Hivatalos jelentés: mind a heten túlélhették volna a légi balesetet
Az Erdélyi Szigethegységben hétfőn lezuhant kisrepülőgép mind a hét utasa túlélte magát a balesetet, de ketten közülük meghaltak, mire a mentésben részt vevők hat óra elteltével rájuk találtak - derült ki a szerdán nyilvánosságra hozott hivatalos jelentésből.
Victor Ponta kormányfő kérésére Gabriel Oprea miniszterelnök-helyettes jelentést készített arról, miként vettek részt a repülő roncsainak a keresésében az illetékes állami szervek. Ponta szerint a katasztrófavédelem, a ROMATSA és a STS elfogadhatatlanul lassan reagált, és munkájuk összehangolásában is hiányosságot voltak, ami jogos felháborodást keltett a közvéleményben.
A román média szerint a légi irányításnak kellett volna a legpontosabb információkkal rendelkeznie a lezuhant repülő helyzetéről, amely - egyik korábbi pilótája szerint - sürgősségi jeladóval (ELT) is rendelkezett. A szerdán közzétett jelentés szerint azonban a berendezés csak részlegesen működött, ami nem tette lehetővé a roncs helyzetének meghatározását.
A STS két túlélő két különböző hálózaton leadott mobilhívása alapján egy több mint tíz kilométeres sugarú (több mint 200 négyzetkilométeres) kört jelölt meg a repülőgéproncs lehetséges helyszíneként. Az információ nem bizonyult tévesnek, csak használhatatlanul pontatlannak. A roncsot mintegy hat óra múlva egy erdész találta meg a túlélők egyike által telefonon közölt támpontok alapján.
A jelentés szerint a ROMATSA késlekedett a riasztással, nem vett aktívan részt a mentés irányításában és nem kért segítséget a védelmi minisztériumtól. A román média korábban azt is a ROMATSA igazgatójának, Aleodor Frâncunak a szemére vetette, hogy ellentmondásos nyilatkozataival félrevezette a mentésben részt vevő hegyimentőket és önkénteseket. A kormányfő szerdán közölte: Frâncu leváltását kezdeményezte a közlekedési miniszternél.
Hullottak a fejek
A történtek miatt a miniszterelnök leváltotta tisztségéből szerdán Cătălin Chipert, a belügyminisztérium katasztrófavédelemért felelős államtitkárát, továbbá a légi irányítás (ROMATSA) és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) vezetőjének leváltását is kezdeményezte, amiért a hétfői légi baleset túlélőinek mentése "elfogadhatatlanul" hosszú ideig tartott.
Ponta a katasztrófavédelmi államtitkár leváltását azzal indokolta, hogy az ő kötelessége lett volna a különböző állami intézmények munkájának összehangolása, de a mentőakció "kudarcnak" bizonyult.
A kormányfő azt is közölte, hogy a legfelső védelmi tanács (CSAT) alelnökeként, a testület következő ülésén a STS vezetőjének, Marcel Opriș tábornoknak a leváltását is fogja javasolni.
- Ponta meneszti állásából a légi balesetért felelős főnököket
Társadalom - Adrian Iovan: a pilóta élete rövidre szabott
Háttér - A légi balesetet és a mentés késlekedését is vizsgálják a hatóságok
Társadalom - Részletek derültek ki az erdélyi repülőbalesetről
Társadalom - Ketten meghaltak az erdélyi repülőbalesetben
Társadalom - Sötétben keresik a Kolozs megyei repülőgép-baleset sebesültjeit
Társadalom - Lezuhant egy orvosi repülőgép Bánffyhunyad közelében
Társadalom
- 35683 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35685 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35686 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35687 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35688 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35688 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni