Koronavírus: brit kutatók szerint jelentősen csökkenti a halálozási kockázatot egy már létező gyógyszer
Jelentősen csökkenti a súlyos állapotban lévő koronavírus-betegek halálozási kockázatát egy olcsó szteroidalapú gyógyszer, amely már évtizedek óta létezik - közölte kedden a nagy-britanniai klinikai tesztelést irányító szakértő.
Peter Horby professzor, aki az Oxfordi Egyetemen az újonnan felbukkanó ragályos betegségek kutatásával foglalkozik, Boris Johnson brit miniszterelnökkel közös kedd esti Downing Street-i sajtótájékoztatóján elmondta: a Nagy-Britanniában Dexamethasone néven bejegyzett, alacsony szteroidtartalmú szer - amely már több mint hatvan éve létezik - a klinikai próbák tanúsága szerint a lélegeztetésre szoruló koronavírus-betegek körében 35 százalékkal, az oxigénkezelésben részesülő, de lélegeztetőgépes kezelést nem igénylő páciensek esetében 20 százalékkal csökkenti a halálozás kockázatát. Horby professzor elmondta, hogy ez a világ eddigi legnagyobb ilyen jellegű országos klinikai próbáján derült ki.
A múlt hétfőn véget ért, három hónapig tartó tesztben 175 brit kórház és 11 500 beteg vett részt. A tesztelési időszakban hat gyógyszert próbáltak, a Dexamethasone tesztjébe hatezer beteget vontak be.
Peter Horby elmondta: olyan gyógyszerről van szó, amely folyamatosan ott van a gyógyszertárak polcain és világszerte is széles körben hozzáférhető. Az oxfordi professzor tájékoztatása szerint a próbák azt mutatták, hogy minden nyolc kritikus állapotú, lélegeztetésre szoruló koronavírus-beteg közül egynek az életét a Dexamethasone menti meg. Hozzátette: nyolcfős betegcsoportokra vetítve egy élet megmentése hozzávetőleg 40 fontba kerül ezzel a gyógyszerrel, amelyet sok más betegség esetén is használnak gyulladáscsökkentésre.
Boris Johnson a kedd esti sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, hogy a Dexamethasone gyógyszerrel elért eredmény "valós ok az ünneplésre". Hozzátette: figyelemreméltó brit tudományos vívmányról van szó, és a kormány már intézkedett annak biztosítására, hogy a szerből elégséges mennyiség legyen hozzáférhető akár a Covid-19-járvány újabb hulláma esetén is.
— Professor Chris Whitty (@CMO_England) June 16, 2020
Chris Whitty angliai tisztifőorvos, a brit kormány egészségügyi főtanácsadója kedd esti Twitter-bejegyzésében a koronavírus-járvány kezdete óta elért eddigi legfontosabb teszteredménynek nevezte a Dexamethasone klinikai próbája során kimutatott életmentési arányt. Whitty professzor is hangsúlyozta, hogy a széles körben hozzáférhető, biztonságos és jól ismert gyógyszer jelentős mértékben csökkenti a halálozási arányt a lélegeztetésre szoruló koronavírus-betegek körében.
A kedd esti sajtótájékoztatón elhangzott, hogy a nagy-britanniai kórházakban kezelt koronavírus-betegek közül 385 szorul lélegeztetésre. Egy hete 513, április 1-jén, a nagy-britanniai koronavírus-járvány tetőzésének időszakában 3301 beteget kellett géppel lélegeztetni. A kedd délelőtt zárult 24 órában 1279 új koronavírus-fertőzést szűrtek ki. Május első hetében még meghaladta az ötezret az újonnan kiszűrt fertőzések számának napi átlaga.
- 35794 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35796 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35796 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35797 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35799 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35799 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni