Évente 500 ezren halnak meg a levegő miatt Európában
Évente mintegy félmillió ember idő előtti halálát okozza Európában a légszennyezés – közölte az Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA). A koppenhágai székhelyű ügynökség éves jelentése szerint a helyzet javulóban van, de túl lassan.
"A károsanyag-kibocsátás csökkentése lehetővé tette az európai levegőminőség javítását, de nem elegendő mértékben ahhoz, hogy elkerülhetőek legyenek az emberi egészséget és a környezetet érintő elfogadhatatlan károk" – olvasható Hans Bruyninckx, az EEA igazgatójának közleményében. A légszennyezés továbbra is az első a korai halálozást előidéző okok között: 2013-ban 41 országban 467 ezer ember halálát okozta.
A megfigyelőállomásokon mért adatok szerint 2014-ben a városi lakosság 85 százaléka volt kitéve az Egészségügyi Világszervezet által káros szintűnek ítélt finomrészecske-szennyeződésnek (a finomrészecskék mikroszkopikus porszemek, amelyek általában a fosszilis tüzelőanyagok égésekor keletkeznek).
A városban lakó európaiak 16 százaléka van kitéve az EU célkitűzéseit meghaladó szintű, a légutakban megtelepedni képes, 10 mikronnál kisebb részecskéknek, további 8 százalékuk pedig a 2,5 mikronnál kisebbeknek, amelyek annál veszélyesebbek, mivel a vérrendszeren keresztül hatolnak be a tüdőbe.
A légszennyező anyagok kibocsátása világméretekben ugyan csökkent, egyes ágazatok azonban nem tartják magukat a célkitűzésekhez, amelyek révén a városokban tarthatók lennének a levegőminőség normái, mások pedig még több szennyező anyagot bocsátanak ki.
A közúti közlekedés kiváltotta nitrogén-oxid kibocsátás (ez a gáz légzőszervi, illetve ér- és szívrendszeri megbetegedéseket okoz) az EEA szerint nem csökkent kellőképpen. A háztartásokban, illetve a kereskedelmi célú épületekben és intézményekben történő szén, illetve biomassza égetéséből származó 2,5 mikronnál kisebb finom-, valamint benzopiren-részecskék kibocsátásának szintje sem csökkent.
"Ha a városokban van a legtöbb gond a levegő minőségével, a helyi és a regionális hatóságoknak központi szerepet kell játszaniuk a megoldások megtalálásában" – vélte Karmenu Vella európai környezetvédelmi biztos. Az EEA optimistább: a mérőállomások háromnegyedében csökkent 2000 és 2014 között a 10 mikronnál kisebb finomrészecskék mennyisége, míg a 2,5 mikronnál kisebb részecskéké valamennyi mérőállomáson csökkent 2006 és 2014 között.
- 34237 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34239 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34239 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34240 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34242 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34242 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni