Koronavírus Romániában: mutatjuk a legfontosabb információkat (percről percre)
Április 16-tól újabb 30 napra meghosszabbította a koronavírus terjedése miatt március 16-án bevezett szükségállapotot az államfő. A szükségállapot május 15-én lejár, addig az országban továbbra is kijárási korlátozások vannak érvényben. Romániában 16 247-re nőtt eddig a COVID-19 vírussal fertőzöttek száma, a halálos áldozatok száma elérte a 1053-at. Cikkünk folyamatosan frissül a koronavírussal kapcsolatos hazai fejleményekkel.
Csütörtök reggelig körülbelül 12 500 külföldön élő román állampolgár érkezett az országba a nagylaki autópálya-határátkelőnél annak a konvojnak a tagjaként, amely a Magyarország által megnyitott humanitárius folyosón térhetett haza. Matei Filip Ionuţ, az aradi határrendészet szóvivője úgy nyilatkozott, hogy a 12 500 személy mintegy 4600 járművel érkezett Románia területére. A konvoj első tagjainak érkezése óta összesen 180-an kerültek karanténba a lakhelyük szerinti megyékben, ahova rendőri és csendőri kísérettel jutottak el. Ezen kívül körülbelül 10 ezer személy házi elkülönítésben van. (Agerpres)
A Stratégiai Kommunikációs Csoport legutóbbi tájékoztatása óta (szerda 18 óra) csütörtök délig újabb 17 koronavírus-fertőzést igazoltak Romániában. Ezzel 277-re nőtt a megbetegedések száma, közülük 25 személyt gyógyultnak nyilvánítottak.
Az újonnan diagnosztizált 17 személy között van 4 Suceava megyei, 3 bukaresti, 2 Kolozs megyei, 2 Beszterce-Naszód megyei, 2 Kovászna megyei, valamint egy-egy Iași, Dolj, Ilfov és Konstanca megyei. Korosztály tekintetében 19 és 67 év közöttiek.
Az ülés 12 órakor kezdődött, és a szavazás – a képviselőház és szenátus házbizottságának együttes jóváhagyásával – elektronikus úton zajlik majd. A két házelnök, Marcel Ciolacu és Titus Corlăţean az ülésteremből, a többi törvényhozó online kapcsolódik be és egy erre a célra kialakított számítástechnikai alkalmazás segítségével adja le voksát. (Agerpres)
Bihar megyében egyelőre két koronavírusos beteget tartanak nyilván, az elmúlt 24 órában negatív teszteredmény sem érkezett a megyébe.
A Bihar megyei közegészségügyi igazgatóság adatai szerint ma reggel 74-en intézményes karanténban, 26-an pedig kórházban vannak. Önkéntes elszigeteltségben 1 439-an vannak Biharban, 842-en az általuk kitöltött kérdőívek nyomán, 597-en az ő hozzátartozóik. (Fried Noémi Lujza)
Maratoni kormányülésen fogadott el egy sor gazdaságot is érintő intézkedéscsomagot a kormány. A kabinet döntése szerint az állami költségvetésből fizetik a járvány miatt kényszerszabadságra küldött munkavállalók juttatását. A kényszerszabadságra küldött munkavállalók a bruttó fizetésük 75 százalékára jogosultak. Az állami támogatáshoz a kabinet feltételt szabott: azok a vállalkozások kérhetik ezt, ahol az üzleti forgalom minimum 25 százalékkal csökken.
A Magyar Unitárius Egyház Képviselő Tanácsának Elnöksége Istenbe vetett bizalommal, ugyanakkor aggodalommal követi a koronavírus-járvány terjedését, és lehetőségeihez képest mindent megtesz, hogy a gyülekezeti tagokat, a lelkészeket, valamint a tágabb közösséget óvja és segítse a nehéz időkben – közölte az unitárius egyház sajtóirodája, hozzátéve, hogy az illetékes hatósági szervek legutóbbi rendeletei alapján újabb intézkedéseket vezetnek be.
A koronavírus-járvány miatt elrendelt korlátozások miatt Máltán és Egyiptomban rekedt román állampolgárok hazajuttatásában járt közre a külügyminsztérium szerdán: 74, illetve 26 személynek segítettek, rajtuk kívül pedig csütörtök reggel 89 romániait hoztak haza Spanyolországból a román hatóságok.
