Oscar-életműdíjat kapott Donald Sutherland
Agnes Varda francia filmrendező, Donald Sutherland színész, Charles Burnett forgatókönyvíró-rendező és Owen Roizman operatőr Oscar-életműdíjat kapott szombaton a Hollywoodban szervezett Kormányzók bálján. Alejandro González Inárritu rendezőt tiszteletbeli Oscarral díjazta az amerikai filmakadémia a bevándorlókról szóló VR-filmjéért.
Az immár 9. gálát Steven Spielberg filmrendező, a filmakadémia 54 tagú kormányzótestületének tagja nyitotta meg.
Agnes Vardát, a francia filmes újhullám úttörő rendezőjét Kimberly Peirce filmrendező, Kate Amend dokumentumfilmes, Angelina Jolie színésznő-rendező és Jessica Chastain színésznő köszöntötte. Jolie nemcsak úttörő női rendezőként, hanem olyan művészként is méltatta, aki példaképként állhat az új generációk előtt. A francia rendező beszéde után táncra perdült Jolieval.
Donald Sutherlandet Whoopi Goldberg „a valaha élt legnagyobb varázslók egyikének” nevezte. Jennifer Lawrence színésznő is szót kért, aki Az éhezők viadalában dolgozott vele, és elmondta, hogy Sutherland az egyik legelkötelezettebb és legprofibb színész, akivel valaha találkozott. Sutherland emlékezetesen köszönte meg az Oscar-díjat, Jack Benny komikust idézve úgy fogalmazott: „Nem érdemeltem meg ezt, de köszvényem van, és azt sem érdemeltem meg”.
Charles Burnett forgatókönyvíró-rendezőt Ava Duvernay méltatta, aki szerint „Burnett láthatóvá tette a fekete közösséget, és ő is láthatóvá vált a fekete közösség számára”. Rendező kollégái, Reginald Hudlin és Sean Baker arról beszéltek, hogy mekkora hatással volt rájuk a díjazott munkássága.
Owen Roizman operatőrről Dustin Hoffman elmesélte, hogy amikor az Aranyoskám (Tootsie, 1982) forgatásán – amelyen Hoffman egy női szerepbe bűjt – kiderült, hogy nem jó a smink, amit kitaláltak a számára, egyedül Roizman állt ki mellette, és nem érdekelte, ha ezért egy hétre leáll a forgatás.
Különleges Oscar-díjjal tüntették ki Alejandro González Inárritu mexikói filmrendezőt az Emmanuel Lubezki operatőr közreműködésével készített Carne y Arena (Hús és homok) című virtuálisvalóság-filmjéért, amely migránsok valódi történetei alapján készült. A nézők a VR-headseten keresztül egyedül, mezítláb haladnak a homokban, miközben bevándorlók csatlakoznak hozzájuk, akik a járőröző határőröket elkerülve szeretnének bejutni a gazdag Amerikába. Az installáció jelenleg a Los Angeles-i Megyei Múzeumban tekinthető meg. Inárritu a világ összes emigránsának ajánlotta az Oscar-szobrot.
Az amerikai filmakadémia 2018. január 23-án hozza nyilvánosságra az Oscar-jelöltek listáját, a díjátadó ceremóniát pedig március 4-én tartják.
(Címlapfotó: Chris Pizzello)
- Precedens nélküli: kivágják Kevin Spacey jeleneteit a készülő filmből
Kultúra - Nem örül Hollywood Kevin Spacey coming outjának
Kultúra - Kiderült, mi van a Mátrix zöld forráskódjában
Tech Tudomány - Bevándorlókról szóló VR-filmjéért kap tiszteletbeli Oscar-díjat Inárritu
Kultúra - Az Amerikai Rendezők Céhe is elfordult Weinsteintól
Külföld - Ilyen volt Oscar-díjat kapni a ’80-as években Magyarországon
Kultúra
- 33741 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33743 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33743 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33744 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33746 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33746 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni