Új óvoda épül a Bihar megyei Szentjobbon
Hatvan férőhelyes óvoda alapkövét tették le csütörtökön Szentjobbon. A létesítmény a római katolikus egyház telkén épül meg, a beruházást pedig Magyarország Kormánya finanszírozza a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében. Az óvoda megépítésének költsége 120,6 millió forint.
Az ünnepélyes alapkőletétel Szentjobb római katolikus templomában megtartott rövid áhítattal kezdődött, ahol Böcskei László nagyváradi megyéspüspök köszöntötte a megjelenteket, köztük a magyarországi és hazai közéleti vezetőket. A püspök hangsúlyozta, az óvodaépítés jövőbetekintő cselekedet, és azt bizonyítja, hogy a szentjobbi magyar közösségben tetten érhető az élni akarás, a megmaradás iránti vágy. Igei alapokra építve a Nagyváradi Római Katolikus Egyházmegye főpásztora azt emelte ki, hogy amiként nélkülözhetetlen az erős háznak az erős alapja, a boldog itthoni lét, az itthon maradás, az otthon-érzés és a közösségi építkezés, a keresztény nevelés egyik első lépcsőfoka az óvoda, ebből kiindulva pedig a tudásalapú társadalom erős alapja az anyanyelvi bölcsődei és óvodai képzés, amelyre a magyar kormány támogatásának köszönhetően immár Szentjobbon is lehetőség nyílik.
A finanszírozó magyar kormány képviseletében felszólalt Bede Hédi, a Kárpát-medencei óvodafejlesztési program koordinálásáért felelős vezető kormányfőtanácsos, majd pedig Demeter Stefánia Katalin, a Kolozsvári Magyar Főkonzulátus konzulja. Elhangzott, a magyar kormány nemzetpolitikájának egyik alappillérét képezi a határon túli oktatási rendszer bővítése, és ennek egyik lépcsőfoka az óvodafejlesztési program, amely idén immár a harmadik szakaszába lépett, és hatalmas anyagi forrásokat, idén például 9 milliárd forintot fordítanak erre a célra.
Pásztor Sándor, a Bihar megyei tanács RMDSZ-es elnöke ünnepi beszédében szintén hangsúlyozta, hogy az igazi pedagógiai, tanügyi oktatás nem az elemi iskola első osztályában kezdődik, hanem már bölcsődében, az óvodában elkezdődik. „Itt érik a belső családi körből kilépő gyermekeket az első olyan hatások, mely befolyással lesznek úgy szellemi, mint lelki fejlődésére a továbbiakban. Itt kerülnek elhelyezésre az alapok, akárcsak ahogy most elhelyezzük az alapkövet, melyre bízunk benne, hogy egy olyan óvoda épül, mely nemcsak magyarrá, de Isten segítségével igaz keresztényé is ringatja gyermekeinket” – fogalmazott a megyei tanácselnök. Hozzátette: „A gyermekeket nevelő-oktató intézmény felelőssége mindannyiunkat kötelez. A családi neveléssel, a szülői házzal, közösen összekészített útravaló batyu az, amelyből a gyermekeink a későbbiekben táplálkozni tudnak. Úgy kell összecsomagolnunk, hogy felnőve, ha időnként kibontják ezt a batyut, becsületet, tisztességet, keresztény emberséget mazsolázzanak belőle és ezt tudják tovább örökíteni a jövő nemzedékének is.”
Vajda Zita Bonifácia vincés nővér, a helyi Szent István általános iskola igazgatónője köszönetet mondott a plébániának és a püspökségnek, valamint az RMDSZ helyi és megyei szervezetének azért, hogy segítettek a pályázat elkészítésében, míg a magyar kormánynak azért, hogy felkarolta a kérést és támogatja a megvalósítást. A helyi gyermekek műsorát követően az egybegyűltek a plébánia mögötti telekhez vonultak, ahol többek között Böcskei László, Pásztor Sándor, Zatykó Jácint helyi RMDSZ-elnök, Bede Hédi, Demeter Katalin, Kéry Hajnal főtanfelügyelő-helyettes, Tankó Veronika Zita, a magyar tanítónők és óvónők ügyeiért felelős szaktanfelügyelő és Májernyik Mihály plébános elhelyezték az épület alapkövét.
A három tantermes modern, hatvan férőhelyes óvoda megépítése várhatóan egy bő évbe telik majd.
- 34225 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34229 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34230 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni