„Az emberek bíznak bennünk, mert valóban mellettük vagyunk” – hétköznapi hősök: a helyi rendőrök
Felesküdtek, hogy az életük árán is közösségüket védelmezik, ezért legyen fagy, eső vagy kánikula, kivonulnak az utcára, és ügyelnek a rendfenntartásra. A koronavírus-járvány idején sem húzódnak vissza: az élvonalban harcolnak a vírus ellen, méghozzá úgy, hogy a lakosságot óva intik, a jó szándékúakat felvilágosítják, a kihágásokat regulázzák – tudtuk meg László Szabolcstól, a Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség igazgatójától. Elmondta, az emberek többsége igyekszik megfelelni az előírtaknak, és az is érezhető, hogy a járványhelyzetben szükségét érzik a rendőri jelenlétnek, ezért jobban figyelnek, és bizalommal hagyatkoznak rájuk.
A polgármesteri hivatal felügyelete alá tartozó Székelyudvarhelyi Helyi Rendőrség igazgatója úgy véli, a szükségállapot egyaránt megviselte a közösséget és a rendfenntartó szerveket, hiszen ilyen mértékű krízisnek csak a háború idején lehettek tanúi az idősebbek: mindenki megingott, ez alól a rendőrök sem voltak kivételek, viszont ezzel egy időben a közösségük mellé álltak, és nemcsak lelkiekben támogatják őket, hanem a tényleges jelenlétükkel. Ez pedig sokat számít az embereknek: míg eddig csak azok szólaltak fel, akiknek kihágásaik miatt különböző konfliktusaik voltak a rendőrséggel, most már a felelős állampolgárok is megszólalnak, s mi több, kiállnak a rendőrök mellett.
László Szabolcs szerint minden kisfiú és sok kislány véli úgy gyermekkorában, hogy a rendőrök jók, hősiesek, éppen ezért követendő példaként tekintenek rájuk. Sokak később tényleg rendőrré válnak, mert tisztességes munkát akarnak végezni, az emberek szolgálatában. „Normális országokban ezt a munkát a közösség tiszteletben tartja”, mert a rendfenntartó hatóságok felesküdtek arra, hogy az életük árán is megvédik a közösségüket – magyarázta.
Székelyudvarhely civilizált város – hangsúlyozta az igazgató, hozzáfűzve, hogy éppen ezért nem találkoztak még olyan helyzettel, hogy az emberek elbagatellizálják az intézkedéseket, "halat vigyenek sétálni", vagy gúnyt űzzenek a rendőrökből. Ellenkezőleg, azt tapasztalták, hogy mindenki igyekszik alkalmazkodni az előírtakhoz.
Előfordult, hogy valaki nem értette meg, mit kell írnia a kijárási nyilatkozatban, vagy éppen félreértette, és a maga egyszerű módján töltötte ki az űrlapot, de ezeket a helyzeteket a rendőrség jóhiszeműen kezelte. Mivel nem a bírságolás a fontos számukra, hanem az, hogy az embereket szolgálják, leültek azokkal, akikben megvolt a szándék, de ismeret hiányában nem sikerült megfelelően eljárniuk, és segítettek nekik nyilatkozatokat írni. Az emberek rendőrökhöz való viszonyulása pedig pozitívvá vált – hangsúlyozta a helyi rendőrség igazgatója.
„Mi is emberek vagyunk”
Az igazgató arról is beszámolt, hogy a munkaközösségben is érzékelhető a koronavírus keltette bizonytalanság, hiszen a kollégák már nem fognak egymással kezet, még az irodában sem, és odabent is maszkot viselnek, mert tudják, hogy tünetmentesen is lehetnek vírushordozók. Távolságtartóbbak, és mivel „ők is emberek”, az ő köreikben is megjelenhet a bizonytalanság, a bizalmatlanság. Azonban megvan a kellő lélekjelenlétük, ami a rendőri hivatás legfőbb velejárója, és ennek köszönhetően nincs bennük félelem.
„A félsz mindenkiben meglapul” – magyarázta László Szabolcs, majd elmondta, hogy a rendőrség azért nem engedi, hogy a félsz félelemmé hatalmasodjon, mert megfelelő ésszerűséggel, következetességgel viszonyulnak a járványhelyzethez, és ez a hozzáállás segíti őket munkavégzésükben. Bár nem félnek a vírustól, mind tudják, hogy kockázatos helyzetben vannak, hiszen az utcán, az emberekkel való kapcsolattartás során bármikor megfertőződhetnek, nem beszélve arról, hogy munkavégzésüknek egyéb veszélyes tényezői is vannak, hiszen nincs megfelelő közbiztonság a terepen. A bűnözésre hajlamos személyek egy óvatlan pillanatban fizikailag bántalmazhatják őket, a bevetések során támadások érhetik őket, és az is megtörténhet, hogy csupán véletlenségből gázolják el a rendőröket az utcán.
Most érzékelik, hogy a rájuk leselkedő veszélyt – ami a járvány hatására megsokszorozódott – az emberek a szabályokhoz való viszonyulásukkal próbálják enyhíteni. Ugyan a jegyzőkönyvek száma szerint megsokszorozódtak a kihágások, azok a katonai rendeletek be nem tartására vonatkozna, és nem azt mutatják, hogy megnövekedett volna a bűnözési hajlam – magyarázta László Szabolcs.
Kiemelte, a motivációjuk egyre növekszik, hiszen a székelyudvarhelyiek kimutatják hálájukat, és köszönetet mondanak, amivel csak tudnak: levelek érkeznek a rendőrséghez, amelyben hálálkodnak a megoldott helyzetekért, és már az is előfordult, hogy egy virágüzlet rengeteg virágot ajánlott fel a rend fenntartóinak, hogy vigyék haza családtagjaiknak, mert megérdemlik. A cukrászok és élelmiszereket gyártó cégek is felajánlanak finomságokat, az emberek kedvessége pedig azt mutatja, hogy szükség van a rendőrségre, és amit tesznek, az jó.
- „Nem mondhatjuk el nekik, hogy mi zajlik a világban” – hétköznapi hősök: az idősgondozók
Társadalom - „Az emberek hálálkodnak a lángok eloltása után, de az ölelgetés elmarad” – hétköznapi hősök: a tűzoltók
Társadalom - „Ha meg kell fertőződnöm, mindegy mi a munkám, úgyis elkapom a vírust” – hétköznapi hősök: az elárusítók
Társadalom - „Előfordult már, hogy sírva fakadtak a fertőzöttek” – hétköznapi hősök: a mentősök
Társadalom - „Nagyon sokan számítanak ránk éjjel-nappal” – hétköznapi hősök: a taxisofőrök
Társadalom
- 34951 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34954 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34954 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34955 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34956 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34957 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni