A magyarok a házasságtörést, a románok a prostitúciót gyűlölik
Több szempontból is izgalmas és egyedülálló lett az Erdélyi Társadalom című társadalomtudományi szakfolyóirat legfrissebb két száma - számoltak be maguk a szerkesztők csütörtökön Kolozsváron, az Erdélyi Múzeum Egyesület székhelyén.
A 2001-ben alapított, évente kétszer megjelenő folyóirat 12. évfolyamának 1. száma például a család és a társadalmi nemek témát boncolgatja. Takács Judit és Szalma Ivett A homoszexualitással kapcsolatos társadalmi attitűdök vizsgálata Magyarországon és Romániában című tanulmányából például kiderül, Magyarországon a homoszexualitás, az abortusz, a házasságtörés, az alkalmi szexuális kapcsolat és a prostitúció témákban az abortusz iránti attitűdök a leginkább megengedők, ezzel szemben a házasságtörés számít a legkevésbé tolerálható cseledetnek, különösen a női válaszadók körében.
A nők a férfiakhoz képest jóval megengedőbbek a homoszexualitással kapcsolatban mindkét országban. Érdekes adat, hogy míg Magyarországon a legkevésbé elfogadott házasként viszonyt folytatni, addig a román válaszadók a prostitúciót tartják legkevésbé megengedhetőnek.
A kötet a háztartási munkamegosztással is foglalkozik, a párkapcsolati formákkal, a női részmunkaidős foglalkoztatás főbb narratíváival Magyarországon és Romániában.
A 12. évfolyam 2. száma Péter László szociológus szerint kilóg a sorból: a kiadványt nem a téma fogja össze, hanem egy paradigma. A folyóiratban publikált írások az elismert német szociológus, Elias Norbert folyamatszociológiai modelljére fűzhetők fel, és ezzel a lapszám kilépett az etnicitás bűvköréből, csapdájából - magyarázta Péter László. „Általános műveltségi kérdés, hogy ismerjük Eliast, a szociológia George Clooney-ját” - fűzte hozzá.
A lapszámban olyan neves szerzők publikáltak, mint Michael Dunning, Hadas Miklós, Jason Hughes, John Goodwin, vagy éppen Durst Judit, Gecser Otto, sőt magyarul olvasható Norbert Elias A beágyazottak és a kívülállók közötti viszonyok elméletének megalapozásához című munkája. Elias paradigmamodelljére több témát is felfűztek a szerzők: terrorizmus és civilizáció; az amerikai bors, az indiai curry és a magyar paprika; erőszakkontroll és intimitás; a fűst száműzése a dohányzásból.
A lapbemutatón az is kiderült, hogy a szakfolyóiratot több szociológus ingyen, szabadidejében szerkeszti, csupán a kiadás költségeit kell fedezniük, így kerül egy lapszám csupán 12 lejbe. Megvásárolható a Kofferben.
Az Erdélyi Társadalom következő három lapszáma szintén tematikus lesz - tudtuk meg Kiss Dénes szociológustól. A következő szám az egyén, a közösségi hálózatok rezilienciájáról szól, a rákövetkező a Kolozsvár ifjúsági főváros-program miatt az ifjúsággal és sporttal foglalkozik. Az Erdélyi Társadalomnak idén egy különkiadása is lesz, az angol nyelvű lapszám az etnicitás és a gazdaság metszéspontjával foglalkozik.
- 35689 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35691 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35691 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35692 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35694 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35694 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni