Fontos eleme az ajánláscsomagnak, hogy a vizsgákat a diákoknak a fő oktatási nyelven kell letenniük.
A szerkesztőségünkbe pénteken eljuttatott állásfoglalás a Johannis kihirdetésére váró tanügyi törvényt módosító javaslat gyakorlatba ültetéséről árul el részleteket.
Az iskolai óraszámok mellett a tananyagot is csökkenteni kell, mert az nem megoldás, hogy ugyanannyi tananyagot kevesebb óraszámba zsúfolnak – vélekedett a Maszolnak Szabó Ödön képviselő.
A nép ügyvédjéhez fordult Hargita Megye Tanácsa amiatt, hogy az eddigi oktatáspolitika nem vette figyelembe a törvény adta lehetőségeket és a kisebbség speciális nyelvi igényeit.
A kisebbségi oktatásért felelős államtitkárságot kerestük meg kérdéseinkkel.
Kihirdette hétfőn Klaus Johannis államfő a törvényt.
Az államelnök kifogásolását követően a parlament döntőháza ismét elfogadta az erre vonatkozó törvényt.
Romániai magyarokról, kisebbségi jogokról, érdekérvényesítéséről született újabb, átfogó helyzetképet nyújtó kötet.
Az újabb szavazásra azt követően került sor, hogy az államelnök visszaküldte ezt a parlamentnek.
A szerdán elfogadott törvénymódosítás arról is rendelkezik, hogy ezután a tanügyminisztériumnak a tanév végétől számított három hónapon belül éves jelentést kell készítenie az egyetem előtti oktatási és felsőoktatási rendszerről, és meghatároznia a fejlesztési irányvonalakat.
Főleg a vidéki oktatásnak kedvez két fontos törvénymódosítás, amelyet a napokban fogadott el a parlament. Az egyik jogszabály a címzetes tanárok áthelyezésére, illetve a magyarul oktató tanítókra, a másik az óvodai oktatásra vonatkozik.
Hargita megyei magyar anyanyelvű gyermekek számára rendezett román nyelv és irodalom tantárgyverseny nyerteseit díjazta pénteken a román kormány.
A kisebbségi oktatás sajátos megoldatlan problémáira hívta fel a figyelmet Márton Árpád, az RMDSZ Kovászna megyei parlamenti képviselője hétfőn a képviselőház plénumának ülésén, amelyen az oktatásban felmerülő és megoldatlan helyzetekről vitáztak a törvényhozók a miniszterelnök jelenlétében.
Az anyanyelven történő szakoktatás kiépítése jelentheti az egyik megoldást ahhoz, hogy egyre több diák tanuljon magyarul Romániában - derült ki csütörtökön az RMDSZ beiskolázási kampányának beharangozó sajtótájékoztatóján Kolozsváron.
Kivételt tesznek azokkal az osztályokkal a kisebbségi oktatásban, ahol a tanulói létszám nem éri a minimumnak számító 12 főt - hívta fel a figyelmet Király András oktatási államtitkár.
A kilencvenes évektől erre, az ország előmenetelét biztosító négykerekű jármű mellé a politikai elit vezetői, akarva-akaratlan, odarendeltek még egy ötödik kereket is, amelynek tanügy lett a neve. Sajnos, pótkerék ez a szerkezet akkor, amikor az ország költségvetését készítik.
Az oktatás súlyos pénzhiányos állapotában – amelyről a kormány tehet – ezekben a hetekben különféle kényszermegoldásokat keresnek az iskolák, tanfelügyelőségek. Magyari Tivadar, az RMDSZ oktatásért felelős főtitkárhelyettese közleményben szólította fel a szülőket és pedagógusokat arra, hogy jelezzék, ha a magyar oktatás számára hátrányos változtatásokat vetnének fel számukra különféle értekezleteken.