„Kis Pompejit” fedeztek fel a francia régészek


-A A+

A páratlan jó állapotban megőrződött épületmaradványok, hatalmas mozaikdíszítések miatt kis Pompejinek nevezték el régészek azt a római kori térséget, amelyre a délkelet-franciaországi Vienne városánál bukkantak.

"Hihetetlenül szerencsések vagyunk. Kétségkívül ez a legkivételesebb római kori feltárás az elmúlt 40-50 évben" - hangsúlyozta Benjamin Clement régész, aki a Lyontól 30 kilométerre délre, a Rhone folyó partján folyó feltárásokat vezeti. A római kori színházáról és templomáról híres Vienne fontos összekötő kapocs volt az északi gall térség és a dél-franciaországi római tartomány, Gallia Narbonensis között.

Egy lakóövezet építése előtti régészeti feltárások során bukkantak a mintegy hétezer négyzetméteren elterülő első századi, római kori lakó-és középületek maradványaira. A térséget mintegy 300 éven át lakták, majd egy sor tűz miatt, lakói elmenekültek. Az általuk hátrahagyott tárgyak jó állapotban megőrződtek, ezért nevezzük kis Pompejinek a térséget - magyarázta Clement utalva a Nápoly közelében feltárt római kori romvárosra.

Az épületek között van egy hatalmas középület szökőkúttal, amelyet Hercules szobra díszít. Clement szerint egy filozófiai iskolának adhatott otthont.

A régészek találtak számos gyönyörű mozaikot is, amelyeket nagy gonddal felszedtek és restaurálásra vittek, hogy 2019-ben a vienne-i múzeum gall-római kori civilizáció kiállításán bemutathassák őket. Az áprilisban kezdődött feltárást szeptember közepén kellene befejezni, de a francia állam meghosszabbította az engedélyt a lelőhely páratlan gazdagsága miatt.








Kapcsolódó anyagok

EZT OLVASTA MÁR?

X