Kilenc éve ugyanannyi állami támogatást kapnak a szociális szolgáltatást nyújtó szervezetek
Sürgősen növelni kell a szociális szolgáltatásokra kiszabott állami támogatások összegét – vallja Csép Éva Andrea képviselő.
„A munkaügyi minisztériumnak kötelessége növelni és napjaink igényeihez igazítani a magán szociális szolgáltatásokat biztosító szervezeteknek szánt állami támogatást. Elfogadhatatlan az a tény, hogy azok a szervezetek, akik hasonló, a társadalom számára elengedhetetlen hiánypótló munkát végeznek, alultámogatottságuk miatt a tevékenységük felfüggesztésére kényszerüljenek” – hívta fel a figyelmet a képviselőház munkaügyi és szociális bizottságának titkára annak kapcsán, hogy kérdést intézett a munkaügyi minisztériumhoz, amelyben arról érdeklődik a szaktárcától, hogy az elmúlt kilenc évben miért nem emelte meg a szociális szolgáltatásokat nyújtó magán szervezeteknek szánt állami támogatások összegét.
Csép Éva Andrea, az RMDSZ Maros megyei parlamenti képviselője úgy értékelte, hogy a szociális szolgáltatásokat nyújtó szervezeteknek, intézményeknek nagyon fontos szerepük van társadalmunkban, ezek hiányában ugyanis nagyon nehézkessé, akár lehetetlenné válna azon személyek mindennapi élete, akik a hétköznapi életük megkönnyítése vagy akár a túlélés érdekében rászorulnak a szociális gondozás különböző típusaira.
A képviselő elmondása szerint ezen szolgáltatások havi fenntartási átlagköltségének biztosítania kell a minimális minőségi standardokat, törvény szerint pedig ezek összege nem lehet kisebb a kormány által meghatározott minimális standard költségnél. Továbbá rámutatott arra is, hogy majdnem kilenc év telt el ezen összegek megállapítása óta, kilenc év alatt viszont a bruttó minimálbér 600 lejről 1900 lejre nőtt, ezzel egyidőben nőtt a személyenkénti szociális szolgáltatások költsége is, ellentétben az állami havi támogatás összegével.
„Havonta keresnek meg különböző szociális szolgáltatásokat nyújtó szervezetek, az ország több megyéjéből, szakmai találkozókon és konferenciákon és minden alkalommal aggodalmukat hangsúlyozzák azzal kapcsolatban, hogy ezek az összegek költségeik 50 százalékát sem fedezik. Egy nappali foglalkoztató központnak például egy személy ellátáshoz havi 500 lejre van szüksége, ezzel szemben az állami hozzájárulás ebben a kategóriában 175 lej” – mutatott rá a szakpolitikus.
A képviselő ugyanakkor magyarázatot kért, hogy minek köszönhető az állami és magán szociális szolgáltatásokat nyújtó intézményeknek szánt állami támogatások összegei közötti óriási különbség, és mikor tervezik ezt a különbséget felszámolni. „Aggodalomra ad okot az a tény is, hogy az alultámogatott hasonló intézmények évről-évre a fenntarthatóság hiánya miatt nem tudják folytatni és fenntartani tevékenységüket, a kialakult helyzet pedig országszerte súlyosbítja a szociális problémákat” – zárta indoklásait Csép Éva Andrea a munkaügyi miniszterhez intézett kérdésében.
A Maros megyei képviselő annak következtében intézett hivatalos kérdést Lia Olguța Vasilescu munkaügyi miniszterhez, hogy az elmúlt hónapokban több fórumon is az adott területen dolgozó intézményvezetők számos alkalommal hívták fel figyelmét alulfinanszírozottságuk problémájára – többek között a képviselő által nemrégiben létrehozott szakértői csoport első találkozóján, valamint az elmúlt héten az erdélyi diakóniai csoportok, szeretetszolgálatok számára szervezett marosvásárhelyi konferencián. A munkaügyekért felelős minisztériumnak 30 nap áll rendelkezésére, hogy a feltett kérdésekre választ adjon.
- 34948 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34950 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34950 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34952 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34953 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34953 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni