„Agyonhallgatott problémákat” akar megvitatni a Mentés másként pedagógia konferencia
Megmutatják, hogy mi minden fér bele a pedagógiába, és olyan témákat vitatnak meg, amelyekről keveset beszélünk – ismertették a Mentés másként pedagógiai konferencia koncepcióját hétfőn a szervezők. A február 29. – március 1. között zajló rendezvényt idén „közelebb viszik a pedagógusokhoz”, az előadásoknak és műhelymunkáknak a kolozsvári Apáczai Csere János Elméleti Líceum ad majd otthont.
Akár csak az elmúlt években, az idei konferencia kiindulópontját is az adja, hogy a pedagógia interdiszciplináris tudományág, az oktatás pedig nem független a társadalomtól. Az előadók összesen 7 városból érkeznek – Magyarországról miskolci és budapesti szakembereket vontak be –, akik egyebek mellett kritikai pedagógiáról, gyermekjogokról, érdekképviseletről, diszkriminációról, inkluzív oktatásról, szexuális nevelésről, figyelemhiányos hiperaktivitás-zavarról (ADHA) fognak értekezni, de terítékre kerülnek például olyan témák is, mint az emancipatorikus köznevelés és demokratikus értékpolitika, állatasszisztált pedagógia, waldorf pedagógia, az együttműködés és érzelmi intelligencia fejlesztése.
Február 29-e és március elseje között 13 műhelymunkával és 9 előadással készülnek a szervezők. A sajtótájékoztatón egyebek mellett kiemelték, hogy a nyitóelőadást az UNICEF Fiatal Nagyköveti Tanácsának képviselői (Budapest) tartják, majd Cezara David, a Jogi erőforrás központ (CRJ) képviselője jelentkezik be videón Bukarestből, ezt követően szintén budapesti meghívottak, a Szabad Egyetem képviselői nyitják meg kiállításukat.
Továbbá András Szilárd, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Magyar Matematika és Informatika Intézetének igazgatója Tévedjünk együtt! Avagy a becslések fontossága a matematika-tanulásban címmel tart szombaton foglalkozást, majd egy másik workshopon arról beszél, hogy tanítható-e a problémamegoldó gondolkodás. A szervezők kiemelték még Fernengel Ági és Udvarhelyi Tessza Az állampolgári részvétel létrája című kritikai pedagógia műhelyét, amelyet a konferencia másnapján, vasárnap tartanak.
Tatai Csilla pszichológus az ADHD-s gyerekekről fog értekezni, valamint a szervezők szerint eszközöket is ad a pedagógusok kezébe. Szombaton bábelőadás is lesz, a Tranzit Házban Erdei Emese az Ilonka–bábjáték felnőtteknek című produkcióját tekinthetik meg az érdeklődők. A belépés ide is ingyenes, ám adományokkal támogatni lehet a szervezők további eseményeit. A program további részleteit keressék a konferencia honlapján és Facebook-oldalán.
A harmadik kiadásra a csapat és a konferencia is kezd összeforrni, következtettük ki a szervezők beszámolójából, akik megemlítették, hogy idén 64 magánszemély szállt be a rendezvény anyagi vagy más módon történő támogatásába. A Maszol arra vonatkozó kérdésére, hogy mekkora a pedagógusok érdeklődése a konferencia iránt, elmondták: egyelőre a pedagógushallgatókat sikerül a legkevésbé megszólítani, ám volt rá példa az elmúlt években, hogy Székelyföldről érkeztek pedagógusok. Ráadásul a pedagógusok szerepéről úgy vélik, probléma, hogy túlterheltek, és nincs, akihez forduljanak segítségért, valamint nem mellékes az oktatás terén a szociális munkások szerepe sem.
- 34946 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34948 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34948 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34949 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34951 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34951 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni