Winkler Gyula: tájékozódjanak idejében a vállalkozók az új EU-s támogatásokról
A vállalkozóknak idejében kell elkezdeniük a tájékozódást és a felkészülést azokra a változásokra, amelyek az EU-s támogatások területén várhatók 2021 után – figyelmeztetett Winkler Gyula RMDSZ-es európai parlamenti, aki a Pro Economica Alapítvány meghívására hétfőn Marosvásárhelyen egy vállalkozói fórumon vett részt.
Az új költségvetési időszak tervezési folyamatának kellős közepén vannak az EU intézményei, a büdzséről végleges döntés várhatóan decemberben születik. A költségvetés tervezésében számolni kell a Brexit lehetőségével, hiszen, ha a britek kilépnek az unióból, akkor évente 12-13 milliárd euróval lesz kevesebb az EU kerete. „Ezt a kiesést úgy pótolhatjuk, hogy tagállamonként többet fizetünk a közös kasszába, vagy pedig kevesebbet költünk. Utóbbi esetben nekünk, közép- és kelet-európai tagállamoknak komoly hátrányunk származhat a Közös Agrárpolitika és a kohéziós politika terén, hiszen ezek a programok a teljes EU-s költségvetés kétharmadát teszi ki. Az új költségvetés irányvonalairól a május 26-án megválasztott új uniós képviselet fog dönteni, éppen ezért nem mindegy, hogy milyen eredménye lesz a közelgő EP-választásoknak” – mondta el Winkler Gyula, aki az RMDSZ EP-jelöltlistájának a vezetője.
Winklerrel az esemény házigazdája, Kozma Mónika, a Pro Economica Alapítvány ügyvezető igazgatója, Vass Levente parlamenti képviselő, Novák Csaba Zoltán szenátor és Szathmáry Zsolt, az egy éve alakult, vállalatvezetőket tömörítő St. Georgius Manager Club egyik alapítója beszélgetett.
Winkler Gyula elmondta, az EU új költségvetésében várhatóan változni fognak a hangsúlyok. Nem biztos, hogy Európa ugyanazokat a klasszikus prioritásokat – például infrastrukturális fejlesztéseket – fogja előnyben részesíteni, amelyeket Románia, és inkább olyan költségtételekkel számol nagyobb arányban, amelyek például a klímaváltozással vagy környezetvédelemmel kapcsolatosak.
„A mi érdekünk az, hogy ilyen körülmények között is őrizzük meg a számunkra fontos támogatási programokat, azért, hogy a megkezdett fejlesztéseket folytatni tudjuk” – mutatott rá az EP-képviselő. A politikus elmondta, a hangsúlyeltolódás első jelei már léteznek: az Európai Parlament megszavazta azt a 2021-ben életbe lépő direktívát, amely az egyszer használatos műanyagtermékekre vonatkozik, és amely többek között betiltja az egyszer használatos műanyagból készült élelmiszertartó edényeket, csomagolásokat, poharakat, evőeszközöket, szívószálakat, kavarópálcikákat.
Felértékelődik ugyanakkor az újrahasznosítás. „Erre a váltásra érdemes idejében felkészülni és az új, környezetbarát, lebomló és újrahasznosítható anyagokkal kapcsolatos kutatásra koncentrálni. Olyan eredményekre lesz szükség, amelyeket piaci körülmények között lehet hasznosítani, éppen ezért az oktatási-kutatási intézményeknek és a vállalkozóknak az együttműködés irányába kell elmozdulniuk” – hívta fel a vállalkozók figyelmét Winkler Gyula.
A vállalkozók a túlzott mértékű bürokráciát jelölték meg a vállalkozásaik fejlődését akadályozó egyik fő tényezőként. Az EP-képviselőjelölt elmondta, az EU decentralizálni készül: az új költségvetés elköltése tekintetében az EU intézményei megszabják a célokat, és számos esetben tagállami kompetenciába utalják a konkrét döntést arról, hogy ezeket a célokat az egyes országok milyen eszközökkel valósítják meg. A Romániára jellemző bürokrácia visszaszorítása kapcsán két irányból, helyi szintről, illetve Brüsszelből történő nyomásgyakorlásban látja a megoldást.
- 35681 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 35683 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 35683 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 35684 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 35686 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 35686 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni