A költő „otthonában”, a váradi Posticumban ünneplik Zudor János verseit
Verszimpóziummal ünneplik Zudor János nagyváradi költő születésnapját a Posticumban. Az április 27-én megszervezett esemény a Fiatal Írók Szövetsége rendhagyó helyszíneken megszervezett szimpózium-sorozatának része. A helyi társszervező az Élő Várad Mozgalom.
„Hosszú utat járt be Zudor János költészete 1990 óta, amikor a Romániából jöttem című második kötete 1000 számozott példányban megjelent. Földrajzilag tekintve el sem kellett mozdulni, hogy egy évvel az 1989-es rendszerváltás után Romániából jőve Romániában találja magát. Az egyhelyben végzett utazás, a belső emigráció Ady Váradára és a diktatúrák Romániájába is elvezet, de nem egy kultúrtörténeti kíváncsiságot elégít ki. Ami történt, a bőr alatt fészkel, a nyelv töréseiben és a képek zajában. Egy apa altatódalt énekel a gyerekeinek. Elmondaná, amit észrevett, tapasztalt, ami fontos. Hogy mi a szerelem, milyen az ország, a város? Csak a legfontosabbakról énekelhet. És csak egy nyelve van, ami magyar és román is, a vers nyelve. Hangereje így az üvöltésé és az altatódalé” – olvasható az eseményt beharangozó közleményben.A Nemzeti Kulturális Alap, a Posticum, és a Várad Folyóirat támogatta szimpóziumon a kötetről referál Antal Balázs, Gondos Mária Magdolna, Jakab Villő Hanga és Kiss Ernő Csongor. Ezt követően André Ferenc, Géczi János és Selyem Zsuzsa beszélgetése segít a Zudor-költészet tágabb kontextusainak feltárásában Kemenes Henriette moderálásával.
Az esemény fináléja multimediális eszköztárral nyitja meg a Zudor-verseket. Tasnády-Sáhy Péter rendezésében az Élő Várad Mozgalom performansza viszi színre a folytathatóság és az adaptáció és a befogadás sokrétűségének kérdéseit.
Program
16:00 - 17:20 - Antal Balázs, Gondos Mária Magdolna, Jakab Villő Hanga és Kiss Ernő Csongor referátumai
17:30 - 18:30 - André Ferenc, Géczi János, Selyem Zsuzsa és Kemenes Henriette beszélgetése
19:00 – Az Élő Várad Mozgalom Performansza
A Fiatal Írók Szövetsége szimpózium-sorozatának különössége abban áll, hogy a művekről referáló előadások és a szerzőkkel történő beszélgetések a műveket ihlető rendhagyó, speciális helyszíneken kerülnek megrendezésre. Az inspirációt nyújtó, átlelkesítő hely ilyetén újralelkesítéseként. A szövegmű, a szerző, a recepció jelenléte egyszerre kínálhatja fel magát a hely belakásaként és a helyből történő kiűzetésként is.
A sorozat első alkalma Térey János Zártkert című verséről szólt, Vámospércsen, a Térey család egykori kertjében, majd Győrffy Ákos A hegyi füzet című művét a Kisinóczi Turistaházban elemezték a résztvevők, a fiatal vajdasági líra délszláv háborús költeményei az egykori menekülési útvonal közelében, Algyőn kerültek terítékre, Kovács András Ferenc színházi versei a Marosvásárhelyi Nemzeti Színház színpadán, Lanczkor Gábor Ság-hegy versei pedig a megbontott vulkánkráterben. Csehy Zoltán Cage Pozsonyban című versét a Pozsonyi Magyar Intézetben tárgyalták. A Borbély Szilárd Valami helyet című kötetéről szóló szimpóziumra Debrecenben került sor április 10-én.
A nagyváradi Posticum Zudor János otthona volt, itt gyűjtötték össze, gondozzák kéziratait és bár betegsége miatt a költő nem tud jelen lenni a szimpóziumon, ez méltó hely költészetének és születésnapjának ünneplésére.
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni