Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Ha eddig – két hét alatt – összesen 300 vírustesztre vettek labormintát Háromszéken, keddtől naponta 80-at végez el a Közegészségügyi Igazgatóság és a sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórház számára egy magánlaboratórium, jelentette be keddi, online sajtótájékoztatóján Tamás Sándor. (K. Zs.)
Újabb koronavírus-fertőzött halt meg Romániában; ezzel 79-re nőtt a betegség halálos áldozatainak száma - közölte kedden a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). (Agerpres)
Április 6-án, hétfőn kezdik el a lépcsőházak fertőtlenítését, tájékoztatott a Nagyváradi Polgármesteri Hivatal sajtószolgálata. A városban a közel 2600 lépcsőház fertőtlenítését a Coral Impex Kft. végzi, nekik van szerződésük a város területén végzett fertőtlenítésre, rágcsáló- és rovarirtásra. Az eljárás első szakasza mintegy 14 napig tart, ha szükség lesz rá, kétszer is megismétlik. Egy négyemeletes tömbház fertőtlenítésének költsége körülbelül 42 lej áfával, tudatták.
A kézfertőtlenítő berendezésekre azonban még várni kell. A közlemény szerint hiába igényelték azokat az engedéllyel rendelkező cégektől, azt a választ kapták, hogy nincs készleten. (F. N. L.)
A hétfőn kiadott rendelet, amely kedden jelent meg a Hivatalos Közlönyben leszögezi, hogy a szükségállapot ideje alatt a román rendőrség, a határrendőrség, a román csendőrség, a katasztrófavédelmi felügyelőség, valamint a helyi rendőrség tisztjei és ügynökei állapíthatnak meg kihágásokat és szabhatnak ki bírságokat. (Agerpres)
Jelentősen megcsappant a romániai gyógyszertárak hidroxiklorokin-szulfát-tartaléka az utóbbi napokban, pedig a COVID-19 ellen több helyen bevetett szer a lupusszal vagy reumatoid artritisszel kezelt betegek számára is kulcsfontosságú, írja a Libertatea. A klorokin egyelőre nem bizonyított kezelés az új koronavírusos fertőzésre, bár szerepel az egészségügyi minisztérium által jóváhagyott kezelési protokollban is.
Roxana Stroe, az Országos Gyógyszerügynökség elnöke valószínűnek tartja, hogy a lakosság a hírek hallatán felhalmozta otthon ezt a családorvosok által felírható gyógyszert. A másik ok az lehet, hogy a forgalmazók raktáron tartják, az áremelkedésre várva, mondta a lapnak egy név nélkül nyilatkozó egészségpolitikai szakértő. Az orvosi és gyógyszerészeti beszerzéseket országos szinten összesítő Unifarm cég vezetője, Adrian Ionel arra gyanakszik, hogy a forgalmazók még az exportot szabályozó katonai rendelet életbe lépése előtt nagy mennyiségben vittek ki az országból hidroxiklorokin-szulfátot. (Libertatea)
A suceavai halálesetek egy része az egészségügyi rendszerben dolgozó köztisztviselők „jogsértő tevékenységével” függhet össze - állítja a suceavai ügyészség, amely kiterjesztette a nyomozást a megyei kórházban történt nagyszámú fertőzés ügyében. (Agerpres)
Továbbra sincs egyetlen igazolt koronavírus-fertőzéses eset sem Hargita megyében, az újabb teszteredmények is negatívak – közölte kedden a prefektusi hivatal.
Újabb Suceava megyei koronavírusos betegek elhalálozásáról számolt be a Stratégiai Kommunikációs Csoport a délután 5 óra után kiadott sajtóközleményben: egyszerre 6 halálesetet jelentettek a megyéből, és jelenleg nem áll rendelkezésre információ arról, hogy milyen más betegségekben szenvedtek. A fertőzés halálos áldozatainak száma így 78-ra nőtt az országban.
Elkezdték gyakorlatba ültetni a koronavírus-megfékezése érdekében hozott 4-es számú katonai rendeletben előírtakat, miszerint az önkormányzatok kötelesek rendszeresen fertőtlenítést végezni a lépcsőházakban és liftekben.
A Bukaresti Nemzeti Színház kedden bejelentette, hogy a koronavírus-járvány okán bevezetett korlátozások miatt az idén rendkívüli módon nyáron is folytatódni fog az évad, amennyiben a járványügyi helyzet ezt lehetővé teszi. Romániában ez az első kulturális intézmény, amely bejelentette, hogy a rendkívüli helyzetre való tekintettel hajlandó átstrukturálni az évadot, amely általában szeptemberben kezdődik és június közepén ér véget. (MTI)
A romániaiak 52 százaléka úgy gondolja, hogy a világjárványt okozó koronavírust emberek hozták létre, és egy laboratóriumból szabadult ki – derül ki az Avangarde felméréséből, amelynek eredményeit kedden hozták nyilvánosságra.
Kedd délutánig 72-re nőtt a koronavírus miatt elhunytak száma az országban. A Stratégiai Kommunikációs Csoport legújabb közlése szerint egy 60, 53 és 64 éves beteg nem élte túl a koronavírus-fertőzést, ketten Hunyad megyeiek, egy másik Ialomița megyei.
Online platformon hangolják össze a Kolozs megyei adománygyűjtési akciókat a járvánnyal küzdő egészségügy terheinek enyhítésére. Az unsingurcluj.ro kezdeményezés hátterében kolozsvári fesztiválok, rendezvényszervezők állnak.
A platformon bárki 10,50 vagy 100 lej értékű „szolidaritási jegyet” válthat, az összegyűlt pénzt pedig a megye kórházai, közintézményei és civil kezdeményezései között osztják szét prioritások szerint. Legfőképp orvosi felszerelést és alapanyagokat vásárolnának, de támogatnának a járvány alatt nélkülözhetetlen társadalmi akciókat is, áll a közleményben. A kezdeményezők hangsúlyozzák, hogy a már folyamatban lévő gyűjtőakciók szervezői továbbra is csatlakozhatnak, hogy az összegyűjtött pénzt minél gyorsabban és hatékonyabban fordítsák orvosi felszerelésre.
Tisztában vannak az egészségügyben dolgozókra leselkedő veszéllyel, ezért mindent megtesznek azért, hogy az orvosok és segítőik biztonságos körülmények között folytathassák a koronavírus-járvány elleni harcot – üzent a kórházi személyzetnek Klaus Johannis államfő az óvintézkedésekről a kormánytagokkal folytatott egyeztetés után. (Maszol)
Újabb ötlettel rukkoltak elő az immár egy hete működő székelyudvarhelyi Segitunk.Online önkéntes segítőszolgálat kezdeményezői. A cél változatlan: az idősek, fertőzésnek kitettek megsegítése. Székelyudvarhelyen március 23-án indult el hivatalosan a Segitunk.Online önkéntes segítőszolgálat. A kezdeményezők alapötlete az volt, hogy megpróbálják utcaszinten lefedni a várost abból a célból, hogy segítsenek az erre szoruló időseken, elsősorban az alapélelmiszerek és gyógyszerek beszerzésével.
Az önkéntesek száma egy hét alatt megduplázódott, ma már meghaladja a 120-at, az ügyeleti szolgálatra jelentkezőkön kívül. Ezen a linken továbbra is várják önkéntesek jelentkezését, igaz, elsősorban olyan utcákban lakók jelentkezését várják, ahol nincsenek még önkéntesek. A kezdeményezést webes felületen és mobil applikációval is nyomon lehet követni, utóbbi letöltési linkjét a nevezett honlapon találják.
Időközben a kezdeményezők egy újabb ötlettel rukkoltak elő, a fotón is látható, kilincsre akasztható segélykérő kitűzőt terveznek gyártatni, elsősorban a tömbházban lakó időseknek, fertőzésnek kitetteknek. A gond, hogy - mint tudatták – ezeket nem tudják ingyen legyártatni. Így, aki tudja és akarja ebben támogatni a segítőszolgálatot, a következő linken teheti meg. (Szász Csaba)
- 34276 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34278 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34279 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34280 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34281 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34281 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni