Így született meg az egyik kedvenc égi jelenségünk
Két kisebb csillagrendszer hatalmas ütközéséből jöhetett létre az Androméda-galaxis mindössze mintegy hárommilliárd éve, amikor már a Föld is létezett - állapította meg egy nemzetközi kutatócsoport.
Az Androméda galaxis születési idejének kiszámolása nagy kihívás volt a csillagászok számára a benne lévő csillagok eltérő kora miatt.
Francia és kínai kutatók Francois Hammer, a Párizsi Obszervatórium csillagászának vezetésével "Franciaország jelenleg használható legerősebb számítógépét" használták. Ennek segítségével meg tudták vizsgálni az Androméda keletkezését. Korábban a kutatók úgy vélték, hogy a Tejútrendszer és a szomszédos Androméda iker csillaghalmazok, kiderült azonban a két csillagrendszer közötti fontos különbség: az Andromédában bizonyos csillagok szabálytalanul keringenek, míg a Tejútrendszerben minden csillag egyszerű rotáló mozgást végez a galaxis központja körül.
Az adatok szerint 7-10 milliárd évvel ezelőtt két galaxis, amelyek közül az egyik négyszer nagyobb tömegű volt, mint a másik, összeütközésükhöz vezető pályára került.
Ugyanebben a folyóiratban közzétett tanulmányukban ausztrál kutatók kimutatták, hogy az Androméda-galaxis nagyjából ugyanakkora, mint a Tejútrendszer.
Korábban úgy vélték, hogy az Androméda kétszer, háromszor nagyobb lehet a Tejútrendszernél, és hogy az Androméda elfogja nyelni a mi galaxisunkat.
- 35449 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35451 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35451 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35452 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35454 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35454 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni