Magyarország titokban befogadott 1300 menekültet - erről Altusz Kristóf helyettes külügyi államtitkár beszélt a múlt héten egy máltai lapnak adott interjújában.
Teodor Meleşcanu külügyminiszter pénteken közölte, hogy Románia 1 942 menekült befogadását ajánlotta fel az Európai Bizottságnak.
Eddig az eredetileg tervezettnél jóval kevesebb, mindössze hétszáztíz menedékkérőt vett át Románia más európai uniós tagállamoktól a befogadási kvóták alapján.
A migránsok kötelező befogadását előíró kvóták ügyében egész Magyarországot becsapták egy bonyolult európai jogalkotási rendszerben - mondta Orbán Viktor a bécsi migrációs csúcstalálkozót követő sajtótájékoztatón.
A Financial Times szerint értesülése szerint azoknak az EU-tagállamoknak, amelyek nem hajlandóak az elfogadott kvótáknak megfelelő létszám befogadására, büntetést kell fizetniük. A büntetés összege menekültenként 250 ezer euró .
Összesen 72 ezer menekült önkéntes alapú befogadásáról állapodhatnak meg az Európai Tanács csütörtökön késő délután kezdődő brüsszeli értekezletén - jelentette a Spiegel Online német hírportál.
Március elején érkezik az országba azoknak a migránsoknak az első csoportja, akiket az uniós kvóták alapján Románia köteles befogadni. Az Olaszországból és Görögországból küldött személyeket a galaci menekültközpontban helyezik el.
Brüsszelből a „kényszerbetelepítési kvóták” veszélye, délről pedig az idén várhatóan nagyságrendekkel növekvő migrációs nyomás fenyeget – mondta Orbán Viktor miniszterelnök csütörtökön Miskolcon.
Nem fognak a közeljövőben Romániába érkezni azok a migránsok, akiket Bukarestnek Olaszországtól kellene átvennie, mert nem lehet őket erőszakkal áttelepíteni.
Elkezdődött az EU nagy menekültosztogatása a néhány tagállam által elfogadott kvótarendszer alapján.
Victor Ponta miniszterelnöknek a migránsügyben tanúsított álláspont-változtatásáról ír az Adevărul című napilap szerdai számában.
A kormányfő szerint Románia hibázott, amikor Magyarországgal, Csehországgal és Szlovákiával együtt a befogadási kvóták ellen szavazott az Európai Unió igazságügyi és belügyminisztereinek szeptemberi rendkívüli tanácskozásán.
Románia be tudja fogadni a neki szánt menekülteket, de továbbra is azon az állásponton van, hogy az Európai Bizottság által megszabott kötelező kvóták nem jelentenek megoldást a kialakult helyzetre - mutatott rá Klaus Johannis államfő szerdán.
Nem teljes egyetértéssel, hanem minősített többségi szavazással, Finnország tartózkodása mellett, Magyarország, Csehország, Szlovákia és Románia ellenszavazata ellenére szavazták meg kedden délután az Európai Unió belügyminiszterei 120 ezer további menekült elosztását a tagállamok között.
Újabb rendkívüli tanácskozást kezdtek kedden délután Brüsszelben az Európai Unió tagállamainak belügyminiszterei, hogy megpróbáljanak megállapodásra jutni a migrációs válság egységes, közös kezeléséről.
A menekültek kötelező befogadási kvótarendszerét korábban ellenző tagállamok az elmúlt két napban vagy azt jelezték, hogy elfogadják az Európai Bizottság válságtervét, vagy azt, hogy ha kötelezik őket erre, akkor alávetik magukat az EU döntésének.
Rendkívüli EU-csúcstalálkozót hív össze jövő szerdára az uniós országok állam-, illetve kormányfői testületének, az Európai Tanácsnak az elnöke a menekültválság megvitatására.
Az Európai Bizottság Magyarország és a többi keleti tagállam ellenkezése miatt elállhat a tervétől, hogy kötelező kvóták alapján osszanak szét 120 ezer menekültet az Európai Unió országaiban.
Az Európai Parlament (EP) sürgősségi eljárással, már csütörtök délelőtt szavaz arról az európai bizottsági javaslatról, amelynek értelmében 120 ezer menekültet telepítenének át Görögországból, Olaszországból és Magyarországból más tagállamokba – döntött az EP plenáris ülése szerdán Brüsszelben.
Nem minden tagállam támogatja további 120 ezer menedékkérő szétosztását a tagállamok közül, de a lisszaboni szerződés értelmében erre nincs is feltétlenül szükség, a kérdésben minősített többséggel meg lehet hozni a döntést.