HátraArc – a Saul fia című film portréi Sepsiszentgyörgyön
Sepsiszentgyörgyön a Kép évében két kiemelkedő kulturális rendezvényt nyitnak meg egy nap különbséggel. A 2016. február 19-én, pénteken, 19 órától rajtoló HátraArc című kiállítás, mely a Saul fia című filmből készült portrékat kínálja a Székely Nemzeti Múzeumban, kéz a kézben jár a Kép éve nyitórendezvényével, a nemzetközi rangú Sylvia Plachy fotográfus kiállításával, amelynek megnyitójára február 20-án kerül sor az Erdélyi Művészeti Központban.
Szembenézni a halállal?
A Kép éve nagyszabású rendezvényeinek sorát gazdagítja a február 19-én megnyíló HátraArc nevet viselő tárlat, amely szinte életnagyságú portrékon mutatja be a Saul fia film harmincegy szereplőjét. Hermann Ildi fotográfus a forgatás alatt Nemes Jeles László rendező és Erdély Mátyás operatőr koncepciója alapján készített portrékat a szereplőkről – a nemzetközi színészgárdáról csakúgy, mint a statisztákról. Mintha egy színház előcsarnokában kifüggesztett társulati portréfotókat látnánk, ám e találkozásban erőteljes szembesítés van: a tekintetek és szemek tükrében a mindenkori ember néz vissza ránk. Az ember, aki fél, ugyanakkor az elmúlás előtti kinagyított pillanatokban is képes tanítani bennünket valamire. Ilyen értelemben a fotográfus képei nemcsak a halálraítéltek borzalmairól, az élet végességéről szólnak. Mintha a Játék évének zárókiállításán lennénk, színész és szerep különös kettőssége köszön vissza a Kép éve eseményén is. A film portréi szintén a köztes időben készültek: a színészeken még látjuk filmbeli énjüket, de már ők maguk néznek bele a fényképezőgépbe.
Az arcvonások mellett jut idő a kosztümök tanulmányozására is, az élethűen megszaggatott inggallérok, a viseltes zakók és felöltők, az agyonhordottságot tükröző rabruhák részleteiben megfigyelhetőek, és mutatják a film jelmezeiről gondoskodó Szűcs Edit alapos munkáját.
A Magyar Fotográfus Ház fontos projekt hozott létre
A kiállítás a forgatás alatt készült portrék, az archív felvételek és az eredeti szövegrészletek egységbe rendezésével direkt módon és áttételesen is reflektál a filmre – tudtuk meg Csizek Gabriella kurátortól. A fotók ugyanolyan 35 mm-es nyersanyagra készültek, mint amire a filmet forgatták, az archív felvételek negatívjai az Auschwitz-Birkenau Állami Múzeumból valók, az egyik terem falán pedig azokból a szövegekből olvashatók majd részletek, amelyeket a foglyok és sonderkommandósok írtak és rejtettek el.
Hermann Ildi a kortárs fotográfia élvonalába tartozó fiatal művész, kinek szakmai tevékenységét a kezdetektől meghatározza a standfotózás. Olyan rendezők mellett dolgozott filmforgatásokon, mint Alberto Negrin, Bogdán Árpád, Csáki László vagy Peter Greenaway.
A rendhagyó kiállításnak a Székely Nemzeti Múzeum Tolerancia- és a Lovag Terme ad otthont. A február 19-ei megnyitón Hermann Ildi szerző és Csizek Gabriella kurátor is jelen lesznek. A tárlat március 13-ig látogathatják, keddtől péntekig 9 órától 16 óráig, szombaton és vasárnap 9 órától 14 óráig.
- Átadták az Erdélyi Magyar Kortárs Kultúráért Díjakat
Kultúra - Papp Sándor Zsigmond: Kultúra: megyei foci
Vélemény - Bizarr akváriumos reklámot készített Japán a Saul fiának
Kultúra - Elnyerte a Saul fia az amerikai filmkritikusok díját is
Kultúra - Nemes Jeles László: Minden kamasznak látnia kell a Saul fiát
Kultúra - Oscar-díjra jelölték a Saul fiát a legjobb idegen nyelvű filmek között
Kultúra - Ma kiderül: jelölik-e Oscar-díjra a Saul fiát?
Kultúra - Orbán Viktor a Facebookon gratulált a Saul fia készítőinek
Kultúra
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni