - nyomatékosította. "Ugyanakkor nem fogjuk a szomszédjaink ellen fordítani fegyvereinket" - ígérte.
A 2015-ös atomegyezmény keretében Irán vállalta, hogy korlátok közé szorítja nukleáris tevékenységét. Cserébe az Egyesült Államok, Oroszország, Kína, Franciaország, Nagy-Britannia és Németország ígéretet tett az iszlám köztársasággal szembeni szankciók feloldására. Donald Trump amerikai elnök többször kifogásolta az egyezményt, és fenyegetőzött a felmondásával, mert kételkedik abban, hogy Irán valóban eleget tesz kötelezettségeinek. Trump május 12-ig adott időt az európai országoknak arra, hogy kiküszöböljék a megállapodás hiányosságait. Ha ez nem történik meg, és Trump visszatáncol az egyezménytől, akkor újból életbe lépnek azok a gazdasági szankciók, amelyekkel az Egyesült Államok sújtotta az iszlám köztársaságot.
Irán azzal fenyegetőzik, hogy a megállapodás összeomlása esetén újraindítja és jelentősen ki is bővíti atomprogramját.
A több mint 10 év alatt tető alá hozott alku létrejött óta Iránt főleg ballisztikus rakétákkal végrehajtott kísérletei miatt éri bírálat külföldről. A nukleáris megállapodás ugyanis azt is rögzíti, hogy Teherán semmilyen tevékenységet nem folytathat olyan eszközökkel, melyek alkalmasak atomtöltet célba juttatására. Irán következetesen arra hivatkozik, hogy rakétái nem ilyenek.
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35686 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35689 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni