Új bábtechnikát mutat be a kolozsvári Puck az évad első előadásában
A Sziklahitű Szent László című, új bábtechnikával készített előadással kezdi évadát a Puck Bábszínház magyar tagozata szeptember 30-án 11 órakor. Az előadás 5 éven felüli gyermekeknek ajánlott.
Szent László történelmi alakja és a hozzá fűződő legendák inspirálták Szentirmai László rendezőt a jelenleg Romániában egyedülálló bábtechnikára épített koncepció létrehozásában, amely ötvözi a kódexek képi világát, a tanítási vágyat és a papírszínház iránti szeretetet. Az előadás történelem lecke és varázslatos mese egyben. Egyedi élményben lesz részünk, hiszen az országban jelenleg ez az egyetlen kizárólag síkbábokkal létrehozott produkció – ígéri a társulat közleményében.
A Puck Bábszínház művészei 2016 nyarán egy hatnapos workshopon ismerkedtek meg Szentirmai László pedagógus-rendezővel, a termékeny együttműködés nyomán született meg az előadás terve. Az előadásban a Puck Bábszínház magyar tagozatának minden színésze szerepet vállalt. A szakma képviselői és a barátok számára szeptember 29-én 18 órakor szerveznek előbemutatót. A következő előadás időpontja: november 7., 11 óra.
Új és látványos műfaj
A társulat csaknem négy hete készül a bemutatóra, ez idő alatt többek között elsajátította a számára eddig még idegen síkbábozás technikáját. A koncentrációra, szinkronizációra és beszédtechnikára épülő kísérlet a csapatépítés szempontjából is hasznosnak bizonyult – áll a közleményben.
A síkbábok előkészítéséhez több száz rajz volt szükséges, ezzel a bábtechnikával készített előadások minden jelenetét ugyanis sorra papírra kell vetni, a szereplőket és a háttereket pedig külön-külön meg kell rajzolni egy dramaturgiai struktúra szabályai szerint.
A papírszínház (toy/paper/model theatre) 19. századi európai gyakorlat. Ezzel a technikával létrehozott előadásokat a szülők készítették gyermekeiknek, vendégeiknek, illetve előadták családtagjaknak, gyakran élő zene kíséretével. Angliában az előre legyártott változatokat 1 penniért lehetett könyvesboltokban megvásárolni. Ha a kivágott figurák meg voltak festve, nagyobb volt az áruk. Ezek a papírszínházi alkotások az akkoriban futó sikeres előadások miniatűr replikái voltak. Az 1800-as évek közepéig több mint 300 előadás rendelkezett miniatűr papír-hasonmással. A papírszínház Anglián kivűl Ausztriában, Dániában, Franciországban és Németországban örvendett nagy sikernek.
- 33744 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33746 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33746 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33747 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33749 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33749 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni