Csép Andrea képviselőt kérdeztük a részletekről.
Könnyebben nyilvántarthatják a napszámosokat a gazdák, amennyiben a törvénymódosításról a képviselőház is kedvezően szavaz.
Nem lesz jogosult a szociális segélyre (garantált minimáljövedelemre) az a munkanélküli, aki visszautasítja az elsőként felajánlott állást – áll abban a törvénymódosításban, amelyet június közepén minden politikai párt támogatott és megszavazott.
A diákmunkát vállaló kiskorúak egy nap maximum 6 órát dolgozhatnak, de 8 órában kell őket fizetni.
Munkaerőhiánnyal küzdenek a háromszéki gazdák, akik arra panaszkodnak, hogy kevés a napszámos. Az alkalmi munkások ugyanis – alaptalanul – attól tartanak, hogy ha hivatalosan bejegyzett idénymunkát vállalnak, elveszíthetik szociális segélyeiket.
A képviselőház döntőházként fogadta el szerdán az RMDSZ azon törvénymódosító javaslatát, amely úgy módosítja a napszámos törvényt, hogy lehetővé teszi, hogy ezután 90 nap helyett 180 napra alkalmazhassanak napszámosokat az állattenyésztéssel és legeltetéssel foglalkozó gazdák.
Az eddigi 90 nap helyett évi 180 napot dolgozhatnak egy munkáltatónál az állattenyésztésben munkát vállaló napszámosok - erről szóló törvénytervezetet fogadott el kedden a szenátus.
Több mint 150 személyt foglalkoztatott feketén egy bevásárlóközpont Sepsiszentgyörgyön. A Kovászna megyei Munkafelügyelőség ellenőrző akciója során derítette ki, hogy egy bukaresti székhelyű bevásárlóközpont, amelynek Háromszéken két munkapontja is van, rosszul értelmezte a napszámos törvényt és hét napig összesen 155 személyt foglalkoztatott törvénytelenül.
Háromszéken évszaktól függetlenül, havonta ezernél több személyt foglalkoztatnak napszámosként, tájékoztatta lapunkat Ördög Lajos. A Kovászna megyei Munkafelügyelőség vezetője szerint nagyon sok vállalkozó él a napszámos-törvény adta lehetőséggel, a tapasztalatok szerint nem csak a nyári időszakban, hanem egész évben foglalkoztatnak idénymunkásokat.