Tamás Sándor a Maszol #Fórumon: egészen biztos, hogy parlamenti szék nem marad üresen
Tamás Sándor Kovászna megyei tanácselnök, a háromszéki RMDSZ elnöke a Maszol #Fórum pénteki adásának meghívottja. A politikust a vasárnapi parlamenti választásokról kérdeztük a koronavírus-járvány tükrében, illetve kitértünk a parlamenti magyar képviselet fontosságára is. A Facebook-oldalunkon közvetített élő adáshoz érkezett olvasói kérdéseket is feltettük a politikusnak.
A választások nyilvánvalóan nem vonatkoztathatók el a járványhelyzettől, ezért elsőként nem is az RMDSZ politikusát, hanem a megyei tanácselnököt kérdem: milyenek most a fertőzési mutatók Háromszéken, és milyen trend körvonalazódik ezen a téren?
- Stabilitási trend érezhető az utóbbi napokban. Hargita megye mellett Kovászna megye is a jó járványmutatókat produkáló megyék közé tartozik annak ellenére, hogy a térség tranzitzóna. Mindezzel együtt sikerült az egészségügyi rendszert talpon tartani.
- A gyógyultak számával és arányával kapcsolatban látni kell, hogy a fertőzöttek mintegy 97 százaléka gyógyultan távozott a kórházakból vagy éppen most gyógyulnak ki a fertőzésből.
A koronavírus miatt atipikus volt ez a választási kampány is, akárcsak a helyhatósági választások előtti. A háromszéki RMDSZ mennyire tudott alkalmazkodni ehhez a helyzethez?
- Sokkal nehezebb ez a választási kampány, mint amit eddig valaha is tapasztaltak, beszorultak az online térbe. A legnehezebb, hogy fizikailag nem lehet találkozni az emberekkel. A Háromszéken lakó embereken érződik a pszichózis, amelyet a járvány keltette nyomás okoz.
- A szavazáson való részvétel azonban nem nehezebb, mint elmenni a boltba.
- A gazdaság és az oktatás során hozott kormányzati döntések nem megfelelőek. Az RMDSZ nem akarta a választásokat ezek között a körülmények között megtartani. De most a kérdés az, hogy a magyarok részt vesznek-e vagy sem. Sajnálatos, hogy van olyan mozgalom a magyar közösségben, amely a választásokon való részvétel megtagadására buzdít. Viszont az erdélyi magyarok helyett mások mennek majd el szavazni, és ők ugyanúgy eldöntik a helyzetet a távol maradó magyarok helyett is. Egészen biztos, hogy parlamenti szék nem fog üresen maradni.
Hogy érzi, mennyire sikerült eljuttatni ebben a helyzetben az RMDSZ üzeneteit a választókhoz?
- Éppen Rareş Bogdan hozta nyilvánosságra nem rég, hogy az Úzvölgyében zavargást szervező politikai alakulat, az AUR, illetve a Dan Tănase nevével fémjelzett mozgalom is helyet kaphat a parlamentben.
Kovászna megyében amúgy „hagyományosan” alacsony szokott lenni a részvételi arány. Ezt mivel magyarázza?
- Több magyarázat van erre. Elsősorban az RMDSZ nem alkalmaz olyan módszereket, mint a teleormaniak például. Nem osztogatnak élelmiszer- és háztartási cikkeket tartalmazó csomagokat.
- Viszont fontos figyelembe venni, hogy akik nem szavaznak, azok is szavaznak, ugyanis ők arról döntenek, hogy átadják az életük rendezésének jogát azoknak, akik elmennek választani. Tamás Sándor első lépésből a székely ember „második eszére” apellálna.
Megvalósult az összefogás, az Erdélyi Magyar Szövetség két jelöltje RMDSZ-listán indul a választásokon. Segített-e a Háromszéken az EMSZ a kampányban is?
- Az összefogásnak csak a politikai része volt látható a kampány során, holott nemcsak a politikum, hanem az erdélyi magyarok fogtak össze: az egyházak, a gazdák, a vállalkozók, a pedagógusok.
- Sőt kárpát-medencei viszonylatban is megtörtént az összefogás, hiszen a magyar kormány minden tagja állást foglalt, és üzennek az erdélyi magyaroknak. Ugyanakkor a délvidéki, és a felvidéki magyar képviselet is választási részvételre buzdított.
- Felteszik nekik a kérdést, hogy miért kampányol az RMDSZ Orbán Viktorral vagy Bőjte Csabával. Erre a válasz az, hogy mindenki, akivel az elmúlt időszakban együtt dolgozott a Szövetség, most melléjük állnak. Ugyanígy az RMDSZ is kiállt a Fidesz-KDNP mellett, amikor politikai választás zajlott Magyarországon.
Lesz-e az összefogásnak Háromszéken felhajtó ereje?
- Az összefogással kapcsolatban pozitív a választók visszajelzése. Tamás Sándor szerint parlamenti munkája során megtapasztalta, hogy mennyit kell dolgozni a célkitűzések megvalósításáért.
- Nem mindegy, hogy mekkora a magyarság aránya ott, ahol dolgoznia kell a magyar képviseletnek. Bukarestben a legnehezebb ez a munka.
Idén a szórvány jelöltje, Benedek Zakariás a háromszéki RMDSZ jelöltlistáján kapott befutó helyet. Hogyan fogadta annak idején a Szövetségi Állandó Tanácsnak ezt a döntését?
- Az MPP-vel való négy évvel ezelőtti együttműködést Antal Árpád sepsiszentgyörgyi polgármester és Tamás Sándor támogatták a leginkább. Kovászna megye volt az első megye, amely 2012-ben Háromszéken kívül jelöltet hozott, ő volt Markó Attila.
- Mindez azért történt, mert Háromszéken minden magyar községben – egy kivételével – magyar a polgármester. Mindeközben az idei helyhatósági választásokon mintegy 60 szavazaton múlt, hogy az RMDSZ bekerüljön a Brassó megyei önkormányzatban.
- Szeben és Hunyad megyében ennél még rosszabb a helyzet, ahol nagyjából feleződött a magyar képviselet. Ezért fogadták Benedek Zakariást háromszéki jelöltként.
Bekerülhet-e az RMDSZ a kormányzatba a választások után?
- „Nem vagyunk szerelemesek egyik Escuba sem”. Az RMDSZ-nek érdekei vannak, amelyek két fontos pályán haladnak: a nemzeti közösség sajátos jogainak bővítése, a másik a magyarlakta régiók fejlesztése.
- Sok vád érte a Szövetséget, hogy mindenkivel kormányzott, de a fent említett célok felülírják ezt a kérdést. Az új jobboldallal, „a fasisztákkal” soha nem fognának össze. De a nagypártokkal igen, hogy látják, hogy kivel és mire tudnak szerződni.
Gyanús, hogy csökken a fertőzések száma a választások közeledtével.
- Nem feltétlenül az esetszámot kell nézni, hanem az arányokat. Ugyanis nem egységesen végeznek el ugyanannyi tesztet.
- Kétségtelen, hogy érződik az utóbbi időszak megszorításainak a hatása.
- Tavasszal a lakosság 75 százaléka nem hitte, hogy létezik a vírus. Azonban a korlátozások miatt nem terjedt a vírus, ezért hihették azt.
- Ősszel azonban nem így történt, ezért most már csak 25 százalék állítja, hogy nincs vírus.
Ön szerint az oltás mennyire jelenti az alagút fényét az egész történetben?
- Bízzuk ezt megbízható szakemberekre. Rafila professzor és Arafat államtitkár vélemlnyére ad Tamás Sándor, ezért nem válaszol a kérdésre.
- Az önkormányzatoknak nem lesz befolyása az oltások lebonyolítására, ez a prefektusi hivatal feladat lesz, ahogy eddig is ez az intézmény foglalkozott a kérdéssel.
- Az helyi és megyei kórházak finanszírozása hárul majd csak az önkormányzatokra.
Melyek lesznek a legfontosabb célok az esetleges kormányzatban?
- Az egészségügyi rendszer, azon belül a családorvosi rendszer megreformálása lesz a cél. Kovászna megyében a családorvosok 60 százaléka hamarosan nyugdíjba vonul. Az egész országot érinti, hogy a rendszer alapját képező családorvosi rendszert fejlesszék.
- A járványhelyzet rávilágított nagyon sok hiányosságra, ezért a kórházak fejlesztése is fontos célkitűzés.
- Az oktatási rendszer átalakítására is szükség lesz. Az online oktatás bebizonyította, hogy ez a módszer nem hatékony, és csak megnehezíti a családok életét. Sem technikailag, sem életvitel szempontjából nem fenntartható ez a helyzet.
- Nincs életszerűen végiggondolva ezeknek az döntéseknek a társadalmi hatása.
- Kérdés továbbá, hogy működik a gazdaság. Nem lehet csak az uniós és a világbanki hitelekre alapozni. A termelés szül csak jövedelmet, nélküle nem lehet fenntartani a gazdaságot.
- Ezekben a témakörökben van az RMDSZ-nek szakembere, akiket a parlamentbe küldenének.
Milyen reménnyel adja le a szavazatát vasárnap?
- Ne azt nézzük, hogy hányan, hanem, hogy milyen szakemberek kerülnek be a parlamentbe. Olyanok legyenek, akik meg tudják oldani a problémáinkat.
- 33740 órája
NBA: Stephen Curryt nézni egy sima edzésen is élmény (VIDEÓ) - 33742 órája
Kiváltságokkal jár majd a koronavírus elleni oltás beadatása? - 33742 órája
Férfi kézi BL: vesztes finálék után végre győzni szeretne a Telekom Veszprém - 33743 órája
Megkéselte a szomszédja, mert túl hangosan horkolt - 33745 órája
Ilyen igazolást kapunk a koronavírus elleni oltás után - 33745 órája
„Imádkozz, és törekedj a jóságra” – így nevelte fel hét gyermekét a 101 éves, székelyföldi Marcsa néni