Percenként 10 ember hal meg dohányzás következtében
Percenként csaknem 11 millió cigarettára gyújtanak rá világszerte, és ugyanennyi idő alatt tíz ember halálát okozza a káros szenvedély. Ez derült ki abból az összeállításból, amelyet a csütörtöki dohányzás elleni világnap alkalmából készített az AFP francia hírügynökség.
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint jelenleg nagyjából egymilliárd ember, vagyis a világ népességének csaknem hetede tartozik a dohányzók közé.
A WHO tavalyi jelentése szerint Kína a világ legnagyobb dohányfogyasztója: az 1,3 milliárd fős lakosságból csaknem 315 millióan dohányoznak, ami a globális cigarettafogyasztás több mint egyharmadát teszi ki. Indonéziában a legmagasabb a dohányosok aránya: a délkelet-ázsiai országban a 15 éven felüli férfiak 76 százaléka dohányzik.
A világ dohányosainak nagyjából 80 százaléka alacsony és közepes jövedelmű országokban él, és közülük 226 millióan tekinthetők szegénynek.
A The Lancet című orvosi folyóirat 2017 áprilisi számában publikált tanulmány szerint a naponta dohányterméket fogyasztó emberek aránya csökkent 25 év alatt: 1990-ben még minden harmadik férfi és minden tizenkettedik nő, 2015-ben már csak minden negyedik férfi és minden huszadik nő dohányzott napi rendszerességgel.
A The Tobacco Atlas nevű dohányzásellenes érdekcsoport szerint azonban a néhány országban megfigyelhető csökkenést "csaknem teljesen ellensúlyozza a fogyasztás növekedése azokban az országokban, ahol enyhébb a dohányáruk szabályozása". Utóbbiak közé tartoznak a világ szegényebb részein, különösképpen Fekete-Afrika területén lévő országok.
A dohányáruk fogyasztása csökkent egyebek között Ausztráliában, Brazíliában és Nagy-Britanniában a dohányzásellenes intézkedések: a magasabb adók, a különböző korlátozások és egészségügyi figyelmeztetések nyomán. Az elektromos cigaretták is megvetették a lábukat néhány piacon.
Franciaországban egymillióval csökkent a napi rendszerességgel dohányzók száma 2016 és 2017 között. Az Euromonitor International nevű piackutató cég szerint a dohánytermékek eladása még Kínában is csökkent 10 százalékkal a 2012-es csúcshoz képest.
Top elhalálozási ok
A szakértők szerint a dohányzás az idő előtti halálozások elsődleges oka. A WHO adatai alapján az aktív vagy passzív dohányzás több mint hétmillió ember halálát okozza évente, vagyis átlagosan egy ember hal meg miatta minden hatodik másodpercben.
A 20. században a dohányzás 100 millió emberéletet követelt, vagyis többet, mint a két világháború együttvéve. A világszervezet szerint a jelenlegi ütemben a dohányzás akár egymilliárd ember halálát okozhatja a 21. században.
Percenként 11 millió cigaretta
A Tobacco Control című tudományos folyóirat 2017 januári számában megjelent adatok szerint a dohányzás csaknem hat százalékát emészti fel a világszerte az egészségügyre fordított költségeknek.
A WHO szerint világszerte 4,3 millió hektárnyi földterületet használnak dohánytermesztésre.A cigarettaeladások értéke éves szinten több mint 680 milliárd dollár. Kína a világ vezető dohánytermesztője: a globális össztermelés nagyjából 40 százaléka írható a számlájára. A világ dohányosai körülbelül 5,7 ezer milliárd cigarettára gyújtanak rá évente, ami percenként csaknem 11 millió cigarettát jelent.
- Öt szokás, amivel meghosszabbíthatja az életét
Életmód - Évi 28 ezer ember halálát okozza – aggasztóan szennyezett a levegő Romániában
Háttér - Csökkent a sörgyártás Csehországban
Külföld - Az éjszakai baglyok korábban halnak meg, mint a koránkelők
Életmód - Átrendezné Szatmárnémeti belvárosát a városvezetés
Társadalom - Betilthatják az elektronikus cigaretták használatát a zárt köztereken
Társadalom
- 34224 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 34226 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 34226 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 34228 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 34229 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 34229 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni