Születésének 215. és halálának 154. évfordulóján emlékeztek meg Kolozsváron a Házsongárdi temetőben gróf hídvégi Mikó Imréről október 15-én, csütörtökön.
Csíky Csengele szerint a minisztérium engedett a katedrájukat féltő pedagógusok zsarolásának.
A Romániai Magyar Pedagógus Szövetség (RMPSZ) szakmai alelnökével a romániai közoktatás nehézségeiről, megoldásra váró problémáiról beszélgettünk, kitérve a tanévkezdés és az iskolai óraszámcsökkentés kapcsán felmerülő kérdésekre.
A 2020-2021-es tanévtől csak az előkészítő osztályokban fog csökkenni az iskolai óraszám, a többi cikluskezdő osztályoknál ezt az intézkedést elhalasztotta a kormány.
Tizenöt milliárd lejről 30 milliárd lejre növelte a parlament a kis- és középvállakozásoknak nyújtott kedvezményes hitelprogram állami garancialapját - a képviselőház döntő házként szavazott szerdán erről a módosításról.
Az Európai Parlament (EP) állásfoglalást fogadott el az új uniós hétéves pénzügyi keretről.
Romániának a költségvetési tárgyalások körülményeitől függetlenül több európai uniós forráshoz kell majd jutnia a kohéziós és a közös agrárpolitika keretében az előző időszakhoz képest – jelentette ki Klaus Johannis államfő pénteken Brüsszelben.
Pillanatnyilag kizárt, hogy megszüntessék az előkészítő osztályokat – jelentette ki csütörtökön egy, a speciális igényű gyerekekkel foglalkozó szakkonferencia megnyitóján Monica Anisie tanügyminiszter.
A szenátus október 22-én döntő házként szavazott az ügyben, az államelnök ezúttal köteles volt kihirdetni a módosító javaslatot.
Új kerettantervre, tantárgyak eltörlésére van szükség ahhoz, hogy az iskolai óraszámok az államfő kihirdetésére váró törvény értelmében elemi osztályokban átlagosan 20 órára, gimnáziumban 25 órára, középiskolában pedig 30 órára csökkenjenek.
A szerkesztőségünkbe pénteken eljuttatott állásfoglalás a Johannis kihirdetésére váró tanügyi törvényt módosító javaslat gyakorlatba ültetéséről árul el részleteket.
Az iskolai óraszámok mellett a tananyagot is csökkenteni kell, mert az nem megoldás, hogy ugyanannyi tananyagot kevesebb óraszámba zsúfolnak – vélekedett a Maszolnak Szabó Ödön képviselő.
A szenátusban hétfőn elfogadott tanügyi törvényt módosító javaslat szerint a heti óraszám az elemi osztályokban átlagosan 20 (napi 4), gimnáziumban 25 (napi 5), középiskolában pedig 30 órára (napi 6) csökken.
A magyar diákok helyzete még rosszabb: hetente 36-38 órát vannak iskolában.
Az Európa Tanács Parlamenti Közgyűlése egy újabb kisebbségvédelemről szóló jelentést fogadott el a tegnap, amely arra kötelezné a tagállamokat, hogy minél nagyobb arányban ratifikálják Kisebbségvédelmi Keretegyezményt.
Mivel a kormány tavaly december 31-én még nem fogadta el az idei országos költségvetést, nem volt lehetőség az új keretszerződések megkötésére, így az tavaszra tolódott.
Egy uniós biztosoknak bemutatott tervezetről számolt be a Financial Times, amely jelentősen csökkentené a közép- és kelet-európai uniós tagállamok számára szánt kohéziós pénzügyi keretet a 2021 és 2027 közötti uniós költségvetési időszakban.
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta a 2020 utáni uniós keretköltségvetésről szóló állásfoglalását, amelyben hangsúlyozta, hogy a büdzsének meg kell felelnie az Európa jövőjével kapcsolatos céloknak - közölte az uniós parlament sajtószolgálata szerdán.
Lezárult múlt héten a közvitája azoknak a kerettanterv-javaslatoknak, amelyek a líceumi osztályok elméleti tagozataira vonatkoznak. A minisztérium három tervezettel állt elő.
2018-ban is folytatódik az Első ház program, az erre fordítható garanciaalap felső határa kétmilliárd lej lesz - döntötte el szerdai ülésén a kormány. Tavaly ez 2,5 milliárd lej volt.