Végleges: differenciált tételek lesznek a képességvizsgán és az érettségin románból
Ismét megszavazta a parlament azt a tervezetet, amely differenciált román tételeket biztosít majd a képességvizsgán és az érettségin. A tervezet azokra a kisebbségi tanulókra vonatkozik, akik most ötödik osztályosok, és akik 2021-ben kisérettségiznek és 2025-ben érettségiznek.
„Az RDMSZ frakcióinak összehangolt munkája eredményeként változatlan formában fogadta el a parlament immár másodjára a magyar diákok differenciált román kisérettségijére és érettségijére vonatkozó törvénymódosító javaslatunkat. Ez azt követően került ismét a törvényhozás asztalára, hogy az államfő alkotmányossági kifogást emelt az RMDSZ kezdeményezését is tartalmazó jogszabálycsomag egyes előírásai ellen. A szenátus plénuma döntő házként tárgyalta újra a törvénytervezetet, és hétfőn elfogadta azt olyan formában, hogy annak szövegében megőrizte az anyanyelvi oktatásban résztvevő diákok román nyelvű speciális vizsgáira vonatkozó előírásokat. Reméljük, hogy ezzel végleg elhárul minden akadály a differenciált román nyelvű képességvizsga és érettségi bevezetése elől” – nyilatkozta Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője hétfőn, azt követően, hogy a szenátus plénuma megszavazta a 2016/96-os sürgősségi rendeletet törvényi erőre emelő jogszabályt, amely az RMDSZ módosító javaslatát is tartalmazza.
Klaus Johannis többek között a sürgősségi rendelet doktori képzésre, az ARACIS szerepére és a felsőoktatásra vonatkozó előírásai ellen emelt kifogást.
Korodi Attila, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője elmondta: „a szövetség kezdeményezése egy teljesen logikus lépést vezet be az oktatásban, és egy diszkriminációt szüntet majd meg, hiszen a magyar diákok, akik speciális tanterv alapján tanulják a román nyelvet és irodalmat, hátrányt szenvednének, ha ugyanazt a tételt kapnák, mint román anyanyelvű társaik, holott más a tananyaguk, más tankönyvből készülnek. 2011-ben az RMDSZ kormányzati munkája során belefoglalta az oktatási törvénybe, hogy a kisebbségi oktatásban részt vevő diákok speciális tanterv alapján tanulják a román nyelvet. Az elkövetkező években végzős osztályokba cseperednek azok a magyar diákok, akik ezen új, számukra készített tanterv alapján tanulják a románt, ezért fontos, hogy mielőbb bevezessük számukra a differenciált vizsga lehetőségét”.
Cseke Attila, az RMDSZ Bihar megyei törvényhozója hangsúlyozta, a differenciált érettségi bevezetése mellett a szövetség módosítása tisztázza a magyar pedagógus-továbbképző központ beindításának jogi keretét is. „A tanügyi rendszer a pedagógusok számára különböző továbbképzéseket ír elő, ezek elvégzését bizonyos pontszámmal honorálja. A magyar továbbképző központ lehetőséget teremt majd a magyar pedagógusoknak, hogy a képzéseket anyanyelvükön végezzék. Az itt megszerzett pontok a pedagógusok szakmai előmenetelét segítik, a vezető tisztségek betöltésére szervezett versenyvizsgákon elengedhetetlenek. A magyar továbbképző központ megszervezésére 2 éve biztosított az anyagi keret, de az intézmény beindításához szükség volt a jogi háttér tisztázásra” – magyarázta Cseke Attila, az RMDSZ szenátusi frakcióvezetője.
- 34226 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34228 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34228 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34230 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34231 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34231 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni