Évekkel előre képes jelezni a szívroham kockázatát egy új eljárás
Évekkel előre képes jelezni a halálos szívroham kockázatát egy speciális diagnosztikai módszer, amelyet az Oxfordi Egyetem kutatói fejlesztettek ki német és amerikai kollégáikkal együttműködve.
A kardiológusok az artériákat körülvevő zsírszövetekről (perikardiális zsír) készült CT-felvételeken látható gyulladásokat elemezték az úgynevezett zsírhígulási index (FAI) mérésével. A kutatók szerint a szívroham kockázatát növelő plakkok legveszélyesebbjei olyan vegyi anyagokat bocsátanak ki, amelyek módosítják a környező zsírszövetet.
A szívinfarktust általában a szívkoszorúérben lévő gyulladt plakkok okozzák, amelyek érelzáródást okoznak. A zsírhígulási index (FAI) mérése lehetővé teszi a halálos kimenetelű szívroham kockázatának évekkel korábbi előrejelzését, a többi hasonló módszerhez képest sokkal nagyobb pontossággal.
A rendellenes zsírhígulási indexszel rendelkező emberek esetében akár kilencszer magasabb lehet az öt éven belül bekövetkező, halálos kimenetelű szívroham kockázata.
"Annak ismerete, hogy kinél áll fenn a szívroham fokozott kockázata, lehetővé teszi számunkra, hogy időben közbelépjünk" - mondta Charalambos Antoniades, a The Lancet című folyóiratban publikált tanulmány vezető szerzője, aki szerint ezek a biomarkerek a következő években kulcsfontosságú elemeivé válhatnak az olyan hagyományos eljárásoknak, mint a CT angiográfia.
- 34230 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34232 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34233 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34234 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34235 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34235 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni