Magyar expedíciók 3D-ben és élőben a Felfedezők Napján
Első ízben ismerheti meg a közönség a tudományos expedíciók kulisszatitkait a Felfedezők Napján, május 11-én a Millenáris Parkban, ahol magyar szakemberek számolnak be eredményeikről, a terepi kutatás világáról színes előadások, látványos bemutatók és mini kiállítások segítségével.
„Az ismeretterjesztés napjainkban méltatlanul háttérbe szorult, a magyar kutatók tudományos eredményeivel szinte alig találkozhat a közönség, pedig munkájuk nem öncélú teljesítménytúra, hiszen kézzelfogható társadalmi és gazdasági haszna van. Rendezvényünkön a magyar tudományos kutatók fontos munkájára szeretnénk felhívni az emberek figyelmét" - mondta az eseményről Heiling Zsolt, a Magyar Földrajzi Társaság ügyvivője az MTI-nek.
A társaság és a Földgömb magazin közös szervezésében megvalósuló eseményen a lap számos szerzőjével is találkozhat a közönség, akik szintén beszámolnak tudományos munkájukról.
A nap számos érdekes programja között például 3D-s vetítésen pillanthatnak bele a földalatti expedíciók világába a látogatók, a Himalája távoli vidékén nyomon követhetik Kőrösi Csoma Sándor egykori lakhelyének megmentését, vagy ellátogathatnak Afrikába Teleki Sámuel nyomában, a Magyar Afrika Expedícióval. Nem marad ki a programból a Föld legmagasabb vulkánja, az Antarktisz jégvilága, Brazília rovarkülönlegességei és a dinoszauruszok kutatása sem. A program „főszereplőjének", a Mars-kutatásnak külön előadássorozatot szentelnek a szervezők.
A gyerekeket is számos érdekes programmal várják, egyebek mellett homokmandalát és dinoszaurusz csontot is készíthetnek a Magyar Természettudományi Múzeum és a Magyar Földrajzi Múzeum pedagógusai segítségével. Nemcsak a kicsiket, de a vállalkozó szellemű felnőtteket is vetélkedőre invitálják, akik számos expedíciós feladat teljesítése mellett egy Mars-szonda leszállását is irányíthatják.
Az esemény egyik különlegessége, hogy a helyszínről 15 órakor indul útnak egy 18 000 kilométeres túrára a Közép-Ázsia Expedíció. A csapatot alkotó geográfus, biológus és etnográfus szakemberek nagy felfedezők - Vámbéry Ármin, gróf Almásy György, Prinz Gyula, Déchy Mór, Szentkatolnai Bálint Gábor, Berzenczey László és gróf Zichy Jenő - nyomán járva vizsgálják azt, milyen változások mentek végbe az általuk kutatott helyszíneken az elmúlt évszázadokban, egészen Kirgizisztánig haladva.
„Célunk, hogy felhívjuk a figyelmet a kutató-expedíciók fontosságára, valamint az expedíciók tudományos gyökereire. Kedvet és érdeklődést szeretnénk ébreszteni a jövő generációjában a tudományos kutatómunka iránt, megmutatni a feladat szépségét, izgalmát" - emelte ki Heiling Zsolt.
Az eseményen először adja át A Földgömb az Expedíciós Kutatásért Alapítvány által alapított Magyar Felfedezők Nagydíját az elmúlt évek legkiemelkedőbb magyar terepi felfedezőjének Németh Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia főtitkára, a rendezvény fővédnöke.
- 34051 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34053 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34053 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34055 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34056 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34056 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni