A szatmári krumpliföldből bronzkori kincseket kapáltak ki
Krumplikapálás közben háromezer éves, bronz fegyverekből, szerszámokból és ékszerekből álló leletegyüttest talált egy iskolás a magyar-román határtól mintegy hat kilométerre fekvő Szatmár megyei Csomaközön.
Angyal Gellért szerelmese a történettudománynak, így hamar rájött, hogy a zöldes fémek tulajdonképpen kincsek, egy letűnt kor emlékei. A középiskolás diák a nagykárolyi Elméleti Líceumba jár, történelem szakos tanárának, Donca Annamáriának az útmutatására jelezte a megyei múzeum illetékeseinek, hogy mire bukkant.
Ezt követően a régészek fémdetektorokkal szálltak ki a háztáji krumpliföldre, és több tucat bronz fegyvert, munkaeszközt és ékszert gyűjtöttek össze. Ezek egy részét az elmúlt években a parcella szélére dobálták a kiszántott kövekkel együtt.
A Szatmár Megyei Múzeum közleménye szerint a talált fegyverek és dísztárgyak vélhetően időszámításunk előtt 1200-1000-ből valók. A tárgyak között vannak fejszék, sarlók és egy tőr is, ugyanakkor bronz tömböket is találtak, amelyek arra utalnak, hogy a fémtárgyakat helyben öntötték. A csomaközi leletek régészeti szempontból igencsak jelentősek, hiszen rajtuk keresztül is többet tudunk immár arról, merre, hol éltek a bronzkorban az akkori emberek.
Liviu Marta régész, a Szatmár Megyei Múzeum igazgatója az MTI-nek elmondta: 32 bronz tárgy került elő, de nem kizárt, hogy a termés begyűjtése után további tárgyakat ásnak ki. A régészek egyelőre megkímélték az Angyal család veteményeskertjét.
A közeljövőben a szakértők igyekszenek kideríteni azt, hogy ezeket a tárgyakat itt, a mai Szatmár megye területén állították-e elő. Liviu Marta elmondta, hogy a vidéken már az 1960-as években rátaláltak egy bronzkori öntöde maradványaira, öntőformáira. Ez a legjelentősebb ismert bronzkori fémmegmunkáló műhely Románia területén. A régészek jelenleg azt vizsgálják, hogy a most talált tárgyak a helybéli öntőműhelyben készültek-e.
„Ha bebizonyosodik, hogy igen, ez nagy történelmi jelentőséget ad a leletnek" - jelentette ki az igazgató. Egyébként az, hogy aránylag nagy számban találtak a környéken eddig is abból a korból eszközöket, ezt valószínűsíti. A környéken több település-maradványra bukkantak. A korábbi ismereteket alátámasztják a mostani leletek - és mindinkább bizonyossá válik, hogy Csomaköz-Szaniszló környékén igen jelentős népesség élhetett a közép- és későbronzkorban.
A csomaközi bronzleletet hamarosan kiállításon mutatják be a múzeumban. Megtalálójával, Angyal Gellérttel még nem egyeztek meg a részletekről, de a középiskolás diák a nyár folyamán jutalomként részt vehet egy régészeti táborban, amelyet a múzeum a kolozsvári Babeș-Bolyai Tudományegyetemmel közösen szervez Nagykárolyban.
- 34326 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34328 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34328 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34330 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34331 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34331 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni