Oltásellenes plakátokat helyeztek ki több városban, az elkövetőnek felelnie kell


-A A+

Azonosította a brassói közegészségügyi felügyelőség azt a személyt, aki december végén olyan szöveget jelentetett meg egy hirdetőtáblán Brassóban, miszerint a védőoltások nem biztonságosak - tájékoztatta pénteken az Agerpres hírügynökséget Claudia Bularca, a brassói közegézségügyi igazgatóság szóvivője. 

Mint kiderült, a szóban forgó személy nem brassói illetőségű. Jövő héten meg kell jelennie a közegészségügyi igazgatóság székhelyén a helyzet tisztázása végett. A brassói hirdetőtábláról időközben eltávolították az oltásellenes feliratot - közölte a szóvivő. 

Raed Arafat belügyi államtitkár múlt év utolsó napján hívta fel a figyelmet egy Facebook-bejegyzésben, hogy Brassóban, Kolozsváron és Iaşi-ban hirdetőtáblákat helyeztek ki, amelyek felirata szerint nem biztonságosak a védőoltások. 

" Vajon az oltások hiánya biztonságosabb? Üzenem mindazoknak, akik el akarják hitetni az egyszerű emberekkel, hogy az oltások nem biztonságosak, hogy az oltáshiány megölheti, vagy egy életre megnyomoríthatja a gyermeküket' - írta Arafat a Facebookra december 31-én. 

A belügyminisztérium készenléti részlegének (DSU) vezetője leszögezte: a kampányban hirdetett állítást semmiféle tudományos tény nem támasztja alá. Kifejtette: a táblákat el kell távolítani, mert az azokon olvasható szöveg túlmegy a szabad véleménynyilvánítás körén, és 'tartalma merénylet a lakosság egészségügyi állapota ellen.'

Január 4-én Florian Bodog egészségügyi miniszter is megszólalt az ügyben. Az egészségügyi minisztérium csütörtöki tájékoztatása szerint Bodog arról rendelkezett, hogy az egészségügyi felügyelők ezentúl ellenőrizzék a közegészségüggyel kapcsolatos tájékoztató kampányokat, azok kezdeményezőit pedig bírságolják meg, amennyiben nem rendelkeznek a szaktárca jóváhagyásával. 'Véleményem szerint az oltásellenes hirdetőtáblák merényletet jelentenek gyermekeink ellen. A kanyarójárvány vészjelzés kellene hogy legyen mindannyiunk számára: orvosoknak, hatóságoknak és szülőknek egyaránt' - mondta a miniszter, aki szerint a kanyaró még a legenyhébb betegségek közé tartozik, amelyek megtámadhatják a beoltatlan gyermekek szervezetét. 

A 2006/95-ös törvény 44-es cikkelye értelmében az egészségügyi minisztériumnak kell jóváhagynia minden, a közegészségüggyel kapcsolatos tájékoztató vagy oktató jellegű kampányt. A jogszabály figyelmen kívül hagyása kihágásnak minősül, amelyért 10.000 lejtől 25.000 lejig terjedő bírság róható ki - tájékoztatott csütörtökön a minisztériumi közlemény.








EZT OLVASTA MÁR?

X