Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Előbb a egyetemeken és a középiskolákban kellene folytatni az oktatást a szükségállapot május 15-i megszűnése után – véli a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke. Alexandru Rafila értésre adta: a legjobb az lenne, ha ebben a tanévben az 1-8. osztályosokat már nem hívnák vissza az iskolákba. (Digi24)
A Nyugat-Európába tartó uniós állampolgársággal rendelkező vendégmunkások péntektől napközben is áthaladhatnak Magyarország területén – közölte esti Facebook-bejegyzésében a román határrendészet a magyar hatóságokra hivatkozva. A tájékoztatás szerint a munkaviszonyukat igazolók román idő szerint 11 és 23 óra között szelhetik át Magyarországot, az arra kijelölt útvonalon, és csak kijelölt pihenőhelyeken állhatnak meg.
Pénteken ismét egymillió alá, 997 937-re esett a szükségállapot hatályba lépése óta (március 16.) felfüggesztett egyéni munkaszerződések száma, miután kedden 1 005 508 ilyet jegyeztek. Március 16. és 31. között mintegy 600 ezer kényszerszabadságra küldött munkavállaló részesült állami támogatásban. (Agerpres)
Péntek délután 15 új halálesetet jelentett be a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos hivatalos információkat nyújtó Stratégiai Kommunikációs Csoport. Ezzel országszerte 567-re nőtt a fertőzésnek tulajdonított áldozatok száma.
Péntek reggel 1 201-en voltak intézményes karanténban a Bihar megyei Közegészségügyi Igazgatóság adatai szerint, míg csütörtökön 1 207-en. Eddig 28 embert nyilvánítottak gyógyultnak a megyében.
A rendőrök az elmúlt 24 órában 628 személyt ellenőriztek, 12 konvojt kísértek el Bihar megye határáig, és ötöt az intézményes karanténokig a csendőrökkel együttműködve. Utóbbiak is részt vettek az ellenőrzésekben és négy konvoj kísérésében, illetve ők őrzik a Bihar megyében működő hat intézményes karantént. Egy újabb intézményes karantén tehát megszűnt, ezek száma tegnap hét volt. Az előírások be nem tartásáért 49 esetben bírságoltak, összesen 118 ezer lej értékben.
A Körösvidéki Készenléti Felügyelőség munkatársai négy alkalommal kísértek konvojt a megyehatárig, illetve karanténba, továbbá a borsi határátkelőnél kialakított szűrőpontnál is dolgoznak. Szükség esetén ők szállítják kórházba a fertőzésgyanús, esetleg fertőzött pácienseket. (F. N. L.)
Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológiai Társaság elnöke felhívta a figyelmet, hogy 2009-től kezdve Romániában az oltottsági szint 10-15 százalékkal csökkent. Eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) 95 százalékos beoltottságot tart kielégítőnek, ami gyakorlatilag védelmet nyújtana a megelőzhető fertőző betegségek ellen. Nem mindenütt van törvény, de Dániában például, mindenféle jogszabály nélkül az oltottsági szint 95-98 százalékos. (Agerpres)
Míg az európai országok nagy része április elejéig kreatív és hasznos oktatási segédletet juttatott el a szülőkhöz és a diákokhoz, addig a romániai pedagógustársadalom hiába várta, nem kapott az oktatási tárcától segítséget nyújtó, pontos, technikai dokumentumot – kifogásolta a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének (RMPSZ) alelnöke, Ferencz-Salamon Alpár az online oktatást kötelezővé tevő tanügyminiszteri rendelet kapcsán. Úgy véli, a romániai tanulók 40 százalékát a továbbiakban sem érik el a pedagógusok, mert vannak az országban olyan vidékek, ahol még térerő és internet-hozzáférés sincs. (Bereczki Szilvia)
Tovább emelkedett a koronavírus-fertőzéssel kórházba kerülők száma Háromszéken, két személy elhunyt és egy kilenc hónapos csecsemő is van a fertőzés gyanújával kezeltek között, számolt be András Nagy Róbert kórházigazgató. A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház igazgatója pénteki, online sajtótájékoztatón elmondta: 49 igazoltan koronavírus-fertőzöttet kezelnek, közülük 14 fertőzött Brassó megyéből érkezett valamilyen sebészeti vagy ortopédiai műtétre. Emellett a sepsiszentgyörgyi kórházban kezelnek még 17 olyan beteget is, akik fertőzésgyanúsak, esetükben várják még a teszteredményeket. (Kovács Zsolt)
Tizennégy személy megfertőződött a pécskai öregotthon bentlakói és alkalmazottai közül. Az Arad megyei prefektúra sajtószóvivője, Lucian Cozma szerint a közegészségügyi igazgatóság azt követően végezte el a koronavírus-teszteket a pécskai idősotthonban, hogy a közelmúltban elhunyt az intézményben három személy, és mindegyik esetében fennállt a fertőzés gyanúja.
A kijárási tilalom feloldása mellett más korlátozások lazítása is várható május 15-től. Ludovic Orban kormányfő több forgatókönyvet is ismertetett a szakértőkkel tartott pénteki találkozója után. (G4media.ro)
Az elmúlt 24 órában 321 új koronavírusos esetet jegyeztek Romániában, a nyilvántartott fertőzöttek száma 10417-re emelkedett – közölte pénteken a Stratégiai Kommunikációs csoport (GCS). A halálos áldozatok száma 552, a gyógyultaké 2817. Jelenleg 241 beteget ápolnak intenzív osztályon. Az elmúlt 24 órában rekordszámú (339) fertőzöttet nyilvánítottnak gyógyultnak, így a járvány kezdete óta először csökkent az országban az aktív esetek száma (a diagramon a piros görbe mutatja az adatot).
Újabb hét, koronavírus-fertőzött személy halálát jelentette pénteken a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GSC). A járvány romániai áldozatainak száma 552-re emelkedett. Egyikük egy 26 éves Maros megyei fiatal.
A vakáció idejére is jár szabadnap a 12 év alatti gyerekek felügyeletére azoknak a szülőknek, akiknek ez a lehetősége megvolt az iskolai félév ideje alatt, miután a szükségállapot kihirdetése miatt bezárták az oktatási intézményeket – döntötte el csütörtökön online ülésén a szenátus. Egy sürgősségi rendelet szerint a szülők a nemrég lejárt tavaszi vakáció idejére igényelhettek fizetett szabadnapokat, a parlament voltaképpen ezt a rendeletet tárgyalta.
Videó-bejelentkezésben tájékoztatott csütörtökön a koronavírussal kapcsolatos fejleményekről dr. Gheorghe Carp, a Bihar megyei kórházak működésének koordinátora és Mihai Jurca, a Nagyvárad és a Régió Turizmusnépszerűsítési Egyesülete (APTOR) vezetője, aki a védőfelszerelések kínai beszerzéséért felelt.
A nagyváradi Dr. Gavril Curteanu Városi Kórházban jelenleg 141 beteget kezelnek, az intenzív osztályon közel 15 ágy foglalt, mondta dr. Gheorghe Carp. A Stratégiai Kommunikációs Csoport csütörtöki közlése szerint Bihar megyében 348 fertőzött van, és eddig hét haláleset történt. A betegség halálozási aránya két százalék alatt van, ami nagyon jó arány, tette hozzá dr. Gheorghe Carp.
Csütörtökön további négy lélegeztetőgépet vásároltak, így már 30 ágy rendelkezik ilyennel, és szintén ma érkezett Nagyváradra a második Real Time PCR-berendezés, így egy nap alatt körülbelül 450 tesztet tudnak elvégezni a megyében. (Fried Noémi Lujza)
Valamelyest módosult az egészségügyi minisztérium döntéseit előkészítő különleges tudományos bizottság összetétele, amelynek éléről Nelu Tătaru miniszter csütörtökön leváltotta Adrianu Streinu Cercelt, a Matei Balș Járványtani Intézet igazgatóját az idős lakosság körében pánikot keltő elképzelése miatt. A Hotnews országos hírportálon megjelent dokumentum szerint a tudományos bizottság élére Adriana Pistol került, az Országos Közegészségügyi Igazgatóság Fertőző Betegségeket Ellenőrző és Felügyelő Országos Központjának (CNSCBT) vezetője. A testület alelnöke Alexandru Rafila, a Román Mikrobiológiai Társaság vezetője.
- 34251 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34253 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34253 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34255 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34256 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34256 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni