A leromlott állapotban lévő ingatlant a Nagyváradi Művészeti Líceum diákjai fogadták örökbe az Örökségünk Őrei vetélkedő keretében, és az izgalmas múltú épület versírásra sarkallta a fiatalokat.
A kézdivásárhelyi fiatalok nem csak az 1848-as szabadságharchoz is kapcsolódó kézdivásárhelyi székely katonaneveldét „fogadták örökbe”, hanem az alapító báró Purczel János sírhelyét is.
A Nagy Mózes Elméleti Líceum diákjai úgy mutatták be a kézdivásárhelyi minorita rendházat, ahogy eddig nem láthattuk.
Erdély egyik legrégebbi temploma gyógyító erővel bír – a műemléket „örökbe fogadó” diákok legalábbis a saját bőrükön tapasztalták a jelenséget.
Hét nyelven, köztük törökül és kínaiul is népszerűsítik a reneszánsz marosvécsi Kemény-kastélyt a szászrégeni Lucian Blaga Technológiai Líceum diákjai az Örökségünk Őrei vetélkedő keretében.
Nem csak a kolozsvári ferences kolostort, hanem a szerzetesrend szellemiségét is „örökbe fogadták” a János Zsigmond Unitárius Kollégium diákjai.
Olyan műemléket hoznának vissza a köztudatba a brassói Áprily Lajos Főgimnázium diákjai, amely ma már csak az idősebb generáció emlékeiben él.
A brassói Áprily Lajos Főgimnázium diákjai az Örökségünk Őrei vetélkedő keretében fogadták örökbe a 16. századi épületet.
A marosújvári Teleki-kastély borospincéjét a legenda szerint szellem vigyázza, akinek most már a nagyenyedi Bethlen Gábor Kollégium diákjai is segítenek az őrködésben.
Az 1830-as években épült, az 1848-as forradalom alatt feldúlt, majd helyreállított marosnémeti Gyulay-kastélyról egész kötetre való verset írtak az oda látogatók. Most a dévai diákokat is megihlette.
Talán még a helyiek sem gondolnák, milyen gazdag, érdekes történetet rejt a nagyenyedi vasútállomás épülete, ahol egykor páratlan társasági élet folyt.
Szatmárnémetiben egykor 28 zsinagóga és imaház működött, ezek közül ma kettő áll, az egyiket, a 19. század végén épült Várdomb utcai zsinagógát fogadta örökbe a Kölcsey Ferenc Főgimnázium csapata az Örökségünk Őrei vetélkedőben.