Ezentúl napi egyszer, 13 órakor tájékoztat a Stratégiai Kommunikációs Csoport az új koronavírusos esetekről. Ezidáig reggel 10 és délután 18 órakor adtak ki közleményt.
Sürgősségi rendelettel súlyosbította a kormány a fertőző betegségek leküzdésének akadályoztatásáért kiszabható büntetést a szerda éjjeli ülésen: mostantól akár öt év börtönbüntetésre ítélhető, aki eltitkolja a betegségét, és akár 15-re is, ha ebből kifolyólag életét veszti valaki, aki elkapja tőle a betegséget. (G4Media)
Ludovic Orban miniszterelnök a kormányülésen elmondta, azt a módszert választották, hogy a költségvetésből fedezzék a koronavírus-járvány miatt kényszerszabadságon lévő munkavállalók juttatását. Arra számítanak, hogy a jól működő, rendes adófizető vállalatok a válság után rövid időn belül ismét megerősödnek és folytatják tevékenységüket. Ehhez nagyban hozzájárulna, ha a járvány ideje alatt nem menesztenék, hanem kényszerszabadságra küldenék alkalmazottjaikat, ezért az állam átvállalja ennek költségeit. (Agerpres)
A koronavírus fertőzések kimutatására bevethető az ország néhány megyéjében, az állategészségügyi hatóságok birtokában lévő korszerű Real Time PCR nevű diagnosztikai műszer, amelyet az afrikai sertéspestis azonosítására vásároltak, hívja fel a figyelmet Sikó Barabási Sándor, a Kovászna megyei Állategészségügyi és Élelmiszerbiztonsági Igazgatóság vezetője. Az elöljáró szerint a diagnosztikai műszer tökéletesen alkalmas a COVID-19 vírus kimutatására, mivel a genetikai állomány alapján azonosítja a vírusokat, tehát ki tudja mutatni a koronavírus jelenlétét is, amennyiben megfelelő készletet (kit) rendelnek mellé. (tudósítónktól)
Az élelmiszerboltokon és gyógyszertárakon kívül az összes üzlet bezár a romániai bevásárlóközpontokban a szükségállapot idejére – jelentette be szerdán a Kiskereskedők Munkaadói Szövetsége (RORETAIL). (Agerpres)
Ötvenegy ügyben indítottak nyomozást a hatóságok a betegségek leküzdésének meghiúsítása miatt - jelentette be szerda este a Stratégiai Kommunikációs Csoport (GCS). Az egészségügyi ellenőrök ez idáig 1 835 000 lej értékben szabtak ki bírságot 120 személyre, akik nem tartották be a házi elkülönítés szabályait. (Agerpres)
Háromszéken nem azonosítottak újabb koronavírus megbetegedést ám rohamosan nő a házi elkülönítésben lévők száma. A Kovászna megyei prefektúra jelentése szerint csütörtökön már 783 személy volt lakhelyi elkülönítésben, ami 239 személlyel több mint egy nappal korábban volt. Emellett 20 személy van intézményes karanténban, ez eggyel több mint szerdán volt. Iulian Constantin Todor kormánybiztos csütörtök délutáni közleménye szerint 19 személy laboreredményei érkeztek meg, és mindannyiukról bebizonyosodott, hogy nem fertőzöttek. (tudósítónktól)
Először kérte egy online hírportál bezárását álhírek terjesztése miatt az Országos Hírközlési Hatóságtól (ANCOM) Marcel Vela belügyminiszter. A stiridemoment.ro vasárnap Hétfőn bezár a Kaufland, Auchan, Metro, Carrefour és a Lidl félrevezető címmel terjesztett egy teljesen másról szóló cikket a közösségi oldalakon.
A Stratégiai Kommunikációs Csoport arról tájékoztatta belügyminisztériumot, hogy az említett oldal információrészleteket és megvágott nyilatkozatokat közöl vészjósló, pánikkeltő címekkel, amelyek vagy teljesen hamis állítások, vagy semmi közük nincs a cikkben idézett nyilatkozatok eredeti kontextusához, így a valóságnak nem megfelelő, elrugaszkodott társadalmi magatartást idézhetnek elő. (Hotnews)
- 34254 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34256 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34256 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34257 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34258 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34259 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni