Elmagyarázták, miért nem érzünk bűntudatot torrentezés miatt
Ausztrál kutatócsoport vizsgálta meg, hogy miért nem érzünk bűntudatot az illegális letöltések miatt.
Robert Eres és Dr. Pascal Molenberghs egy kérdőívet töltetett ki a tesztalanyokkal. Kiderült, az emberek nagyobb valószínűséggel lopnak digitális tartalmat, mint fizikai értelemben vett CD-t, vagy DVD-t, függetlenül attól, hogy mennyibe kerül vagy mekkora a lebukás kockázata.
Emellett a résztvevők agyi aktivitását is rögzítették: megkérték őket, képzeljék el, hogy épp ellopnak valamit. A kutatók arra jutottak, hogy a lopás kapcsán az agy oldalsó frontális orbitális kérge aktívabb lesz – az a terület, ami a morális érzékenységet befolyásolja. Kiderült: az említett terület sokkal aktívabb, ha egy fizikai tárgy eltulajdonításáról van szó.
Robert Eres szerint mindez azt mutatja, az emberi agy nagyon eltérően dolgozza fel a különböző tevékenységeket. Molenberghs mindez annak köszönhető, hogy a digitális tartalmat nagyon nehéz elképzelni, ezért kevésbé érzi magát bűnösnek egy felhasználó, ha illegálisan szerzi meg azt. A kutató szerint az már evolúciósan belénk lett kódolva, hogy tiszteljük a másik fizikai tulajdonát, az illegális letöltéskor azonban nem tudjuk tárgyiasítani az adott filmet, zenét vagy szoftvert - írja a HVG.
- 34960 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34962 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34962 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34963 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34965 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34965 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni