Kultúra

  • A Saul fia válhat a legnézettebb magyar filmmé Romániában

    A Saul fia válhat a legnézettebb magyar filmmé a romániai mozikban azt követően, hogy a pénteki bemutatója óta több mint 7500-an nézték meg.

  • Művész a művészért: jótékonysági koncert Nagyváradon

    Andrian Lovocei színművész és Ari Nagy Sándor zenész kezdeményezésére a Nagyvárad Klezmer zenekar jótékonysági koncertet tart április 12-én, 18 órától a Nagyváradi Állami Filharmónia Enescu-Bartók termében. 

  • Különleges programmal készül a bábszínházi világnapra a Cimborák Bábszínház

    A Bábszínházi Világnap alkalmából, március 21-én a sepsiszentgyörgyi Cimborák Bábszínház 10 és 14 óra között bábos installációkkal, bábsimogatóval és bábos happeningekkel kívánja felhívni a figyelmet a műfaj sajátosságaira és fontosságára. 

  • Moldovába vitték a Veronából novemberben elrabolt festményeket

    Moldovában azonosították a Veronából tavaly novemberben ellopott 17 értékes reneszánsz és barokk festmény rejtekhelyét, a minden idők egyik legjelentősebb - 15-20 millió euró összértékű - olaszországi műkincsrablása ügyében 13 személyt, többségében moldovai állampolgárt tartóztattak el. 

     

  • Tatabányai fesztiválon a temesváriak Tesztoszteronja

    Második alkalommal kerül megrendezésre a tatabányai Monodráma és Stúdiószínházi fesztivál, melyre idén, március 17 és 20 között a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház is meghívást kapott. A MOST FESZT programjába a temesvári színház közkedvelt zenés vígjátéka, a Tesztoszteron került be.

  • Sámson és Delila: bemutató a Kolozsvári Magyar Operában

    Camille Saint-Saëns francia zeneszerző 1876-ban komponált operáját, a Sámson és Delilát mutatja be a Kolozsvári Magyar Opera csütörtökön. 

  • Késik, de még az idén beindul a 24 órás kolozsvári magyar rádióadás

    Nem kerek évforduló és nem felhőtlen időkben: így jellemezte a Kolozsvári Rádió magyar szerkesztőségének helyzetét annak főszerkesztője, Rostás-Péter István. Az intézmény hétfőn, március 14-én ünnepelte fennállásának 62. évfordulóját. A korábbi tervekkel ellentétben az egésznapos adás elindítása még legalább 2-3 hónapot várat magára. 

  • Szilágyi Szabolcs kapta a Kolozsvári Rádió médiadíját

    A Kolozsvári Rádió fennállásának és működésének 62. évfordulóját ünnepelték a Donáth 160 cím alatti stúdióban hétfőn este. A magyar szerkesztőség által alapított Donáth 160 Egyesület másodszor jutalmazta díjjal egy kollégájuk munkáját. Idén Szilágyi Szabolcsra, a magyar szerkesztőség korábbi vezetőjére esett a választásuk. 

  • Zártkörű vetítésen mutatták be Ukrajnában a Saul fiát

    Egy zárt körű vetítésen mutatták be hétfőn Kijevben az Oscar-díjas Saul fiát. Az esemény díszvendége a film főszereplője, Röhrig Géza volt. A magyar filmet közel  háromszázan nézték meg Kijev egyik legimpozánsabb belvárosi mozijában, a kijevi magyar nagykövetség szervezésében.  Röhrig Géza az MTI azt mondta: fontosnak tartja, hogy Ukrajnában vetítették le a filmet, abban az országban, ahol Babij Jar és Kamjanec-Pogyilszkij található.

  • Kopjafa-avatás és kegyeleti séta a vásárhelyi színház jubileumán

    A marosvásárhelyi színház hét évtizedét ünneplő, Az első hetven év című rendezvénysorozat különleges mozzanata volt a kopjafa-avatás és kegyeleti séta, amire a marosvásárhelyi felekezeti temetőkben került sor, és aminek alkalmával az intézmény kötelékében elhunyt, Marosvásárhelyen nyugvó művészek emléke előtt tisztelegtek a Tompa Miklós Társulat színészei, az elhunytak hozzátartozói, egykori rajongói. 

  • Mesejáték a csíki nézők apraja-nagyjának a Figurától

    A gyergyószentmiklósi Figura Stúdió Színház március 17-23 között 9 alkalommal játssza az Incanto című mesejátékát a Csíki Játékszín gyerekbérleteseinek. A bérletes előadásokra a fennmaradó helyek függvényében jegyek is válthatók.

  • Kolozsváron koncertezik Jean-Michel Jarre

    Kolozsvár is szerepel Jean Michel Jarre francia zenész Electronica World Tour elnevezésű turnéjának egyik állomásaként.

     

  • Gálfalvi György emlékidéző kötetét mutatják be Nagyváradon

    Kacagásaink címmel adta közre emlékiratait Gálfalvi György marosvásárhelyi író, szerkesztő. A Holnap Kulturális Egyesület és a Noran Libro gondozásában megjelent kötet nagyváradi bemutatója március 17-én, csütörtökön 18 órától lesz az Illyés Gyula Könyvesboltban (Teleki utca). Közreműködik Varga Gábor, a szerzővel a kötetet szerkesztő Szűcs László beszélget.

  • Kokárdás kamarahangversenyt adtak Csíkszeredában

    Bécsi klasszikusokat és magyar ihletésű műveket tűzve repertoárjára Csíkszeredában közös hangversenyt tartott vasárnap este a Csíki Kamarazenekar és a sepsiszentgyörgyi Georgius Kamarazenekar. A kokárdát kitűző zenészeket Werner Gábor budapesti karmester vezette.

  • Történelmi előadás Marosvásárhelyen: A mohácsi csata

    Folytatódik a Kós Károly Akadémia Alapítvány nagy sikerű történelmi előadás-sorozata.

     

  • Születésnapra várja hallgatóit a Kolozsvári Rádió

    Hatvankettedik születésnapját ünnepli hétfő délután a Kolozsvári Rádió. A fél 5-től kezdődő rendezvényen Laczkó Vass Róbert és Szép András zenés-lírai műsorával kedveskednek a jelenlévőknek és a rádióhallgatóknak egyaránt, az eseményt ugyanis élőben közvetítik. Médiadíj is gazdára lel, immár másodszor: a Donát 160 Egyesület idén is díjazza a magyar szerkesztőség egyik tagját.

  • „Kórus-duettel” ünnepli húszéves testvérségét Csíkszereda és Cegléd

    Vasárnap Cegléddel közös testvérvárosi évfordulót ünnepelnek Csíkszeredában. Fél 12-től a ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium Leánykarának fellépésére hívják a zenekedvelőket a református templomba – a kórus immár 20. éve Csíkszeredában köszönti idén a március 15-ét is.

  • Kolozsvári diákrendezvénnyel kezdődött a Feszty Árpád-emlékév

    Magyarságtudományi előadással és diákvetélkedővel kezdődött szombaton Kolozsváron a 2016-os Feszty Árpád-emlékév rendezvénysorozata.

  • „Aki megismerkedik a magyar népzenével, az nem fog manelét hallgatni”

    Történész-kutatóként meggyőződése: a történelmi korszakok előképzettség nélkül is olvashatóak a néptánc fejlődésében, s a kulturális nyomok éppen Erdélyben őrződtek meg a legjobban.

  • Magyar állami kitüntetés Farkas Árpádnak, Király Lászlónak és Mátray Lászlónak

    A nemzeti ünnep alkalmából állami kitüntetéseket adott át Balog Zoltán, a magyar emberi erőforrások minisztere tizennyolc kategóriában, összesen 75 alkotót díjazott, köztük erdélyi művészeket is.