A törvényhozók előjogainak eltörlését szorgalmazza Laura Codruța Kövesi


-A A+

Teljesen el kellene törölni a képviselők és szenátorok előjogait , mert diszkriminatív a többi állampolgárral szemben, hogy a törvényhozók őrizetbe vétele esetében az igazságszolgáltatás helyét „politikai voks” veszi át.

Ezt Laura Codruța Kövesi, a korrupcióellenes ügyészség (DNA) főügyésze egy televíziós interjúban, amelyet csütörtökön ismertetett a Mediafax hírügynökség. A főügyész arra utalt, hogy a törvényhozókat az alkotmány értelmében csak a parlament jóváhagyásával lehet őrizetbe venni, vagy házkutatást elrendelni ellenük. 

„Nem normális, hogy a politikusok megakadályozhassák az igazságszolgáltatást, vagy átvegyék a szerepét” – mondta Kövesi, példaképpen Daniel Chitoiu volt gazdasági és Borbély László volt környezetvédelmi miniszter esetét hozta fel, akiket „nem adott ki” a képviselőház.

A főügyész cáfolta, hogy újabban kizárólag feljelentésekre alapozva vennék őrizetbe a meggyanúsított politikusokat. Rámutatott: sem a feljelentés, sem a beismerő vallomás nem elengedő önmagában, ha azt nem támasztják alá más bizonyítékok, a gyanúsítottakat pedig nem a korrupcióellenes ügyészség (DNA) helyezi előzetes letartóztatásba, erről csak a bíróság dönthet.

Kövesi arra reagált, hogy egyre több közéleti szereplő túlzásnak minősítette a hírtelevíziókban látható folyamatos "bilincscsörgést" és "médialincselést". Néhány nappal korábban a DNA megerősítésében kulcsszerepet játszó Traian Băsescu volt államfő is bírálta a DNA-t. A korábbi elnök szerint az ügyészek egyre több embert vétetnek őrizetbe pusztán feljelentések alapján, és valóságos kínvallatásnak vetik alá a gyanúsítottakat, megfosztva őket a védekezés lehetőségétől.

Tavaly rekordszámú magas rangú politikus - 9 törvényhozó és 12 volt vagy jelenlegi kormánytag - ellen indított eljárást 2014-ben a korrupcióellenes ügyészség. A DNA a nagykorrupciós ügyekben illetékes, vagyis azokban az esetekben, amelyekben 10 ezer eurónál nagyobb összegű megvesztegetésről vagy 200 ezer eurónál nagyobb kárról van szó, illetve minden olyan esetben, amelyben a gyanúsítottak köztisztviselők.

Cikkünk frissül








EZT OLVASTA MÁR?

X