Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Legalább május közepéig, tehát a szükségállapot lejártáig a tanulók is otthon maradnak – nyilatkozta Monica Anisie tanügyminiszter azt követően, hogy Klaus Johannis államfő bejelentette a szükségállapot meghosszabbítását egy hónappal.
Vasárnap elhunyt az 70 éves férfi, aki március 26-án került az élesdi kórházba, majd 27-én Nagyváradra szállították. Szervezetében március 28-án mutatták ki a koronavírus jelenlétét, ő az első Bihar megyei áldozata a járványnak.
A Bihar megyei Közegészségügyi Igazgatóság közölte: hétfőn reggel 961-en voltak intézményes karanténban, önkéntes elszigeteltségben 2 299-en, továbbra is öt gyógyultnak nyilvánított páciensről tudni. A rendőrök az elmúlt 24 órában 1 631 esetben ellenőrizték az önkéntes karantén betartását, 27 konvojt kísértek át a megyehatárig, illetve négy konvojt az intézményes karanténokig a helyi rendőrség tagjaival közösen. Az előírások be nem tartásáért 141 esetben bírságoltak, összesen 374 500 lej értékben.
A csendőrök további kilenc konvojt kísértek, illetve ők őrzik a kilenc intézményes karantént. Az intézményes karanténok száma azután nőtt négyről kilencre a megyében, hogy vasárnap a megyei vészhelyzeti bizottság szállodák és panziók lefoglalásáról döntött, miután áprilisi felhívásuk az ágazat felé eredménytelen maradt, és egyre többen érkeznek haza külföldről. A Körösvidéki Készenléti Felügyelőség munkatársai két alkalommal kísértek konvojt a megyehatárig, illetve karanténba, továbbá a borsi határátkelőnél lévő szűrőpontnál is dolgoznak. (Fried Noémi Lujza)
A bukaresti egyetemi sürgősségi kórház 35 egészségügyi dolgozóját és 75 páciensét diagnosztizálták március 22-e óta koronavírussal – közölte hétfőn a Stratégiai Kommunikációs Csoport. Az utóbbi három nap alatt a kórház két egészségügyi alkalmazottjáról és egy betegéről igazolódott be, hogy koronavírussal fertőzött. (Agerpres)
Mindennapi életünk 180 fokosat változott az elmúlt hetekben, igyekszünk minden javasolt előírást betartani, ennek ellenére számtalan alkalommal szembesülünk azzal, hogy nem tudjuk eldönteni, mi is volna a leghelyesebb eljárás. A szakemberek véleménye is változik hétről hétre különböző aspektusokról, hiszen az új típusú koronavírus „viselkedésével” mindenki most ismerkedik. Ezért ismételten vissza kell térnünk olyan egyszerűnek tűnő kérdések tisztázására, amelyek néhányszor már fölmerültek az elmúlt időszakban. Viseljünk-e maszkot? Milyent és mikor? Hogyan vásároljunk? Hogyan viselkedjünk a boltokban? Mit tehetünk a buszokon, vonatokon, irodaházakban, hogy ne kapjuk el a fertőzést? Kell-e gumikesztyűt használnunk, és hogyan használjuk azt biztonságosan? Dr. Molnár B. Géza epidemiológus választ adott a Maszol által összegyűjtött kérdésekre. (V. E.)
További hat, koronavírussal fertőzött személy halt meg, ezzel 168-ra emelkedett a COVID-19 romániai áldozatainak száma – tájékoztatott hétfő este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS).
Sürgősségi rendeletet készül elfogadni a kormány, amelynek értelmében legkésőbb idén december 31-ig meghosszabbítják a helyi választott vezetők mandátumát – közölte a hétfői kormányülés kezdetén Raluca Turcan kormányfőhelyettes. Mint mondta, a koronavírus-járvány okozta válság nem teszi lehetővé sem a választási kampány, sem a választások megszervezését. (Agerpres)
Előrelátható volt a szükségállapot egy hónappal való meghosszabbítása – nyilatkozta az Agerpresnek Kelemen Hunor RMDSZ-elnök „Valószínűleg majdnem mindannyian meg voltunk győződve arról, hogy a szükségállapotot meg fogják hosszabbítani még egy hónappal. Világos volt, hogy ez a helyzet nem múlik el egy hónap alatt, világos volt, hogy még néhány héttel meg kell hosszabbítani a megszorító intézkedéseket. Remélem, hogy május 15–16. után lassan-lassan sikerül visszakerülni a normális kerékvágásba, de ez mindannyiunktól függ: attól, hogy mennyire tartjuk be a rendelkezéseket, és hogy a húsvét utánra jelzett tetőzés után valóban elkezd-e csökkeni a megbetegedések száma” – fogalmazott Kelemen. (Agerpres)
Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester hétfői online sajtótájékoztatóján a romló közbiztonság, az elszaporodott erőszakos rablások, lopások, fosztogatások kapcsán kifejtette: „Ki kell mondani, hogy Románia az elmúlt évtizedekben bűnözőket is exportált. Ezek egy része – akik külföldön törvénytelenségből, koldulásból és fekete munkából éltek – most hazajött és itthon is ugyanazt teszik, mint eddig”. A polgármester kifejtette: „Sepsiszentgyörgy eddig békés, nyugodt város volt, ezért kapkodjuk a fejünket, hiszen rövid idő alatt több helyen is történtek betörések, amikhez nem vagyunk hozzászokva. El kell mondani: Sepsiszentgyörgyön nulla tolerancia van a bűnözőkkel szemben, akik ilyent tesznek, azok semmi jóra nem számíthatnak”. (K. Zs.)
Menesztették tisztségükből a Temes, az Arad, a Brassó és a Vâlcea megyei közegészségügyi igazgatóság vezetőit. Az erre vonatkozó rendeleteket hétfőn írta alá az egészségügyi miniszter – közölte a szaktárca. Az indoklás szerint a szaktárca a járványhelyzet kezelését kifogásolta.
Első alkalommal tartott online tanácsülést Sepsiszentgyörgy önkormányzata, amelyen különböző összegeket csoportosítottak át a város költségvetésében, számolt be hétfői videó-sajtótájékoztatón Antal Árpád polgármester. 4,3 millió lejjel egészítették ki a város idei költségvetését, ennek az összegnek egy részét a koronavírus-járvány megelőzésére, másik részét pedig különböző munkálatokra költik. (Kovács Zsolt)
Az Arad megyei járványmegelőzési bizottság hétfői ülése után Gheorghe Stoian prefektus kijelentette: kérik a megye lakosságát, hogy az utcán, nyilvános helyeken, boltokban, tömegközlekedési eszközökön és munkahelyeken viseljenek az arc és az orr eltakarására alkalmas kiegészítőket. Hozzátették: nem kötelező egészségügyi maszkot használni – ami hiánycikk, ezért nem vgy alig kapható a gyógyszertárakban –, hanem megteszi a sál kendő, vagy saját kezűleg készített maszk.
Pozitív lett a koronavírus-tesztje Andó Andrásnak, az Arad megyei önkormányzat kommunikációs osztálya igazgatójának – ezt az érintett jelentette be a közösségi oldalán hétfő délután. „Természetesen aggódom, mint bárki más, aki ilyen helyzetbe kerül, de bízom az aradi orvosok által felírt gyógykezelésben” – fogalmazott a közösségi oldalán, hozzátéve, hogy azt tanácsolja mindenkinek: védekezesként legjobb, ha otthon maradunk.
A hétfőn közzétett adatok szerint ezidáig három személynél mutatták ki a koronavírus-fertőzést Hargita megye területén. A prefektusi hivatal közlése szerint az újabb fertőzött is kapcsolatba került azzal a férfival, akinél először mutatták ki a vírus jelenlétét a megyében. (Farkas Endre)
Egy hónappal meghosszabbítják az eredetileg április 16-ig érvényben lévő szükségállapotot, amit a koronavírus-járvány elleni óvintézkedésként hirdettek ki március 16-án – közölte hétfőn kora délután Klaus Johannis államfő. Az elnök szerint még nem tetőzött a járvány Romániában, ezért „nincs miért fellélegeznünk”.
Az elmúlt 24 órában 193 új megbetegedést jegyeztek, az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma elérte a 4057-et – közölte hétfőn a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). A halálos áldozatok száma 157-re nőtt, eddig 406-an gyógyultak meg. Hargita megyében 3-ra nőtt a fertőzöttek száma. (Agerpes)
- 34274 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34276 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34276 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34278 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34279 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34279 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni