Napközi a szórványban: nagy érdeklődés mellett indul ősztől a program
Jelenlegi adatok szerint 83 pedagógussal és 1 844 gyermek részvételével indul a 2019/2020-as tanévben az Iskola Alapítvány által koordinált napközi (after school) program 9 szórvány megyében és Bukarestben. A magyar kormány támogatásával megvalósuló oktatási programhoz – ami Kocsis Attila Levente dévai iskolaigazgató szerint az eddigi gyakorlatot egységesíti és könnyíti meg az iskolák számára – 33 tanintézmény csatlakozott.
Tanévkezdésig, szeptember 1. és 9. között 83 pedagógust fognak alkalmazni a napközi program keretében – ismertette a Maszollal Nagy Zoltán Levente, az Iskola Alapítvány elnöke. Emellett elkezdődött az iskolákkal való együttműködési szerződéseknek az előkészítése is annak érdekében, hogy használni lehessen délután a tantermeket. Ott, ahol ez nem lesz lehetséges, valamely kulturális egyesület székhelye vagy az egyház biztosít majd helyszínt bérleti szerződéssel.
Az ezidáig körvonalazódó 1 844 gyermek nagyobb létszámot jelent ahhoz képest, mint amire eleinte számítottak, tudtuk meg Nagy Zoltán Leventétől. Így várhatóan a gyerekek étkeztetési költségeinek körülbelül kétharmadát tudják állni, de ez attól is függ, hogy milyen árajánlatokat kapnak a különböző catering-cégektől. Átlagban körülbelül napi 7-9 lejt tudnak fordítani az ebédre, ami hozzávetőlegesen még napi pár lejes önrészt jelentene a szülők részéről. Az étkezést azokban az iskolákban lesz a legegyszerűbb megoldani, ahol menza működik.
A jelentkező pedagógusokról megtudtuk: kétharmaduk jelenleg is alkalmazott az iskolákban, a maradék egyharmad külsős. Az alapítvány elnöke elmondta, először a tanítónéniket kérdezték meg arról, hogy vállalnák-e a délutáni foglalkozást is, és ott, ahol nem vállalták, mást kerestek. Feltétel volt a felsőfokú végzettség és a pedagógiai modull megléte, de azt is elfogadták, ha tanítóképzőben végzett.
Összeállítottak egy ajánlott módszertant is, ami pontokba szedi az elvárásokat, hogy körülbelül milyen foglalkozások történjenek a négy délutáni óra alatt. Az első programpont a – pedagógussal – közös ebéd, majd különböző készségfejlesztő gyakorlatokat, a házi feladat megoldására fordított időt, mozgási gyakorlatokat javasolnak.
Arra a kérdésünkre, hogy Kolozsvárról hogyan fogja ellenőrizni az alapítvány a program helyi szinten történő gyakorlatba ültetését, Nagy Zoltán Levente elmondta: a pedagógusok napi nyilvántartást fognak vezetni a jelenlétről, valamint havi jelentést, tevékenységi beszámolót is kérnek majd tőlük. A személyes találkozó sem marad el, a kolozsvári ötfős projektcsapat tagjai havi rendszerességgel, egy előre elkészített beosztás szerint minden helyszínre ellátogatnak.
Nagy az érdeklődés a program iránt, idén még csak először, kísérleti jelleggel indul, de máris jelezték más szórványtelepüléseket is igényüket arra, hogy a jövőben náluk is induljon be, összegzett az alapítvány elnöke.
Miért nem működött eddig megfelelően az after school?
After school vagy napközi programok többé-kevésbé eddig is működtek a romániai iskolákban, de a pedagógusok szerint szinte alkalmazhatatlan az erről rendelkező minisztériumi határozat módszertana. A dévai Téglás Gábor Elméleti Líceum igazgatóját kérdeztük arról, hogy miért.
Kocsis Attila Levente leszögezte: nemcsak a magyar iskolák számára okozott nehézséget használni a módszertant, a román iskolákban sem terjedt el igazán a program a zavaros szabályozás miatt. „Az idő bebizonyította, hogy szinte alkalmazhatatlan ez a törvény, rengeteg ága-boga volt, kezdve azzal, hogy ki taníthat, milyen program szerint kell ezt tennie vagy az illetőnek a javadalmazása hogyan lenne megoldva” - magyarázta.
Beszámolója szerint minden iskola maga próbálta valahogy megoldani az after school programot, az országos módszertant a helyi igényekhez, lehetőségekhez igazítani, hiszen az nem volt kérdés, hogy a programra szükség van. A magyar iskolát nemcsak a diákok, hanem a szülők számára is vonzóvá kell tenni, tette hozzá. „Ennek a könnyítése, egységesítése gyakorlatilag ez az új program. Örülünk ennek az alternatívának” - mutatott rá az iskolaigazgató, hozzátéve, hogy olyan helyszínekre fókuszálnak a kezdeményezők, ahol „tényleg nagyon nagy a probléma, mert nagy a román iskolák elszívó ereje”.
A dévai Téglás Gábor Elméleti Líceumban száz százalékos az érdeklődés, előkészítőtől negyedikig mindegyik osztály igényelte a délutáni foglalkozás bevezetését, ami összesen 111 dévai gyereket jelent. „Ez jelzi az érdeklődést, de az elvárást is a szülők részéről” - fűzte hozzá Kocsis Attila Levente. A szülőknek megnyugtató tudniuk, hogy gyermekük szakképzett pedagógusok mellett fejlődik és készül a délutáni órákban is, vélte.
- 35682 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35684 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35685 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35686 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35687 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni