Pasztellszavak a csíkszeredai Új Kriterion Galériában
Palimpszeszt címmel nyílt csütörtök este kiállítás a csíkszeredai Új Kriterion Galériában. A nagybányai Mihai Ciplea műveit bemutató tárlat november 20-ig látogatható.
A palimpszeszt szó elsődleges jelentése szerint pergamen, amelyről az eredeti írást levakarták, hogy újra írhassanak rá; rájavítás, átírás. Mihai Ciplea Palimpszeszt címmel Csíkszeredában csütörtökön megnyílt pasztellkiállításán a művészt és közönséget Részegh Botond kurátor köszöntötte.„A kézi merítésű papír pasztellel való elborítása csupán az első szakasza annak a folyamatnak, mely ugyanannak a rajznak a többszöri átjavítását, újrarajzolását jelenti, mint egy penitencia, melyben ugyanannak a formulának az írása és újraírása mágikus erőket szabadít fel” – írta Dan Lazea a tárlat ajánlójában.
Szerinte a művész a „pigmentáltságára, az áttevődések hiányára, a színekkel borított papír áttetszőségére” helyezi a hangsúlyt. Munkái paradox módon linóleum metszetnek tűnnek, mely bármikor újra nyomható, ami „egy olyan palimpszeszt egyediségét rejti, melynek egymásra következő rétegei lehetővé teszik az elmélyülő olvasást”. A szakíró szerint Ciplea „saját szótárat” alakít ki a száraz pasztell technikáiból.Mihai Ciplea 1984-ben született Nagybányán, 2007-ben grafika szakon diplomázott a kolozsvári művészeti- és design egyetemen, majd Temesváron végezte mesteri tanulmányait 2009-ben. Munkáival eddig több hazai kiállításon, külföldön a Nowy Sacz Nemzetközi Pasztell Biennálén vett részt, ahol a fődíjat is elnyerte 2013-ban. A művész Nagybányán él és alkot.
Tárlata november 20-ig tekinthető meg Csíkszeredában.
- 35685 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35687 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35687 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35689 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35690 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35690 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni